Aranżacje wnętrz

Nowoczesne łóżka do sypialni: jaki wybrać? Tapicerowane, drewniane, metalowe

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Drewniane, metalowe czy tapicerowane? Nowoczesne łóżka do sypialni świetnie wkomponują się w wiele pomysłowych aranżacji. W zależności od wyboru tworzywa mogą stanowić dopełnienie każdego nowoczesnego wystroju. Przedstawiamy, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje łóżek oraz ich wady i zalety.

Planując aranżację swojego mieszkania, należy skupić się przynajmniej na najważniejszych jej elementach: meblach, designie, rozmieszczeniu oraz kolorach. Nowoczesny wystrój to przede wszystkim prosta forma, minimalistyczny design oraz funkcjonalność – na pierwszym miejscu powinno się jednak zawsze postawić wygodę. W tym celu należy zawsze wybrać odpowiednie łóżka do sypialni – nowoczesne i komfortowe, czyli takie, które zapewnią prawdziwie głęboki, zdrowy sen.

Nowoczesne łóżka do sypialni tapicerowane

Tapicerowane łóżka idealnie wkomponuje się w eleganckie, luksusowe wnętrza. Cechuje je również funkcjonalność – dzięki obecności wysokiego wezgłowia, do podparcia nie są potrzebne często dodatkowe poduszki. Jednocześnie, chroni ono ścianę przed zabrudzeniami oraz podnosi walory estetyczne całej sypialni.

Nowoczesne łóżka tapicerowane do sypialni kuszą ogromnym wyborem odcieni, materiałów i faktur. Jeżeli chodzi o same obicia, wykonuje się je z bardzo różnych materiałów, m.in. miękkiego weluru, klasycznych skór oraz gładkiej sawanny. Należy zaznaczyć, że przy indywidualnym zamówieniu u tapicera można samodzielnie wybrać rodzaj tkaniny.

Dużą zaletą tapicerowanych modeli jest to, że łatwo utrzymać je w czystości, ponieważ tapicerka nie pochłania kurzu ani brudu. W przypadku niewielkich zabrudzeń można użyć nawilżonych chusteczek lub innych środków do czyszczenia materiałów. Do minusów łóżka tapicerowanego należy zaliczyć to, że niektóre tkaniny mogą być niezbyt odporne na zaciągnięcia oraz przetarcia.

Nowoczesne łóżka do sypialni drewniane

Drewno jest surowcem naturalnym i biodegradowalnym, dlatego wykonane z niego łóżko przypadnie do gustu miłośnikom ekologii. Obecnie wykorzystuje się kilka rodzajów drewna w wykonywaniu nowoczesnych łóżek – w naszym kraju zwykle jest to:

1. Drewno sosnowe

Jest tanie, ponieważ charakteryzuje się tym, że bardziej miękkie od innych gatunków, ale też łatwo poddaje się dzięki temu obróbce. Ma jasny kolor i jest przyjazne dla osób cierpiących na alergię. Często wykorzystywane jest do produkcji mebli dziecięcych.

2. Drewno bukowe

Twardy i wytrzymały gatunek drewna o jasnobeżowej barwie, która może czasem delikatnie wpadać w róż. Bardzo często wykonywane są z niego meble do sypialni dzieci i nastolatków.

3. Drewno dębowe

Wyróżnia się wielką trwałością oraz stabilną konstrukcją, dlatego też jest ciężkie i twarde. Jest ono odporne na uszkodzenia mechaniczne, stąd też jego wysoka cena. Zwykle kolor takiego drewna jest brązowy, czasem może wydawać się również lekko zielony – to wszystko sprawia, że łóżko dębowe doskonale sprawdzi się nie tylko w stylach rustykalnych, ale również i tych bardzo nowoczesnych.

4. Drewno olchowe

Drewno wyjątkowo plastyczne i lekkie, jednak mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie kołatek i spuszczeli.

Jeżeli chodzi o samą formę, pośród łóżek drewnianych można znaleźć obecnie bardzo nowatorskie modele, np. łóżka lewitujące, czyli nowoczesne łóżka, które nie stoją na podłodze, a są podwieszane do sufitu przy pomocy stalowych linek.

Łóżko do sypialni metalowe nowoczesne

Metal, pomimo że kojarzy się ciężkością i masywnością, jest o wiele bardziej plastyczny od drewna, dlatego można z niego stworzyć bardzo różne kształty. Modele o finezyjnie wygiętych ramach tworzących rozmaite kształty raczej trudno nazwać nowoczesnymi, choć zdarza się, że i te z estetycznym zdobieniem przy nagłówku mogą się dobrze wpisać w minimalistyczną sypialnię.

Aby znaleźć łóżko pasujące do sypialni w naprawdę nowoczesnym stylu, należy szukać przede wszystkim modeli, które skonstruowane zostały z poziomych, równoległych wobec siebie listew wykonanych z metalu. Do tego powierzchnia stelaża powinna mieć srebrny, biały, szary, czarny lub brązowy kolor.

Nowoczesne metalowe łóżka wykonywane są z kutego żelaza, dzięki czemu bardzo jest je trudno w jakikolwiek sposób zniszczyć. Dużą zaletą takich łóżek jest również ich uniwersalność, ponieważ pasują do bardzo wielu wnętrz. Do plusów należy zaliczyć także łatwość w utrzymywaniu ich w czystości.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości