Aranżacje wnętrz

Mieszkanie w stylu prowansalskim – jak je urządzić? Pomysły i inspiracje

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:

Mieszkanie w stylu prowansalskim wyróżnia się tym, że jest przytulne, a jednocześnie świeże i oryginalne. Panuje w nim sielski klimat, rodem z francuskiej Prowansji. Spokojną i marzycielską atmosferę tego miejsca doceniali Picasso i van Gogh, więc nic dziwnego, że znalazło ono odzwierciedlenie w pięknych wnętrzach. W kolejnej odsłonie cyklu „Odpicowane mieszkanie” Katarzyna Jaroszyńska odwiedziła Łódź, gdzie w jednej z tamtejszych XIX-wiecznych kamienic mieszka rodzina Makowskich. Mieszkanie ma ponad 200 metrów kwadratowych. Główną aranżerką wnętrza jest jego właścicielka Anna Adamska-Makowska.

  • Łazienka prowansalska – drewniane akcenty i zapach lawendy
  • Sypialnia prowansalska – shabby chic i paryski szyk
  • Prowansalska kuchnia – kwiaty i inspiracje stylem Ludwika XV
  • Salon – styl prowansalski w postaci sof, materiałów i kolorów

Zobacz też: 

Wybieramy krzesło idealne. Oto trendy wnętrzarskie na 2019 rok

Mieszkanie w stylu prowansalskim utrzymane jest przede wszystkim w barwach, które nawiązują do kolorów będących symbolami samej Prowansji. W jego palecie dominuje więc kremowa biel, pastelowe fiolety, rozbielone żółcie. Często wykorzystywane są również błękity i szarości. Uroku dodają elementy drewniane i ceramiczne. Wykorzystywane są w nich subtelne wzory dekoracyjne inspirowane lokalną roślinnością, przedstawiają lawendę, winorośl czy gałązki oliwne.

Łazienka prowansalska – drewniane akcenty i zapach lawendy

Łazienka prowansalska to miejsce, w którym również często można zauważyć drewniane akcenty, na przykład półmiski, półki czy mydelniczki. Na ścianach wykorzystuje się płytki ceramiczne lub trawertyn. Pozostała część łazienki obłożona jest nieraz tynkami strukturalnymi. Wielkiego uroku dodaje łazience wolno stojąca wanna, która często posiada ozdobne nóżki. W pomieszczeniu stoją również kwiaty, które nieraz urzekają pięknym zapachem lawendy.

Więcej:

Sypialnia prowansalska – shabby chic i paryski szyk

Meble w sypialni prowansalskiej zazwyczaj są wykonane z naturalnych materiałów: drewna lub wikliny. Charakteryzują się stylową i elegancką konstrukcją. Większość z nich wykonana jest w stylu shabby chic, co oznacza, że są stylizowane na starsze niż w rzeczywistości. Na wielu z nich można zauważyć charakterystyczne rzeźbienia oraz przetarcia. W taki sposób są wykonane są m.in. szafy czy półki, które dodatkowo posiadają dekoracyjne gzymsy.

Meble w stylu prowansalskim najczęściej wykonane są z litego drewna. Pojawiają się one w naturalnym kolorze, czasem są rozbielane, innym razem – pokryte bardziej intensywnymi barwami. Często wykończone są również gzymsami lub kolumienkami, wyglądem nawiązują one bowiem do mebli w paryskich pałacach.

Łóżko w prowansalskiej sypialni charakteryzuje się tym, że posiada solidną konstrukcję oraz dekoracyjne wezgłowie. Niektóre modele posiadają też baldachim, co nadaje całej sypialni iście królewski efekt. Na łóżkach często można zauważyć miękkie, kwadratowe poduszki, np. w róże, które nadają wnętrzom przytulnego charakteru. W sypialniach prowansalskich, inspirowanych krainą lawendowych pól bardzo ważną rolę odgrywają również tkaniny, często spotykany jest np. Kreton.

Prowansalska kuchnia – kwiaty i inspiracje stylem Ludwika XV

Kwiatów nie może zabraknąć również i w kuchni. Powinny one pojawić się zarówno w wazonach, jak i na naczyniach, ścianach czy podłogach, np. pod postacią wzorów na płytkach ceramicznych. Na półkach we wnętrzach prowansalskich widać nierówno szkliwione, grube naczynia ceramiczne – raczej nie chowa się ich do szaf.

Na podłogach stoją sporej wielkości kredensy, w których znajduje się wiele niewidocznych dla oka przedmiotów. Wśród mebli kuchennych w stylu prowansalskim czasem pojawiają się również wiszące szafki, są one jednak nadstawkami kredensów. Meble niejednokrotnie wykończone są frezowanymi lub toczonymi elementami, a czasem zamiast drzwiczek pojawiają się w nich kretonowe zasłonki.

W kuchni stoi sporej wielkości stół w stylu prowansalskim, który ma charakterystyczne kabriolowe nóżki w stylu Ludwika XV. W podobny sposób wykańcza się krzesła, które zazwyczaj dodatkowo obite są jasną tkaniną i swoim wyglądem przypominają także meble z ludwikowskiego salonu.

Salon – styl prowansalski w postaci sof, materiałów i kolorów

Najbardziej popularnym meblem prowansalskim do salonu jest sofa. Podobnie jak krzesła i stoły, posiada ona dekoracyjne, kabriolowe nóżki. Obita jest zazwyczaj jasnym materiałem, czasem posiada charakterystyczne pikowania. Jeśli wolisz bardziej nowoczesny styl, możesz wybrać również model bez nóżek, z miękkimi podłokietnikami.

Ściany w salonie często malowane są na biało lub lawendowo. Drewniane podłogi występują w swoim naturalnym odcieniu, czasami również są rozbielone. Nieraz można natknąć się na posadzki wykonane z kamienia.

Dekoracje w salonie są urokliwe, a jednocześnie praktyczne. Można tu spotkać więc wiklinowe kosze czy haftowane tkaniny. Klimat do mieszkania wprowadzają również ażurowe latarenki. Na oknach wiszą delikatne zasłony w stylu prowansalskim w odcieniach lawendy lub beżu.

Fot. EastNews

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości