Jak malować różnymi rodzajami farb strukturalnych?

pokój, wystrój wnętrz, mieszkanie, jasne pomieszczenie, kanapa, stół, teleskop
Vostok/Getty Images
Farba strukturalna sprawia, że wnętrza nabierają niepowtarzalnego charakteru. Nadaje ścianom szczególny efekt tynku ozdobnego.

Obecnie na rynku istnieje wiele farb strukturalnych. Firmy cały czas rozbudowują swoje oferty w tym zakresie. Można więc kupić nie tylko farby strukturalne białe i szare, ale i kolorowe.

Farba strukturalna – co to jest?

Farba strukturalna jest czasem określana jako alternatywa dla tynku strukturalnego, ponieważ przypomina ozdobną strukturę, jaką ma tynk. Strukturalna farba zawiera dodatki, które powodują podniesienie lepkości farby, a także ma różny stopień uziarnienia.

Jak malować farbą strukturalną?

Malowanie farbą strukturalną należy wykonać wtedy, kiedy chce się uzyskać dekoracyjny efekt na ścianach, które nie są gładkie. Malowanie strukturalne pozwala na ukrycie nierówności, jest to odwrotny skutek niż w przypadku używania zwykłych farb. Jak nakładać farbę strukturalną? Farby strukturalne wewnętrzne mogą być z powodzeniem nakładane na ściany z tynkiem, nieotynkowane, betonowe, ale i na płyty drewnopodobne. Podłoże nie wymaga przeprowadzania żadnych specjalistycznych zabiegów.

Malowanie farbami strukturalnymi należy zacząć od oczyszczenia powierzchni, wtedy jest ona gotowa do gruntowania, dzięki temu farba będzie lepiej przylegała do powierzchni. Należy przygotować wszystkie niezbędne do malowania przybory: wałki, pace, gąbki, szpachelki czy szczotki i szablony, które urozmaicą farby strukturalne. Wzory są niezliczone, można tworzyć figury geometryczne, ale także nieregularne kształty, które będą nadawać ścianie lub sufitowi nowy charakter. Warto postawić na finezyjne farby strukturalne.

Przed malowaniem trzeba dokładnie wymieszać farbę. Nie należy zanurzać pędzla lub wałka w wiadrze, powinno się za każdym razem nalewać trochę farby do rynienki. Właściwe malowanie polega na nałożeniu farby jednym, ale zdecydowanym ruchem na fragment powierzchni. Co ważne, nie można odrywać pędzla z farbą w trakcie nakładania. Po nałożeniu farby można użyć wcześniej zakupionych szablonów, aby uzyskać pomysłowe malunki. Także za pomocą innych narzędzi daje się zrobić regularne linie, ale też chaotyczne kształty, wszystko według upodobania autora. Każda farba strukturalna ma inny czas twardnienia, jest to zależne od grubości nałożonej warstwy. Po wyschnięciu należy jeszcze odpowiednio ją zabezpieczyć. Wystarczy jedna warstwa matowego lub połyskującego lakieru. Dzięki temu zabiegowi farba będzie odporna na mycie i trwała.

Zdarza się, że nastaje remont pomieszczenia, w którym użyto farby strukturalnej. Wówczas pojawia się odwieczny dylemat: "Jak usunąć farbę strukturalną w skuteczny sposób?". Nie jest to łatwe. Jedynym sposobem jest sposób mechaniczny – szlifowanie. Można użyć papieru ściernego lub packi do styropianu, wszystko zależy od grubości powłoki. Cienkie powłoki lepiej usunąć za pomocą papieru ściernego gruboziarnistego. W drugim wypadku trzeba użyć packi do szlifowania. Inny sposób to użycie szlifierki w przypadku dużych powierzchni, które są pokryte farbą strukturalną.

Farba strukturalna na zewnątrz – kiedy i jak warto jej użyć?

Farba strukturalna zewnętrzna najlepiej sprawdzi się, jeśli będzie akrylowa. To pośrednie rozwiązanie pomiędzy farbą elewacyjną a masą z tynkiem. Farby akrylowe mają dużo ziaren i są gęste. Wygląd po malowaniu zależy od użytego narzędzia, a także techniki nakładania. Farba elewacyjna strukturalna ma w sobie drobny piasek, który skutecznie chroni elewację budynku. Jej cechą jest wysoka odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Przeznaczenie farby to tynki cementowe i podłoża mineralne. Kolor farby może być dowolny dzięki zastosowaniu odpowiedniego pigmentu. Farby strukturalne zewnętrzne należy nakładać, kiedy temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 5 st. C.

Podtypem farby strukturalnej zewnętrznej jest farba strukturalna samochodowa. Sprzedawana jest w sprayu. Umożliwia malowanie niektórych części samochodu. Jest dobrze wiążąca i szybko schnie. W sprzedaży jest także farba strukturalna do metalu, przeznaczona do malowania wszelkich metalowych elementów samochodowych.

Inny jej rodzaj to farba strukturalna baranek – zewnętrzna, która służy do malowania elewacji. Minerały, które się w niej znajdują, powodują, że sprawia wrażenie tynku tego samego typu. Taka farba strukturalna na nierówne ściany sprawdzi się w każdych warunkach atmosferycznych.

Farby strukturalne do wnętrz – kiedy i jak warto jej użyć?

Farba strukturalna do kuchni powinna być paroprzepuszczalna, ze względu na warunki, które w tym pomieszczeniu panują. Dobrym wyborem będzie farba akrylowa lub lateksowa. Podobnie farba strukturalna do łazienki, z tych samych powodów, powinna być odporna na wilgoć, która się tam gromadzi.

Farba strukturalna na sufit doskonale nadaje się do pokrycia nierówności i niedoskonałości, które z czasem powstają, ze względu na działanie różnych sił i obciążeń stropu. Nakładanie takiej farby wygląda tak samo jak w przypadku malowania ścian.

Z kolei farba strukturalna na kominek, ze względu wysoką temperaturę, musi być na nią odpowiednio odporna.

Odpicowane mieszkanie - wnętrzarski duet po polsku. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości