Aranżacje wnętrz

Puf z opony samochodowej i sznurka krok po kroku. Jak zrobić samemu oryginalne siedzisko?

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
opona

Meble z recyklingu zyskują coraz większą popularność – to niedrogi, oryginalny, a przy tym ekologiczny sposób na zaaranżowanie niebanalnego wnętrza. Puf wykonany z opony samochodowej i sznurka to ciekawy dodatek nie tylko dla fanów motoryzacji. Podpowiadamy, jak wykonać go krok po kroku.

Puf w języku potocznym występuje przeważnie jako „pufa”, jednak formatywną formą jest właśnie „puf” i taką wersję nazwy popularnego siedziska można znaleźć m.in. w słownikach. Puf z opony i sznurka doskonale wpisuje się w ekologiczny trend urządzania mieszkań, który wykorzystuje meble z recyklingu, naturalne materiały i produkty z odzysku. Wbrew pozorom meble za grosze dające drugie życie zużytym przedmiotom potrafią być wysublimowane i eleganckie – wystarczy wkomponować je w przemyślany sposób i nie przesadzać z ich liczbą. Wykonanie pufa z opony jest proste i niedrogie, a do tego ekologiczne. Jak zrobić go krok po kroku?

Więcej:

Puf z opony i sznurka – materiały potrzebne do wykonania siedziska

Co można zrobić ze zużytą oponą? Można ją oczywiście zutylizować, oddać do warsztatu albo wyrzucić w przeznaczonym do tego miejscu. Można jednak wykorzystać ją w sposób alternatywny i zrobić z niej oryginalne siedzisko, które doda charakteru każdemu wnętrzu. Wykonanie pufa z opony i sznurka nie zajmuje wiele czasu i nie jest skomplikowane. Wystarczy chwila cierpliwości i odrobina fantazji. Jakich materiałów potrzeba do zrobienia pufa z opony?

  • opona – do wykonania pufy można użyć opon różnego typu – ważne, aby miały przynajmniej 10 centymetrów szerokości (siedzisko musi być stabilne). Ciekawe rezultaty można uzyskać, wykorzystując oponę pochodzącą z traktora lub większego auta;
  • jutowy sznurek – ważne, aby był szeroki i solidny, zapewni to pufie większą trwałość;
  • klej – można wykorzystać klej na ciepło, który jest wygodny w użyciu i pistolet do jego rozprowadzania, można jednak użyć również innego trwałego kleju;
  • płyta pilśniowa lub inne tworzywo nadające się na siedzisko – może to być drewno lub plastik (o wymiarach 50 × 50 centymetrów i grubości 8 milimetrów);
  • gąbka – można użyć także pianki tapicerskiej lub podobnego tworzywa, które nadaje się na siedzisko (o wymiarach 50 × 50 centymetrów i grubości przynajmniej 4 centymetrów);
  • tkanina – w wybranym wzorze i barwie. Ważne, aby była gruba, solidna i trwała (sprawdzi się len lub tkaniny tapicerskie);
  • wkręty uniwersalne ;
  • zszywki .

Do wykonania siedziska z opony potrzebnych będzie także kilka narzędzi – wyrzynarka, wkrętarka, taker, nożyk introligatorski, ołówek i gwóźdź.

Jak zrobić puf z opony krok po kroku?

Oponę przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie umyć, a następnie pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Tak przygotowaną oponę można już krok po kroku przemienić w wygodnego pufa. Jak to zrobić?

Krok pierwszy – mocowanie sznura

Wykonanie pufa z opony należy zacząć od przyklejenia do niej grubego sznura za pomocą kleju na gorąco. Warto wykonać tę czynność bardzo dokładnie, aby sznur dobrze przylegał i nie odklejał się. Technika przyklejania jest dowolna – można położyć oponę na płasko lub obracać nią wokół osi. Po dokładnym przyklejeniu sznura oponę należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia.

Krok drugi – wykonanie podstawy siedziska

Kolejnym krokiem jest wykonanie siedziska pufa. W tym celu należy dopasować kształt płyty pilśniowej do kształtu opony. Z płyty wycinamy okrąg większy niż średnica środka opony. Aby dopasować wielkość siedziska z większą precyzją, można zmierzyć promień otworu w oponie za pomocą sznurka, następnie zaś przymocować sznurek do gwoździa wbitego w środek płyty pilśniowej. Do drugiego końca trzeba przymocować ołówek i za pomocą tego samodzielnie wykonanego narzędzia narysować okrąg (pamiętając, aby okrąg był większy niż otwór w oponie). Następnie należy wyciąć koło z płyty pilśniowej za pomocą wyrzynarki (przed przymocowaniem do opony warto odrysować okrąg na gąbce – pomoże to oszczędzić czas na późniejszym etapie pracy). Tak przygotowane siedzisko należy przytwierdzić do opony za pomocą wkrętów.

Krok trzeci – wykonanie siedziska

Ostatni etap to wykonanie miękkiej części siedziska. Z gąbki należy wyciąć okrąg tej samej wielkości, co podstawa siedziska (warto wcześniej odrysować siedzisko na gąbce). Następnie należy przygotować materiał do pokrycia gąbki – powinien on być większy niż siedzisko, aby bez problemu przytwierdzić go zszywkami. Po połączeniu wszystkich elementów siedzisko jest gotowe.

Ręcznie wykonany puf z opony doskonale sprawdzi się w niewielkich pomieszczeniach, w których brak miejsca na fotel, a dodatkowe siedzisko jest potrzebne dla dzieci lub gości. To wielofunkcyjny mebel, który może zastąpić krzesło, fotel lub podnóżek, a po wyjęciu poduszki służyć jako mały stolik kawowy.

Autor: Bernadetta Jeleń

Pozostałe wiadomości