Aranżacje wnętrz

Rodzaje i budowa ścianek działowych

Aranżacje wnętrz

Autor:
Adrian
Adamczyk
Aranżacja mieszkania

Ścianki działowe to bardzo praktyczne rozwiązanie, stosowane w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym. W nowoczesnych domach i przestrzeni biurowej doskonale sprawdzają się szklane ścianki działowe. Oddzielają pomieszczenia, a jednocześnie tworzą przestronne i jasne wnętrza.

Łatwa w budowie i demontażu ścianka jest bardzo pomocna w funkcjonalnym wykończeniu trudnych przestrzeni, np. ze skosami. Przykładem takiego rozwiązania są ścianki działowe na poddaszu. Jeśli zależy nam na przegrodzie, którą można w każdej chwili złożyć, odpowiednią propozycją są ścianki działowe przesuwne.

Odpicowane mieszkanie

Odpicowane mieszkanie – amerykański dom na polskiej wsi
Odpicowane mieszkanie – amerykański dom na polskiej wsi Dzień Dobry TVN
wideo 2/13

Ścianki działowe, czyli jakie?

Ścianki działowe to wewnętrzny element budynku. Nie są scalone z jego konstrukcją, dlatego ich budowa czy demontaż nie narusza ogólnego układu architektonicznego. Ścianki działowe nie są nośne, jednak dzielą pomieszczenia bez potrzeby przebudowywania całego domu. Nie tylko są formą przegrody, ale także mają właściwości izolacyjne (dźwiękoszczelność). Muszą również spełniać normy związane z odpornością na ogień. Tradycyjne modele wykonuje się z cegieł, jednak aby sprostać różnym potrzebom, do ich budowy wykorzystuje się również płyty z karton-gipsu, a nawet szkło.

Rodzaje ścianki działowej

Budowa ścianki działowej zależy od konkretnego miejsca montażu, układu budynku, a przede wszystkim wygody osób, które będą z niej korzystać. Dzieląc domowe pomieszczenia, najczęściej stosuje się cegły pełne lub "dziurawki" (strop musi być dodatkowo wzmocniony) albo płyty z karton-gipsu. Wypełnienie stanowi wtedy wełna mineralna, która jest barierą dźwiękoszczelną. We wnętrzach domowych i biurowych, które wymagają doświetlenia, idealnie sprawdzają się szklane ścianki działowe. Mają one wiele zalet – wyróżniają się łatwym montażem za pomocą profili lub okuć, można na nich umieścić także wzór czy napis. Świetnie spełniają swoją funkcję ścianki działowe na poddaszu, czyli w miejscu, które jest wymagające pod względem organizacji pomieszczeń. Na tym piętrze domu nie zawsze możliwy jest montaż konstrukcji z ciężkich cegieł.

Gdy zależy nam na oszczędności miejsca, najlepszym rozwiązaniem są ścianki działowe przesuwne, oparte na konstrukcji z ramy stalowo-aluminiowej i modułów. Można je w dowolnym momencie wysunąć lub wsunąć. Takie ruchome ścianki działowe dają użytkownikom dużą swobodę w aranżowaniu domowej lub biurowej przestrzeni. Rozwiązania, które mają formę delikatnej przegrody o dekoracyjnym charakterze, to ażurowe ścianki działowe. Ich konstrukcja tylko częściowo przysłania dzielone strefy pomieszczenia. Takie ozdobne ścianki działowe ze wzorem stosuje się w miejscach reprezentatywnych, np. odgradzając salon od jadalni. Ciekawą propozycją dla osób, które chcą podzielić pomieszczenie, a nie mają czasu na budowę solidnych konstrukcji, są mobilne ścianki działowe. Mają szerokie zastosowanie szczególnie w przestrzeni biurowej. Innym pomysłem, który nie wymaga specjalnych prac montażowych, są ścianki działowe do samodzielnego montażu, typu ścianki działowe rozporowe. Świetnie spełniają swoje funkcje – dzielą wnętrze na konkretne strefy, ale instalacja ich nie wiąże się z problematycznym wierceniem czy klejeniem.

Ścianki działowe z płyty gk

Ścianki działowe z płyty gk są bardzo popularne ze względu na liczne zalety. Łatwa w budowie i demontażu konstrukcja może powstać praktycznie w każdym miejscu. Lekkie ścianki działowe wykonane z płyty karton-gipsowej najlepiej montować tam, gdzie ciężkie konstrukcje z cegły mogłyby być zbyt dużym obciążeniem dla budynku. Ścianki działowe biurowe lub domowe, wykonane z płyty karton-gips, wymagają niewielkiego nakładu pracy i czasu. Konstrukcja opiera się na profilach, płytach i wypełnieniu izolacyjnym. Jakie profile do ścianki działowej są najlepsze? Najczęściej stosuje się profile U lub CW, które umożliwiają zachowanie prostej linii i poprawiają izolację dźwiękową. Budowa ścianki działowej z karton-gipsu nie wymaga też specjalnych narzędzi – wiertarka do mocowania profili, wkrętarka do przykręcania płyt czy nożyczki do blachy to podstawowe sprzęty. Grubość ścianki działowej może być różna w zależności od ilości miejsca, jakie ma się do dyspozycji. Biorąc pod uwagę wypełnienie z wełny mineralnej, powinna ona wynosić przynajmniej 8 cm.

Stawianie ścianki działowej

Stawianie ścianki działowej zależy od jej konkretnego systemu. Do wyboru są modułowe ścianki działowe, których montaż opiera się na przykręceniu ramy nośnej, listew krawędziowych, rozpierających, mechanizmu rozpierającego i poszczególnych modułów wykonanych z różnego rodzaju płyt (np. fornirowanych). Niezwykle proste w stawianiu są też gotowe ścianki działowe, np. rozporowe, które osadza się na stelażu przytwierdzonym śrubami do podłoża. Bardziej solidne, ale za to wymagające więcej pracy i czasu są ścianki działowe murowane lub drewniane. W przypadku budowania konstrukcji z bloczków należy:

  • wyznaczyć linię, wzdłuż której będzie biegła ściana,
  • nałożyć izolację z pasa papy lub folii i wypoziomować dolną warstwę,
  • osadzić bloczki na cienkiej spoinie, na bieżąco kontrolując poziom,
  • wzmocnić konstrukcję za pomocą kotwy przybijanej do ściany i bloczku.
Jak i czym wyczyścić ściany?
Jak i czym wyczyścić ściany? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com

Pozostałe wiadomości