Dom

Byliny cieniolubne – katalog. Które wybrać i jak je uprawiać?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
hortensja bukietowa

Do zapełnienia zacienionych stanowisk w ogrodzie znakomicie nadadzą się byliny cieniolubne, które dobrze zniosą ograniczony dostęp do słońca. To rośliny, które zazwyczaj rosną w cieniu większych krzewów i drzew, dlatego brak słońca jest dla nich czymś normalnym. Byliny cieniolubne do ogrodu – jak je wybrać?

Byliny cieniolubne, których naturalnym środowiskiem wzrostu są większe krzewy i drzewa, przyzwyczajone są do braku słońca. Doskonale czują się w miejscach zacienionych, gdzie potrafią w pełni rozwijać swoje kwiatostany. Brak światła jest dla nich naturalny, a przy tym są łatwo dostępne i proste w pielęgnacji.

Rośliny i kwiaty

Zaproś wiosnę do domu
Zaproś wiosnę do domuDzień Dobry TVN
wideo 2/11

Byliny cieniolubne – katalog

Wybór bylin cieniolubnych nie jest mały – możemy zdecydować się np. na byliny z kwiatostanem lub z ozdobnymi liśćmi. Najpopularniejsze byliny cieniolubne do ogrodu to:

  • bukszpan wiecznie zielony – kojarzona przede wszystkim z Bożym Narodzeniem, niezwykle urokliwa i charakterystyczna roślina. Doskonale odnajdzie się jako żywopłot, sprawdzi się też do wyznaczenia granicy rabat lub alejek w ogrodzie. Jest rośliną całoroczną i również zimą zdobi ogród zielonymi liśćmi. To zwarty i gęsty krzew dający się formować i przycinać. Najczęściej spotykany w formie kuli. Ma niewygórowane potrzeby dotyczące podłoża i uprawy. Najbardziej preferuje jednak gleby próchnicze, żyzne i wilgotne, dlatego w okresach suszy wymaga regularnego podlewania;
  • ostrokrzew – podobnie jak bukszpan, obecna jest podczas Świąt Bożego Narodzenia. Jest rośliną całoroczną, ale w szczególności lubi zimno. Ostrokrzew powinien być posadzony na żyznej, próchniczej i wilgotnej glebie. Dobrze znosi cięcie i daje się formować;
  • różanecznik – to bujny krzew z małymi, grubymi, mięsistymi liśćmi w kolorze oliwkowym. Wyróżnia się ogromnymi i bujnymi kwiatami w odcieniach różu i fioletu. Różanecznik to roślina chętnie wybierana do ozdoby jednobarwnych ogrodów. Bylina cieniolubna kwitnąca lubi być przycinana i rośnie przyjmując nieregularne kształty, dlatego idealnie nada się na uzupełnienia pustych miejsc lub kątów. Słabo znosi zimę, z tego względu na okres mrozów zaleca się jej przykrywanie;
  • hortensja bukietowa – to wysoki krzew o dużych liściach i pięknych kwiatach uformowanych w kule. Kwiatostany mają ciekawy kolor kremowej bieli przechodzącej w róż. Hortensja lubi gleby kwaśne, żyzne i wilgotne. Nie nadaje się do przycinania, gdyż lubi rozrastać się na różne strony. W okresie suszy wymaga regularnego podlewania;
  • fiołki – są to drobne i delikatne kwiaty osiągające wysokość do 10 cm. Mają niebiesko fioletowy kolor, dlatego pięknie współgrają z białymi lub czerwonymi sąsiadami, tworząc ciekawe połączenia kolorystyczne. W dzikiej formie zamieszkują łąki, lasy i mokradła, dlatego należy zapewnić im żyzne i bardzo wilgotne podłoże. Dobrze przyjmują się na podłożach skalistych, mogą więc być wykorzystywane do aranżacji ogrodów skalnych;
  • paproć – to bylina niekwitnąca, zachwyca jednak kolorem, kształtem i długością rozłożonych liści. Wbrew pozorom, paprocie nie są łatwe w uprawie. Lubią wilgotne, ale nie mokre podłoże. Woda do ich podlewania nie może być zimna. Poza tym źle znoszą suszę i upały. Nie lubią suchego powietrza, dlatego często należy je zraszać. Gleba powinna być żyzna i próchnicza.

Byliny cieniolubne do ogrodu

Sprawdzają się w miejscach, w których przeważa cień. Wybierając spośród katalogu, warto zwrócić uwagę na ich wielkość, by móc z pomysłem zaaranżować ogród. Głównym wymogiem bylin cieniolubnych jest jakość podłoża i to głównie od niej zależy, czy byliny się przyjmą i jak będą się rozwijać. Część bylin, ze względu na długi okres kwitnienia i bogate kwiatostany, spełni swoją rolę jako barwna dekoracja ogrodu. Dlatego byliny cieniolubne świetnie nadają się do jego aranżacji w postaci rabat.

Byliny cieniolubne kwitnące latem wykorzystane do wypełnienia ogrodu to nie tylko kwiaty, ale również krzewy ozdobne. Dzielą się na grupy posiadające dekoracyjne liście lub kwiaty.

Byliny cieniolubne do ogrodu są zazwyczaj z pozoru delikatne, dlatego wiele osób woli posadzić je na stanowisku z dostępem słońca w obawie przed opadnięciem. Tymczasem często te małe i delikatne rośliny kwitną właśnie w cieniu i lekkim chłodzie. Odpowiednio pielęgnowane, pozostaną na swoim miejscu wiele lat, z roku na rok stając się coraz bardziej okazałe. Decydując się na byliny cieniolubne, warto wcześniej upewnić się, że posadzone obok siebie różne gatunki preferują ten sam rodzaj ziemi.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: pcturner71/Getty Images

Pozostałe wiadomości