Aranżacje wnętrz

Regały i półki do spiżarni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
YinYang/Getty Images

Półki oraz regały to meble, które z pewnością przydadzą się w każdej spiżarni lub piwnicy. Możesz na nich bez problemu przechowywać słoiki z przetworami lub inne produkty spożywcze. Kupując odpowiedni model, zwróć uwagę na kilka kluczowych parametrów, takich jak wymiary i materiał wykonania.

Projektując dom czy mieszkanie, warto wyznaczyć miejsce na przechowywanie żywności. Idealnym rozwiązaniem jest zaprojektowanie spiżarni, która pomieści dużo produktów. Takie miejsce powinno być także wyposażone w regały lub półki wiszące, na których postawisz słoiki z przetworami lub zapas jedzenia. Odpowiednio dobrana półka do spiżarni to klucz do mądrego gospodarowania przestrzenią. Dlatego zwróć uwagę na podstawowe parametry półek i regałów, dzięki którym wykorzystasz przestrzeń w spiżarni co do centymetra.

Czym się kierować, wybierając półki do spiżarni?

Aranżacja spiżarni to zadanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Po pierwsze trzeba znać wymiary pomieszczenia przeznaczonego do przechowywania. Dzięki temu dużo łatwiej będzie dobrać regały lub półki. Istotne jest także to, aby w spiżarni panowała odpowiednia temperatura, która będzie sprzyjać przechowywaniu – w tym przypadku nie powinna dochodzić do 15 st. C. Każdy model regału czy półki ma konkretne wymiary. Wysokość, szerokość czy głębokość półek to parametry, które pomagają w wyborze idealnego mebla. Półki należy zatem dobierać pod kątem indywidualnym – takie, które bez trudu zmieszczą się w spiżarni. Dobrym wyborem są też półki do spiżarni wiszące, znacznie łatwiejsze w montażu i dopasowaniu do wymiarów konkretnego pomieszczenia.

Wybierając meble do spiżarni, warto wziąć pod uwagę regały. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli – dobór odpowiedniego zależy od indywidualnych preferencji. Wyższe regały zapewniają więcej miejsca na przechowywanie – mają więcej półek niż te niskie. Chcąc przechowywać wiele produktów na jednym regale czy półce, należy zakupić mebel odpowiedniej wytrzymałości. Odpowiednim wyborem będzie regał wykonany z metalu. Taki mebel ma w końcu służyć przez długie lata! Należy pamiętać, że nie każdy regał nadaje się do kontaktu z żywnością.

Cechą dodatkową, która ma wpływ na wygląd pomieszczenia do przechowywania, jest wygląd regału czy półki. Wiele modeli posiada surowe wykończenie, które nie zawsze prezentuje się estetycznie. Chcąc zaaranżować spiżarnię, która będzie się dobrze prezentować, warto wziąć pod uwagę jakość wykonania oraz styl regału. Oczywiście dbałość o estetykę jest szczególnie polecana w spiżarniach otwartych, znajdujących w domu tuż obok kuchni. Posiadając pomieszczenia do przechowywania zabudowane, czyli np. zamykane lub ulokowane w piwnicy, nie trzeba natomiast przywiązywać wielkiej wagi do estetyki regałów.

Materiał wykonania półek ma znaczenie!

Aranżując spiżarnię, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko to, z jakiego materiału zostały wykonane regały, ale też to, jak wytrzymałe są półki. Zarówno całe meble, jak i same półki mogą być wykonane z wielu różnych materiałów o różnej wytrzymałości. Sprawdź, które z nich nadają się do przechowywania produktów, które zamierzasz trzymać w spiżarni.

Najbardziej stabilny i solidny jest regał wykonany z metalu. Udźwignie wiele ciężkich przedmiotów, np. słoiki z przetworami. Niektóre regały metalowe posiadają także funkcję „dodawania” kolejnych półek, poprzez montaż specjalnych szyn zapewniających stabilność konstrukcji. Jednak nie w każdych warunkach taki typ regału zda egzamin. Charakteryzujący się surowym designem, może skutecznie zaburzyć aranżację w otwartej spiżarni. Świetnie za to sprawdzi się w piwnicach, zamkniętych spiżarniach i we wnętrzach urządzonych bardzo surowo jako element uzupełniający nowoczesny design.

Regały i półki wykonane z drewna świetnie sprawdzą się w niemal każdych warunkach i pasują do różnych wystrojów. Drewniane płyty są przeznaczone do kontaktu z żywnością, dzięki czemu śmiało można przechowywać na nich warzywa czy owoce. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio zaimpregnować regał lub półkę wiszącą wykonaną z drewna. Takiego typu regały czy półki z pewnością znajdą zastosowanie zarówno w spiżarniach zabudowanych, jak i otwartych, które utrzymują odpowiednią, niską temperaturę oraz wentylację pomieszczenia.

Dostępne są także regały lub półki wykonane z plastiku – polichlorku winylu i polipropylenu. Są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości oraz zdecydowanie tańsze od metalowych czy drewnianych modeli. Są w stanie pomieścić wiele przedmiotów, ale nie tak ciężkich, jak w przypadku regałów metalowych czy drewnianych.

Zobacz też: Stara szafka jak nowa

Zobacz też:

Jak jakość powietrza wpływa na twoje samopoczucie?

Nie masz ręki do kwiatów? Oto rośliny, które sprawdzą się w każdych warunkach

Inteligentny dom – komfort, funkcjonalność, bezpieczeństwo

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości