Aranżacje wnętrz

Wersalka w nowoczesnym wydaniu. Kultowy mebel czasów PRL znowu modny

Aranżacje wnętrz

Wersalka była obowiązkowym wyposażeniem każdego PRL-owskiego mieszkania, w którym często było to po prostu małżeńskie łóżko. Wersalka nowoczesna ma nieco inne funkcje. O modnych wersalkach mówił w Dzień Dobry TVN architekt, Jonatan Kilczewski.

Wersalka z fotelami wciąż bywa centrum pokoju wypoczynkowego. W niewielkich mieszkaniach, w których nie ma miejsca na osobny pokój gościnny, to właśnie na tym rozkładanym meblu gość znajdzie nocleg. Ale to wersalka młodzieżowa jest najczęściej kupowanym sprzętem. Na drugim miejscu jest większa wersalka z pojemnikiem na pościel.

>>> Zobacz także:

Wersalka nowoczesna

Konstrukcyjna zasada samej wersalki niewiele się zmieniła – to wciąż mebel rozkładany prostym mechanizmem zwanym klik-klak, od dźwięku, jaki wydaje w trakcie tej operacji. Podczas rozkładania należy najpierw unieść siedzisko, a następnie cofnąć je w stronę oparcia, aż usłyszymy głośne kliknięcie. Wówczas siedzisko należy opuścić, a wraz z oparciem stworzą miejsce do spania. Minusem tego rozwiązania jest zagłębienie między krawędziami siedziska i oparcia, znajdujące się na środku miejsca do spania. Może to powodować dyskomfort. Do spania lepsza będzie wersalka rozkładana z możliwie niewyczuwalnym zagłębieniem (warto to sprawdzić przed zakupem).

Wersalka - wymiary

Zarówno długość, jak i szerokość wersalek mogą być bardzo różne i to od nich zależy zastosowanie mebla. Mała wersalka jednoosobowa może mieć długość od 170 cm (i wówczas będzie wygodna dla dziecka lub nastolatka). Jeśli szukamy miejsca do spania dla osoby o przeciętnym wzroście, wersalka 190 cm będzie optymalnym rozwiązaniem. Jeśli natomiast chcemy mieć mebel, na którym w dzień posadzimy 3-4 osoby, a w nocy będzie mogli spać nawet dość wysocy ludzie, lepsza będzie duża rozkładana wersalka o długości co najmniej 210 cm. Warto przy tym pamiętać, że wymiary te oznaczają wielkość, jaką ma wersalka łóżko. Jeśli jest top wersalka z bokami, jej całkowita długość będzie znacznie większa – do 250 cm.

Jeśli chodzi o szerokość miejsca do spania, mała rozkładana wersalka ma 120-130 cm. Oznacza to, że wygodnie spać będzie na niej jedna osoba. Dwie, drobnej budowy ciała też się zmieszczą. Ale jeśli ma to być wersalka dwuosobowa używana na co dzień, nie będzie wygodna. Do takiego zastosowania lepszym wyborem będzie wersalka 140x200 cm.

Wersalka skórzana czy obita tkaniną?

Te ostatnie są najpopularniejsze. Wersalka skórzana to rzadkość na rynku. Jednak wśród obić materiałowych jest ogromny wybór – zarówno między samymi tkaninami, jak i ich wzornictwem i kolorystyką. Do wnętrz nowoczesnych pasować będzie gładka wersalka szara, do pokoi młodzieżowych kolorowa i wzorzysta. Warto jednak patrzeć nie tylko na wygląd materiału, ale i na jego właściwości. Trwałe i odporne na zabrudzenia i wycieranie są np. mikrofaza, flock oraz przypominające zamsz altara i alcantara.

Wersalka ze sprężynami

Ważne jest nie tylko, co jest na wierzchu wersalki, ale także w jej środku. Wersalka ze sprężynami najczęściej ma wewnątrz sprężyny bonellowe. Kształtem przypominają one klepsydrę i jak ona mają wcięcie w środku. W siedzisku wersalki jest zwykle kilkadziesiąt sprężyn połączonych drutem. Siedziska na sprężynach bonellowych mają tzw. sprężystość progresywną. Oznacza to, że im mocniejszy jest nacisk, tym większy opór daje sprężyna. Dzięki temu taka wersalka ze sprężynami może służyć osobom o różnej wadze ciała. Sprężyny bonellowe czasami uzupełnia się cienką warstwą pianki poliuretanowej, która sprawia, że siedziska są miększe i mniej „falujące”.

Wygodna wersalka może mieć wewnątrz również inny typ sprężyn – faliste. To długie i sinusoidalnie wygięte druty, które połączone są razem w siatkę i zawsze przykryte grubą warstwą wytrzymałej pianki poliuretanowej.

Pianka może też być zastosowana jako samodzielne wypełnienie siedziska czy oparcia. Warto się wówczas dowiedzieć, jaki jej rodzaj zastosowano. Wersalka będzie trwalsza, gdy będzie miała wypełnienie z pianki poliuretanowej.

Wersalka na nóżkach czy bez?

Wersalka nowoczesna niejedno ma imię. W sprzedaży dostępne są zarówno modele z boczkami (tak wygląda sofa wersalka), jak i z uniesionymi do góry krawędziami siedziska. Wersalka z nóżkami nie należy do rzadkości, choć często mebel taki oparty jest na skrzyni, w której mieści się schowek na pościel. Do wnętrz stylizowanych pasuje natomiast wersalka stylowa – obowiązkowo z drewnianymi, giętymi nóżkami (takie sprzęty również mają pojemnik na pościel).

Wersalkę można kupować jako osobny mebel lub jako komplet wersalka plus fotele.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości