Aranżacje wnętrz

"Mieszkaj po swojemu", czyli jak dać się ponieść fantazji i urządzić nietuzinkowe wnętrza

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:

Kasia Sojka trzy lata temu wystąpiła w naszym programie, gdzie w cyklu „Odpicowane mieszkanie” pokazała wnętrza swojego domu. Niedawno swoje osobiste rady dla osób zaczynających przygodę z aranżacją umieściła w książkę "Mieszkaj po swojemu".

W swoim domu „Mieszkaj po swojemu”

Książka „Mieszkaj po swojemu” to poradnik dla tych wszystkich, którzy chcą samodzielnie urządzić swoje mieszkanie, ale trochę brak im odwagi i pomysłu. Autorka namawia w nim na odnalezienie własnego stylu, a także doradza, jak zagospodarować pomieszczenia, by były funkcjonalne i estetyczne. Jedną z pierwszych zasad, jakie proponuje to wydzielanie stref.

Myślę, że to jest dobry punkt wyjścia do tego, żeby urządzić każde pomieszczenie, zwłaszcza pokój dzienny, który tych stref łączy w sobie wiele. U nas jest to tylko strefa jadalniana, wypoczynkowa i taki kącik mojego męża

- powiedziała Kasia Sojka.

Przyznała, że najprostszą formą na wydzielenie strefy jest odznaczenie jej innym kolorem. Może to być zarówno charakterystyczna tapeta na ścianie, jak i duży dywan, na którym stoją wszystkie meble ze strefy wypoczynkowej.

Ponadto autorka książki zwróciła uwagę na ważny aspekt. W większości polskich domów wszystkie meble dosunięte są tuż pod ściany, przez co na środku pokoju tworzy się pusty plac. Zdaniem Kasi zdecydowanie lepiej jest wysunąć kanapę czy fotele na środek pomieszczenia. Dzięki temu stworzymy przytulny klimat oraz wygospodarujemy dodatkowe miejsce na przykład na witrynę lub komodę.

Urządzanie kuchni i sypialni

Urządzanie kuchni również nie należy do łatwych zdań. Tu liczy się nie tylko pomysłowość i estetyka, ale przede wszystkim praktyczność. Zdaniem Kasi, w tym miejscu najważniejszy jest tzw. trójkąt roboczy, czyli wymyślona linia pociągnięta między istotnymi strefami kuchni, strefą mokrą ze zlewozmywakiem, strefą przygotowywania posiłków i obróbką termiczną oraz strefą przechowywania, jaką jest lodówka.

Ważne, żeby ten ruch przebiegał płynie, żebyśmy się nie nabiegali

- dodała.

Co zaś z sypialnią? Wiele osób przekonanych jest, że pokój ten powinien zostać urządzony w stonowanej kolorystyce. Nic bardziej mylnego. Tak naprawdę wszystko zależy od naszych upodobań. Jeżeli więc chcemy po przebudzeniu widzieć tapetę z pięknym krajobrazem, nie ma żadnych przeciwwskazań, by ją przykleić na ścianie.

Nie każdy ma potrzebę, żeby w sypialni się koić, uspokajać. Ona nie musi być takim łagodnym pomieszczeniem. Bardzo namawiam do tego, żeby nie sugerować się schematami

– powiedziała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Duży biust – co nosić? Jaki biustonosz będzie najlepszy?

Cello Brothers i ich wiolonczelowa wersja hitu "Havana"

Nie decydujesz się na badania krwi z powodu obawy przed Covid-19? Możesz je zrobić w domu lub biurze

Autor: Nastazja Bloch

Reporter: Katarzyna Jaroszyńska

Pozostałe wiadomości