Aranżacje wnętrz

Mieszkanie w skandynawskim stylu. Jakie drzwi wybrać?

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
HGTV "Domowe Rewolucje" fot. TVN/Piotr Mizerski

Minimalistyczny, bardzo nowoczesny, czasem uważany za lekko surowy, ale jednocześnie jasny i funkcjonalny. Styl skandynawski ma coraz więcej zwolenników. Nic dziwnego! W czystej, prostej i naturalnej przestrzeni czujemy się najlepiej. Czym charakteryzuje się mieszkanie urządzone w tym stylu?

Mieszkanie w stylu skandynawskim to przede wszystkim wszechobecny minimalizm, funkcjonalność i jasność. Kolory, które najbardziej kojarzą się z tym stylem, to: czysta biel, różne odcienie szarości, brązów oraz odrobina czerni. Jeśli podoba ci się surowy design, ale jednocześnie lubisz weselsze barwy, idealnym dopełnieniem będą dodatki w odcieniach pastelowych. Główną ideą stylu skandynawskiego jest zachowanie umiaru, przestronności oraz skupienie się na tym, co naturalne.

HGTV "Domowe Rewolucje" fot. TVN/Piotr Mizerski

4 zasady skandynawskiego designu

Mieszkania urządzone w stylu skandynawskim nie muszą być wbrew pozorom dziełem projektanta (mimo że często tak wyglądają!). Tak naprawdę każdy z nas, stosując się do kilku zasad może zamienić swój dom w apartament mieszkańca Północy.

1. Po pierwsze, ogranicz liczbę dodatków w mieszkaniu, ale nie rezygnuj z nich całkowicie! Pamiętaj, że ich zadaniem jest ocieplenie surowej przestrzeni.

2. Po drugie, zmień kolor ścian – najlepiej na biały lub na jasny szary. Trochę cieplejszą wersją dla obawiających się „zimna” w mieszkaniu jest ecru.

3. Wybierz odpowiednie meble w skandynawskim stylu – zdecyduj się na proste formy w kolorze klasycznej bieli lub brązu.

4. Nie zapominaj o wyborze drzwi, które również muszą idealnie współgrać ze skandynawskim wnętrzem.

Jakie drzwi wybrać do mieszkania w skandynawskim stylu?

Wybierając drzwi do mieszkania w skandynawskim stylu, pomyśl o kolorze (biel, szarość, kolor drewna) oraz o tym, żeby ich model był jak najprostszy. Dobrym wyborem będą drzwi z kolekcji Porta VECTOR Premium. Postaw na najprostszy model bez żadnych zdobień lub wybierz ten z delikatnym frezowaniem, które podkreśli charakter wnętrza.

Jeśli takie minimalistyczne drzwi nie są w twoim guście, zdecyduj się na model z większą liczbą poziomych szyb – Porta KONCEPT. Pamiętaj, że modele z szybami doświetlą małe, ciemne pomieszczenia – a w skandynawskim stylu właśnie o to chodzi – o powiększenie przestrzeni i możliwie jak największe doświetlenie mieszkania.

HGTV "Domowe Rewolucje" fot. TVN/Piotr Mizerski

Ostatnią opcją dla miłośników skandynawskiego stylu będą drzwi Porta VERTE HOME z subtelniejszymi poziomymi prześwitami. Kolory – klasyczna biel, orzech bielony czy akacja srebrna będą pasować do białych lub jasnych szarych ścian. Ta wersja jest również dostępna w wersji przesuwnej do mniejszych pomieszczeń.

Więcej trików jak urządzić mieszkanie w skandynawskim stylu, znajdziesz na stronie Porta.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości