Aranżacje wnętrz

Jakie firanki do nowoczesnego salonu? O czym pamiętać dobierając firany?

Aranżacje wnętrz

Projekt bez tytułu (61).jpg (2)

Firany w nowoczesnym salonie to najlepszy sposób na stworzenie eleganckiej aranżacji okiennej. Aby prezentowały się doskonale, należy jednak dobrać je odpowiednio nie tylko do stylu aranżacyjnego wnętrza, ale również do wielkości okien i całego pomieszczenia. Wszystko po to, aby estetyka danej przestrzeni była spójna, elegancka i spełniała oczekiwania mieszkańców. Na co warto więc zwracać uwagę przy doborze firan do salonu?

Jakie firanki sprawdzą się w nowoczesnym salonie?

Nowoczesny styl aranżacyjny skupia się na prostocie i minimalizmie. Takie też powinny być zatem firanki do nowoczesnego salonu - klasyczne i ponadczasowe. W nowoczesnym mieszkaniu najlepiej zaprezentują się firany gładkie, pozbawione nadmiaru ozdób, ewentualnie z motywem figur geometrycznych, które równie dobrze wpisują się w nowoczesne dekoracje. Warto przy tym sięgać przede wszystkim po firanki wysokiej jakości, wykonane z poliestru lub bawełny i poliestru. Znajdziesz je tutaj: eurofirany.com. Wysokogatunkowe woale będą wyglądały doskonale niezależnie od sposobu, w jaki zostaną powieszone na karniszu. Jeśli przy pomocy firan pragniemy nadać wnętrzu nieco inny charakter, na przykład bardziej romantyczny, możemy postawić na firanki z subtelnym wzorem lub gipiurą. Z kolei styl glamour najłatwiej wprowadzić przy pomocy firan z połyskujących w świetle tkanin lub z ozdobami takimi jak cekiny, kryształki czy dżety. Te będą prezentowały się niezwykle pięknie zarówno w świetle dziennym, jak i w świetle lamp.

Firany do nowoczesnego salonu - długie czy krótkie?

Współczesne wnętrza realizowane są coraz częściej według koncepcji otwartej przestrzeni. Duży salon z jadalnią i kuchnią jest więc z reguły dobrze doświetlony wysokimi oknami, które wychodzą na taras czy ogród. W takim pomieszczeniu najlepiej sprawdzają się firanki proporcjonalnie długie, które nie muszą zasłaniać całej połaci okiennej. Szczególnie efektownie i stylowo wyglądają we wnętrzu firany opadające na podłogę. Warto pamiętać przy tym, aby prezentowały się równie dobrze od środka, jak i od zewnątrz. Jeśli zostaną podpięte ze względu na częste korzystanie z przeszklonych drzwi na taras, najlepiej postawić koło nich dużą roślinę w doniczce czy inny ozdobny dodatek, który dopełni aranżację okienną.

Jakie firanki do małego salonu?

Jeżeli mamy do czynienia z małym lub ciemnym salonem, warto postawić na jak najprostsze firanki w kolorze czystej bieli. Jasne firany doskonale doświetlą i optycznie powiększą wnętrze. Ich materiał nie powinien mieć zbyt gęstego splotu, aby dobrze przepuszczał promienie słońca. Zwiewne firanki z woalu nadadzą wnętrzu lekkość, dzięki czemu pomieszczenie będzie wydawało się większe. Podobne zasady stosuje się przy doborze firan do salonu z małymi oknami. Jeśli wpada przez nie niewiele światła, najlepiej całkowicie zrezygnować z zasłon na rzecz lekkich, jasnych firanek, które wprowadzają do aranżacji elegancję i szyk, lecz pozostają przy tym bardzo delikatne.

Proste, białe firany to idealne wykończenie nowoczesnego pokoju dziennego. Można z powodzeniem stosować je w zestawieniu z zasłonami lub roletami, jednak równie dobrze sprawdzą się także zupełnie solo - pod warunkiem, że lokalizacja mieszkania i ukierunkowanie okien zapewniają już domownikom odpowiedni poziom prywatności. W przeciwnym razie zwiewne firanki lepiej połączyć z kryjącymi zasłonami lub równie eleganckimi roletami, które nie zdominują jednak charakteru całej aranżacji okna.

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości