Aranżacje wnętrz

Oświetlenie w kuchni: praktyczne, dopasowane do wnętrza. Jak wybrać?

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
Jacek Kadaj/Getty Images

Oświetlenie do kuchni najlepiej wybierać wedle sugestii projektanta wnętrz, by zwiększyć funkcjonalność pomieszczenia. Samemu trudno jest wybrać pomiędzy praktycznością, niebanalnym wyglądem a odpowiednim klimatem wnętrza. Jak wybrać oświetlenie kuchenne, które spełni oczekiwania?

Kuchnia to jedno z najważniejszych miejsc w każdym domu. Powinna być funkcjonalna i estetyczna, ale wymaga szczególnego podejścia w zakresie oświetlenia. Przy jego wyborze łatwo popełnić błąd, dlatego warto znać kilka zasad, które pozwolą dobrać odpowiedni żyrandol, lampki pod szafki kuchenne bądź listwy LED do kuchni, które ułatwią codzienne funkcjonowanie.

Oświetlenie w kuchni, czyli jak stworzyć klimatyczny nastrój

Klimatyczna kuchnia wymaga kilku źródeł światła oraz wydzielenia specjalnych stref oświetlenia. Pojedyncza lampa sufitowa w kuchni z pewnością nie wystarczy, gdyż oprócz oświetlenia ogólnego potrzebne jest oświetlenie strefy kuchenki czy blatu. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy kuchnia połączona jest z jadalnią. Jasne światło podczas spożywania posiłków mogłoby być zbyt intensywne i negatywnie wpływać na atmosferę przy stole.

Punktowe oświetlenie LED do kuchni jest doskonałym sposobem na doświetlenie stref roboczych. Ich mocna, jasna barwa to uzupełnienie dla lampy wiszącej o nieco bardziej klimatycznym, ciemniejszym świetle.

Lampy wiszące w centrum pomieszczenia

Lampy sufitowe to nie tylko praktyczny element wyposażenia kuchni, ale również ozdoba. W kuchni oświetlenie sufitowe warto umieścić w centrum, bez względu na to, czy będzie to jedyne źródło światła, czy zostaną zastosowane dodatkowe lampy punktowe. Żyrandol powinien współgrać ze stylem całej aranżacji – warto mieć na uwadze, że nawet mały kinkiet kuchenny może zrujnować zamysł i estetykę dobrze zaplanowanego wnętrza.

Jeśli kuchnia jest połączona z jadalnią i ma naprawdę sporą powierzchnię, warto postawić na długie lampy sufitowe, które zostaną umieszczone tuż nad stołem. Rozwiązanie to jest wygodne i pozwala stworzyć warunki sprzyjające spożywaniu posiłków, jest również modne i nowoczesne. Sufitowe lampy do kuchni to nieograniczona ilość wzorów, stylów i kolorów do wyboru. Dużą popularnością cieszą się modele o modernistycznej budowie, wykonane z chromowanego metalu. Ciekawą propozycją do kuchni są także wiszące lampy w stylu glamour, które, ozdobione kryształkami, wniosą nieco elegancji i luksusu do każdego rodzaju wnętrza. Miłośnikom prostoty polecane są niewielkie plafony umieszczane tuż przy suficie – są praktyczne oraz elastycznie dopasowują się do każdej stylistyki. Ich zaletą jest również cena – dobrze prezentujące się żyrandole kuchenne w tej formie można kupić już za kilkadziesiąt złotych, a będą one służyć przez wiele lat. Okazuje się, że nawet lampy z niższej półki cenowej mogą efektownie podkreślić charakter kuchni.

Oświetlenie do kuchni – jak ułatwić sobie pracę?

Oświetlenie szafek kuchennych ma służyć przede wszystkim ułatwieniu sobie pracy podczas przygotowywania posiłków. Jeśli spędzanie czasu w kuchni jest również formą relaksu, podszafkowe oświetlenie LED z pewnością zwiększy przyjemność czerpaną z gotowania. Praca przy niedostatecznym świetle może być na dłuższą metę męcząca, dlatego dobre doświetlenie blatów oraz kuchenek jest bardzo ważne w kuchniach, w których spędza się dużo czasu.

Dobrym, tanim oraz szybkim sposobem na uzupełnienie oświetlenia w kuchni jest taśma LED. Wystarczy umieścić ją tuż pod szafkami wiszącymi i włączać tylko wtedy, kiedy będzie to konieczne. Tuż nad kuchenką warto umieścić okap wyposażony we własne źródło światła – to praktyczne oraz oszczędne rozwiązanie.

Oświetlenie kuchenne również jako ozdoba

Oświetlenie dekoracyjne to bardzo dobry sposób na uzupełnienie nowoczesnej aranżacji. Z pomocą po raz kolejny przychodzą lampy ledowe do kuchni. Punktowe oświetlenie poszczególnych szafek, półek oraz witryn pozwoli na stworzenie niebanalnego klimatu z nutą modernistyczną. Co ważne, ledy w kuchni pobierają znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki, dlatego przyczyniają się do obniżenia rachunków za prąd.

Na co należy uważać, wybierając oświetlenie do kuchni?

Właściwie dobrane oświetlenie w kuchni pozytywnie wpływa na nastrój osób w niej przebywających. Oto kilka pułapek, na które należy uważać podczas zakupów:

  • nieodpowiedni dobór barwy światła – kupując ledowe lampy do kuchni, musisz uważać, by nie wybrać zbyt zimnego odcienia. Chłodne kolory dobrze sprawdzają się w miejscu pracy, ale nie w kuchni. Jest ona miejscem relaksu i odprężenia w domowej atmosferze, zatem ciepła barwa podkreśli jej charakter,
  • niewłaściwe rozmieszczenie lamp – podobnie jak meble, oświetlenie również wymaga dokładnego zaplanowania oraz dobrego projektu,
  • design jest ważniejszy od funkcjonalności – wygląd lamp jest ważny, ale nie powinien odbijać się on na jakości oraz nierównomiernym oświetleniu danej przestrzeni – warto mieć na uwadze, że atrakcyjny model nie zawsze dobrze zaprezentuje się w każdym wnętrzu.

Zobacz więcej: Kolorowa jesień na talerzu

Zobacz więcej:

Piłka rowerowa – na czym polega zapomniana dyscyplina sportu? "Grało się przede wszystkim w restauracjach"

Prosto z Australii - polski ksiądz, którego wpis wywołał lawinę komentarzy. "Jest smutno"

Z powodu pandemii od marca nie może przytulić chorej mamy. "Pierwsze trzy miesiące były dla mnie bardzo trudne"

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości