Nowoczesny wystrój okien w salonie – inspiracje modnych i eleganckich rozwiązań

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
Fot. Astronaut Images / Getty Images

Nowoczesne wnętrza cechują prostota i minimalizm, a także otwarte, pełne światła przestrzenie. Nie każda aranżacja okienna pasuje do takiej koncepcji – wystrój okien powinien harmonizować z wnętrzem i podkreślać jego charakter. Jaki wystrój okien sprawdzi się w nowoczesnym salonie?

Nowoczesny wystrój okien w salonie idealnie podkreśli skandynawski, minimalistyczny, a także ekologiczny styl pomieszczeń – decydując się na nowoczesne aranżacje okien, można także niewielkim nakładem sił odświeżyć wnętrza i dodać im lekkości. Jakie rozwiązania warto zastosować?

Więcej:

Nowoczesny wystrój okien – jakie tekstylia najlepiej go podkreślą?

Dobierając wystrój okien do wnętrza, warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim ważna jest funkcja, jaką pełni pomieszczenie – wystrój okien w salonie będzie inny niż w kuchni, sypialni czy łazience. Tekstylia okienne powinny harmonizować ze wszystkimi tkaninami we wnętrzu. Nie oznacza to, że muszą być identyczne – jeśli większość dodatków jest wzorzysta, warto zdecydować się na neutralne zasłony lub rolety. Działa to również w drugą stronę – okienne dodatki w żywych barwach dodadzą charakteru wnętrzom, w których brak wyrazistych akcentów. Przy aranżacji wystroju okien ważna jest również ekspozycja pomieszczenia – jeśli okna wychodzą na południe, warto zainwestować w zasłony chroniące przed nadmiarem światła słonecznego, przy ekspozycji północnej spokojnie można postawić na tkaniny półprzezroczyste.

Nowoczesne wnętrza kochają światło i przestrzeń – częste jest łączenie salonu z kuchnią dla uzyskania większej powierzchni, ograniczanie ilości mebli i duże okna tarasowe pozbawione tradycyjnych podziałów. Nowoczesny wystrój okien powinien więc z jednej strony wpuszczać do wnętrza jak najwięcej światła, z drugiej zaś odpowiadać na potrzebę zasłonięcia niestandardowych, dużych okien. Jakie tekstylia najlepiej radzą sobie z tymi zadaniami?

Zobacz także: Jak dobrze i szybko umyć okna?

  • rolety rzymskie – to absolutny hit nowoczesnego wystroju okien – wykonane z lekkiego materiału doskonale nadają się do osłony przeszkleń o nietypowych kształtach i dużych rozmiarach. Tworzą też wyjątkowy efekt dekoracyjny – zastosowany do nich materiał podczas podciągania zwija się w harmonijkę. Tkanina, z której produkuje się rolety rzymskie, jest lekka i przewiewna – nie zatrzymuje też promieni słonecznych. Rolety rzymskie idealnie uzupełnią wystrój okien salonu z panoramicznym widokiem , nie obciążając przy tym wnętrza;
  • zasłony panelowe – świetnie nadają się na wystrój okien do salonu – są lekkie i przejrzyste, delikatnie przepuszczają światło, nie rzucając zbędnego cienia. Zasłony panelowe mocuje się na szynach, a przesuwa za pomocą drążka. Dzięki geometrycznemu kształtowi doskonale uzupełnią nowoczesne wnętrze, nie stanowiąc przy tym obciążenia dla przestrzeni. Jeśli pomieszczenie potrzebuje mocnego akcentu, można zdecydować się na zasłony panelowe o intensywnej barwie;
  • zasłony tradycyjne i firanki – decydując się na tradycyjne zasłony i firanki, warto postawić na cienkie, przewiewne materiały. Ciężkie zasłony z aksamitu w ciemnym kolorze będą zbyt mocnym akcentem w nowoczesnym wnętrzu. Zamiast tego warto zdecydować się na bawełnę w żywych barwach lub ze wzorzystym motywem.

Nowoczesny wystrój okien w salonie – jakie tkaniny, fasony i wzory wybrać do pokoju dziennego?

Nowoczesna aranżacja okien w salonie powinna uzupełniać, a nie dominować przestrzeń. Dlatego warto postawić na lekkie, przewiewne materiały w żywych kolorach. Salon to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w domu, a zarazem miejsce, w którym spędza się najwięcej czasu. W nowoczesnych salonach królują duże, panoramiczne okna, które doskonale doświetlają pomieszczenie, często z pięknym widokiem. Nowoczesny wystrój okien w salonie powinien być więc dyskretny i stanowić oprawę dla tego, co za oknem. Dobrze, żeby dopełniał wystrój pomieszczenia i podkreślał jego styl. Jak zaaranżować nowoczesny wystrój okien w salonie?

  • tkaniny zasłon i rolet w nowoczesnym salonie powinny być lekkie i przepuszczające światło. Warto postawić na bawełnę w żywych kolorach, zrezygnować natomiast z ciężkiego aksamitu w ciemnych barwach;
  • barwa tekstyliów okiennych powinna harmonizować z kolorem pozostałych dodatków – jeśli w salonie brakuje mocnego akcentu, warto zdecydować się na zasłony lub rolety w żywych barwach. Odpowiedni wystrój okien może również wyciszyć pomieszczenie, w którym dużo się dzieje – w tym wypadku lepiej postawić na stonowane barwy i jasne kolory. W wystroju okien zawsze dobrze sprawdza się biel;
  • fason tkanin do wystroju okien może być obfity, warto jednak, aby zasłony i rolety były wykonane z lekkiego, przewiewnego materiału. Dobrze również postawić na panele zasłonowe, które można przemieszczać na specjalnych szynach. Panele doskonale nadają się do podziału dużego, panoramicznego okna.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN