Aranżacje wnętrz

Jak urządzić mieszkanie w stylu paryskim? Charakterystyka stylu i aranżacja wnętrz

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
Andreas von Einsiedel/Getty Images

Wiele osób chce zerwać z tradycyjnymi stylami wnętrzarskimi i urządzając nowe mieszkanie, zastanawia się nad czymś wyjątkowym. Świetnym rozwiązaniem jest styl paryski, który łączy w sobie prostotę z finezją.

Styl paryski uważany jest nie tylko za jeden z rodzajów aranżacji wnętrz, lecz także sposób na życie wyznawany przez mieszkańców stolicy Francji. Tutaj szyk oraz elegancja zestawione są z prostotą, a klasyczne wnętrze łączy się z nowoczesnym.

Czym jest styl paryski?

Styl paryski zaczął rozwijać się w XVII wieku, gdy panował Ludwik XVI oraz Maria Antonina. To właśnie ci władcy charakteryzowali się ogromnym zamiłowaniem do piękna oraz sztuki, a także do promowania artystów. W okresie panowania Ludwika XVI powstał Wersal, urządzony w stylu paryskim, na podstawie którego zaczęto tworzyć inne wnętrza. Dzisiejsza forma stylu paryskiego zawdzięczana jest także Haussmannowi, czyli baronowi francuskiemu, który był twórcą przebudowy Paryża w połowie XIX wieku. To właśnie wtedy połowa budynków w tym mieście została zburzona, a na ich miejsce postawiono zupełnie nowe budowle, parki, ulice. Wtedy właśnie stolica Francji straciła sporo zabytków z okresu średniowiecza, ale stała się miejscem europejskim, przyjaznym mieszkańcom.

Styl paryski od lat cieszy się sporą popularnością nie tylko we Francji, lecz także w innych krajach europejskich. Wśród najważniejszych jego cech w aranżacji wnętrz można wyróżnić:

  • historyczne zdobienia oraz ornamenty,
  • dębowe parkiety, podłogi w klasycznym stylu,
  • kominki marmurowe z ornamentami,
  • pomieszanie tradycji z nowoczesnością, na przykład powieszenie na ścianie obrazu z XVII wieku, a obok grafiki awangardowej z XX wieku,
  • duża przestrzeń w domach i mieszkaniach, a także zakamarki, w których skrywają się piękne elementy aranżacji wnętrza,
  • elegancja, ale niewymuszona, która sprawia bardzo dobre wrażenie,
  • wiele artystycznych elementów, na przykład obrazów, rzeźb, malowideł.

Warto pamiętać o tym, aby nie kojarzyć stylu paryskiego tylko z luksusem i szykiem, ponieważ występuje on także w bardziej skromnych formach, na przykład w zwykłych mieszkaniach.

Mieszkanie w stylu paryskim – jak je urządzić?

Decydując się na urządzenie mieszkania w stylu paryskim, warto wiedzieć, że konieczne jest dysponowanie większą przestrzenią. Oznacza to, że osoby żyjące na niewielkiej powierzchni w nowoczesnych blokach mieszkalnych mogą wprowadzić pewne elementy paryskiego stylu, jednak nie są w stanie zastosować go w całości aranżacji wnętrza. Pokój w stylu paryskim powinien oddawać połączenie tradycji oraz nowoczesności. Ściany w pomieszczeniach najlepiej pomalować na jasny kolor, na przykład biały lub kremowy. Warto także pozostawić jak najwięcej otwartej przestrzeni, wyburzyć ścianki działowe. Można także zatrzeć granice między pokojami, wybierając taką samą podłogę do wszystkich pomieszczeń. Wybierając meble do mieszkania w stylu paryskim, najlepiej zdecydować się na lekkie i drobne elementy, a także zadbać o to, aby w pomieszczeniach znajdowały się meble o opływowych kształtach, szklane stoliki kawowe, a także pikowane fotele. Warto wybierać meble o podobnych, dosyć jednolitych kolorach, przy czym lepiej postawić na jasne barwy, a nie na ciemne i przytłaczające. W stylu paryskim jednym z ważnych elementów jest oświetlenie, dlatego warto skoncentrować się na pięknych lampach, kryształowych żyrandolach. Wszelkie dodatki należy dobierać w taki sposób, aby rozświetlały wnętrze, dlatego można skoncentrować się na złotych akcesoriach i zdobieniach. Mieszkanie zgodne ze stylem paryskim wymaga także artystycznych elementów, na przykład obrazów, grafik, rzeźb. Ważne jest, aby mieszkanie zostało urządzone w sposób symetryczny, a obrazy należy wieszać w jednej linii.

Kuchnia w stylu paryskim

Urządzając kuchnię w stylu paryskim, należy postawić na jasne i stonowane kolory, a także na ciepło i blask we wnętrzu. Wybierając meble, warto zwrócić uwagę na elementy takie jak delikatne zdobienia, a także złote klamki lub ornamenty. Sprzęt AGD może być nowoczesny i dostosowany do współczesnych wymagań, jednak warto postawić na lampy w stylu z lat siedemdziesiątych XX wieku oraz na artystyczne elementy wiszące na ścianach. Kuchnia w stylu francuskim może być szykowna i elegancka, a także stanowić połączenie nowoczesności z nieco starszymi elementami. W takiej kuchni można postawić drewniany stół, pluszowe obicia do krzeseł, a także szykowne dodatki. Ozdobne komody, eleganckie szezlongi i złote zdobienia także świetnie sprawdzą się w takim wnętrzu.

Zobacz wideo: Odpicowane mieszkanie – Prowansja w Elblągu

Zobacz też:

Kolor ścian do białych mebli – jak go dopasować?

Materace medyczne – kto powinien zdecydować się na ich zakup? Charakterystyka materacy na przykładzie oferty Hilding Anders

22-letni biolog z Polski pracuje nad lekiem na COVID-19. "Badania naukowe zostały skończone"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości