Aranżacje wnętrz

Meble młodzieżowe. Jak urządzić pokój nastolatka?

Aranżacje wnętrz

Jeśli chcemy stworzyć komfortową i estetyczną atmosferę, nie zapominajmy o odpowiednim wyborze mebli. Ta zasada również obowiązuje w przypadku pokoju młodzieżowego. Które meble wybrać, by zapewnić komfort i indywidualność młodzieżowego pokoju? Opowiemy o tym w dzisiejszym artykule. Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze mebli do pokoju młodzieżowego?

Przy wyborze mebli do domu należy pamiętać o kilku aspektach.

  • Przede wszystkim ważne jest przeznaczenie mebli: do czego planujesz ich używać? Meblując pokój nastolatka, przede wszystkim potrzebujesz czegoś, co będzie używane na co dzień, będzie funkcjonalne, a jednocześnie estetyczne i dopasowane do gustu młodego człowieka. Powinniśmy wybierać więc meble solidne i trwałe, gdyż posłużą naszym pociechom przez wiele lat, a także mają wytrzymać niejedno młodzieżowe spotkanie.
  • Po drugie, wielkość pokoju — czy wszystkie elementy będą się mieścić wygodnie w jego granicach? Jeśli dysponujemy małą przestrzenią aranżacyjną, wybierzmy meble, które oferują nam wiele funkcji w jednym. Doskonale sprawdzą się również meble modułowe.
  • I na koniec zastanów się, jaki styl najlepiej pasuje do osobowości i gustu twojej pociechy. Większość młodych ludzi wybiera nowoczesny design mebli. Królują funkcjonalne, ale i designerskie meble młodzieżowe. W chłopięcych pokojach znajdziesz, takie kolory jak: czarny, brązowy, biel, czerwienie i zielenie. Ostatnim hitem są meble z zamontowanym oświetleniem LED. Dziewczęce pokoje to, oprócz współczesnych aranżacji, także klasyczne i romantyczne wnętrza, w których dominują beże i biele, przełamane pastelowymi odcieniami różu, niebieskiego i zielonego. Dziewczęta często wybierają meble w eleganckim stylu, nawiązującym do rustykalnych i imperialnych stylizacji. Zanim wybierzemy optymalne meble młodzieżowe, warto zapytać samych zainteresowanych nastolatków, które meble będą dla nich najlepsze, w jakiej przestrzeni czują się komfortowo. Wszak to ich pokój.

Meble wspierające twórczą pracę

Pokój młodzieżowy to nie tylko odpowiednie miejsce spotkań czy snu, ale także ważne miejsce pracy młodego człowieka. Wybierając meble do pokoju swojej pociechy, nie zapomnij o tym, by dobrać odpowiednie biurko i krzesło, które zapewnią nastolatkowi odpowiedni komfort.

Biurko powinno być odpowiedniej wysokości, dopasowane do wzrostu młodego człowieka. Następnie warto pomyśleć o odpowiedniej szerokości blatu, by wszystkie potrzebne nastolatkowi rzeczy zmieściły się w jednym miejscu. Oczywiście biurko powinno mieć także szafki i szuflady, które pomieszczą akcesoria biurowe, książki. Choć ten mebel jest niezwykle uniwersalny, to jednak należy podkreślić, że projektanci mebli zadbali o różnorodny design biurek. Duże i surowe przeznaczone są przede wszystkim do pokojów chłopców. Z kolei biurka dla dziewcząt - https://domowanie.pl/1102-biurka-dla-dziewczynek – to przede wszystkim biele, ozdobione dekoracyjnymi żłobieniami, uzupełnione różowymi lub jasnymi wstawkami.

Nie zapominajmy o odpowiednim krześle. Najlepiej, jeśli będzie miało profilowane oparcie, dostosowane do młodego kręgosłupa, a także zawierało regulację wysokości. Taki funkcjonalny mebel będzie rósł razem z naszą pociechą. Dbając o komfort, wybierzmy również miękką tapicerkę lub wygodną skórę.

Meble to nie tylko funkcjonalność

Wystrój odgrywa ważną rolę w nastroju i uczuciach człowieka, zwłaszcza wchodzącego w dorosłość. Odpowiednio umeblowany pokój młodzieżowy może wpływać na nastrój i energię osoby w sposób pozytywny lub negatywny. Niektóre meble mogą wzmacniać energię lub emocje człowieka.

Na przykład osoba, która czuje się poruszona lub zestresowana, może odnieść korzyści z posiadania dużego okna, przebywając w pomieszczeniu pomalowanym w jasnych i kojących kolorach, w otoczeniu klasycznych i prostych mebli. I odwrotnie, osoba, która czuje się sentymentalna lub melancholijna, może cieszyć się miękkimi, uspokajającymi kolorami i fakturami w swoim domu, a także romantycznymi meblami. Z kolei, jeśli twoje dziecko jest energiczne i wesołe, możesz wybrać meble, które są kolorowe i optymistyczne. Kiedy nastolatek czuje się bardziej stateczny i refleksyjny, możesz wybrać dla niego meble w bardziej stonowanych kolorach i teksturach, w minimalistycznym designie.

Wybór odpowiednich mebli w pokoju młodzieżowym nie jest prostym wyborem. Powinniśmy postawić na meble funkcjonalne, ale i estetyczne. Wszak w pokoju tym nasze dzieci spędzają niezwykle dużo czasu. Polecamy na zakupy wybrać się razem ze swoim dzieckiem – wspólny wybór mebli może okazać się kolejną rodzinną przygodą.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości