Aranżacje wnętrz

Marek Głogowski. Projektant, który z grzybów tworzy meble

Aranżacje wnętrz

Marek Głogowski jest projektantem, który przy tworzeniu mebli i przedmiotów użytkowych wykorzystuje biotechnologię. Materiałem, z którego korzysta są grzyby. O swojej pracy opowiedział reporterowi Dzień Dobry TVN Łukaszowi Radwanowi.

Marek Głogowski jest studentem holenderskiej Szkoły Designu i absolwentem Wydziału Wzornictwa Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Do stworzenia swojej pracy dyplomowej jako pierwszy zastosował grzyby, tworząc z nich najprawdziwsze meble i inne przedmioty codziennego użytku.

>>> Zobacz także:

Cała idea była zainspirowana stylem życia społeczności w Finlandii, która zajmowała się budownictwem naturalnym. Zacząłem sprawdzać, jakie są inne materiały poza gliną i słomą. Okazało się, że takim materiałem mogą być boczniaki.

- wyjaśnił projektant.

Przedmioty, które tworzy Polak, są wbrew pozorów trwałe, ponieważ strzępka grzybni może utrzymać ciężar stukrotnie większy od jej samej.

Meble z grzybów powstają w laboratorium.

Podstawowym warunkiem potrzebnym do zrobienia takiego mebla jest sterylność pomieszczenia. Chodzi nam o to, żeby wyprodukować jeden gatunek grzyba, a nie drugi.

- wyjaśnił.

Kiedy powstanie grzybnia, układa się ją w przygotowanej formie. W ciągu 14 dnia ona przerasta. Proces tworzenia przedmiotu kończy się suszeniem.

Niedawno Marek Głogowski zainteresował się bakterią, która potrafi w odpowiednim środowisku wytworzyć naturalny kalcyt.

W Holandii jest firma, która wykorzystuje tę bakterię, żeby tworzyć samonaprawiający się beton. Możliwe, że w przyszłości tak będziemy mogli zaprojektować nasze materiały, żeby mogły się same zrastać.

- powiedział.

Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje

Pozostałe wiadomości