Aranżacje wnętrz

Tapeta samoprzylepna – jak wybrać? Montaż w rozmaitych miejscach

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
Fot. Scovad / Getty Images

Kiedy wygląd ścian mieszkania powoli staje się nudny, dobrze pomyśleć nad zmianą ich aranżacji. Czasem jednak chciałoby się czegoś więcej niż tylko zmiany koloru. Prostym i całkiem tanim rozwiązaniem na metamorfozę może okazać się stylowa i nowoczesna tapeta samoprzylepna.

Na rynku dostępne są różne tapety samoprzylepne. Decyzja odnośnie wyboru konkretnego wzoru zależy oczywiście od właściciela i jego pomysłu na wystrój wnętrza. Przydatna okaże się też tapeta samoprzylepna na meble – dzięki niej można szybko odmienić wygląd podniszczonego drewna i nadać starym lub nieciekawym meblom oryginalny wygląd.

Więcej:

Tapeta samoprzylepna – na jaką się zdecydować?

Tapeta samoprzylepna to funkcjonalne i niedrogie rozwiązanie, na które warto się zdecydować. Dzięki zastosowaniu tapety samoprzylepnej można szybko odmienić wnętrze , by stało się bardziej przytulne i zyskało na oryginalności. Tapeta doskonale sprawdzi się jako charakterystyczny akcent w sypialni, salonie bądź w pokoju dziecka. Są rozmaite modne motywy, jakie może mieć tapeta samoprzylepna: cegła , drewniane deski czy kamień. Każda z nich w doskonały sposób uspokoi każde wnętrze. Można też naklejać rozmaite tapety samoprzylepne na płytki w przedpokoju czy innym, dowolnym pomieszczeniu.

Wśród tapet samoprzylepnych można odnaleźć wiele interesujących propozycji w różnych wzorach i kolorach. Tapety tego typu często charakteryzują się pigmentacją o wysokiej odporności na światło . Cechą, na którą również warto zwrócić uwagę, jest bezzapachowość, dzięki której tapeta samoprzylepna może zostać zamontowana w jadalni, pokoju dziecięcym czy sypialni. W razie potrzeby, tapetę tego rodzaju da się również łatwo zdemontować . Dzięki temu nie trzeba się martwić, że wybrany wzór tapety samoprzylepnej, na przykład cegła, przestanie się podobać i konieczna będzie zmiana dekoracji.

Warto zauważyć, że można też zamontować tapetę samoprzylepną imitującą lustro . Wówczas wykorzystuje się specjalną błyszczącą folię, która doskonale rozświetla wnętrze. Tapeta samoprzylepna – lustro to także doskonały sposób na rozszerzenie przestrzeni.

Modna tapeta samoprzylepna – zobacz, jak łatwo ją zamontować

Stylowa tapeta samoprzylepna jest prosta w montażu . Do zamocowania jej na ścianie nie potrzeba użycia kleju. Wystarczy jedynie usunąć folię ochronną, a następnie umieścić tapetę w odpowiednim miejscu. Po przyłożeniu tapety do ściany, trzeba ją jeszcze docisnąć. W razie potrzeby, położenie tapety samoprzylepnej można też prosto poprawić .

Tapeta samoprzylepna na meble to sprytny sposób na zmianę wyglądu wyposażenia wnętrza mieszkania.

Stare, podniszczone meble można przemalować lub okleić je tapetą samoprzylepną. Zwłaszcza w przypadku mebli laminowanych zastosowanie okleiny może być trafnym rozwiązaniem. Szukając dobrej tapety samoprzylepnej na meble, trzeba jednak pamiętać, że musi być ona trwała.

Warto wiedzieć, że dostępne okleiny samoprzylepne są zabezpieczane laminatem chroniącym tapetę przed uszkodzeniami. Chcąc zyskać bardziej odporną na uszkodzenia okleinę, należy wybierać modele, wyróżniające się grubszym laminatem. Kolejną rzeczą, o której nie można zapomnieć podczas kupowania tapety samoprzylepnej na meble, jest to, że musi ona pasować do aranżacji wnętrza.

Sprawdź, jak zamontować tapetę samoprzylepną na meblach

Trudno sobie wyobrazić, że stare meble można w kilka chwil całkowicie odmienić. Wystarczy postawić na praktyczną tapetę samoprzylepną i okleić z jej pomocą stare szafki czy stolik . Przed przystąpieniem do oklejania mebli wybraną tapetą należy najpierw odpowiednio się przygotować. Trzeba więc rozpocząć od usunięcia ewentualnego brudu, kurzu czy resztek kleju z mebla. Następnie dobrze też odtłuścić powierzchnię, która będzie oklejana. Kiedy mebel jest już odpowiednio przygotowany, można przejść do oklejania. Doskonałą pomocą przy klejeniu tapety do mebli może być gumowa ściągaczka (taka, jaką stosuje się do czyszczenia szyb). Dzięki niej z łatwością usunie się pęcherzyki powietrza, a wtedy oklejony mebel będzie wyglądał estetycznie.

Tapeta samoprzylepna na meble – zastosuj ją również na drzwiach

Elegancka tapeta samoprzylepna biała bądź inna, o wybranym wzorze, doskonale nada się także do oklejenia drzwi. Trzeba jednak pamiętać, że ich powierzchnia musi być płaska. Wśród dostępnych oklein do drzwi można odnaleźć intrygujące motywy. Wzory zdobione motywami schodów czy mostów to świetny pomysł na stworzenie optycznego wrażenia głębi , co sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądało na nieco większe. Chcąc okleić drzwi tapetą samoprzylepną, należy pamiętać, że przed jej założeniem warto odkręcić klamkę. Dzięki temu zakładanie okleiny przebiegnie bez większych problemów i z pewnością uda się równomiernie położyć przyklejaną tapetę.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości