Aranżacje wnętrz

Duże rośliny mogą pięknie ozdobić twoje mieszkanie. Floryści podpowiadają, jak je pielęgnować

Aranżacje wnętrz


Wiele osób nie wyobraża sobie domu i mieszkania bez kwiatów. Coraz większą popularnością cieszą się też duże rośliny, które mogą dodać pomieszczeniu wyjątkowego wyrazu. Na co zwrócić uwagę, gdy zdecydujemy się na zakup jednej z nich? Zobacz podpowiedzi od naszych florystów.

Jakie duże rośliny wybrać?

Duże rośliny mogą być piękną ozdobą naszego domu lub mieszkania. Floryści Łukasz Marcinkowski i Radek Berent zwrócili uwagę, że obecnie pojawiło się wiele nowych gatunków kwiatów, jednak są one bardziej wymagające i potrzebują wprawnej ręki. Warto więc przede wszystkich postawić na te, które od zawsze występowały w naszych sklepach ogrodniczych czy kwiaciarniach.

Naszą taką niezastąpiona rośliną w naszych wnętrzach od dawien dawna jest po prostu monstera deliciosa. To jest roślina, która potrafi urosnąć do naprawdę dużych rozmiarów, jeżeli ma bardzo dobre warunki. Myślę, że też taką fajną rośliną są filodendrony

- podpowiedział Radek Berent.

Jak dbać o duże rośliny?

Wspomniane przez jednego z naszych specjalistów rośliny pochodzą ze strefy tropikalnej. Oznacza to, że lubią wilgoć i potrzebują duże ilości światła. Floryści podkreślili, że nawet jeśli postawimy kwiaty te przy oknach od strony południowej, nie zawsze ta porcja promieni będzie wystarczająca. Może ją np. zabrać stojący niedaleko wysoki budynek.

Zimą doświetlamy je dodatkowo. Tutaj mamy lampy ze specjalnym żarówkami

- powiedział Łukasz Marcinkowski o stosowanym przez specjalistów rozwiązaniu.

Trzeba też pamiętać o tym, że o ogrzewanie będzie negatywnie wpływało na wilgotność w pomieszczeniu. W związku z tym konieczne jest systematyczne spryskiwanie kwiatów, zwłaszcza w sezonie grzewczym, czyli od jesieni. Konieczne jest również zapewnianie odpowiedniej porcji odżywienia. Nasi floryści doradzili, aby nawozić rośliny raz w tygodniu - od marca do końca września. Warto postawić wtedy na substancje naturalne.

Jak ratować rośliny?

Dobrze zadbane rośliny będą długo cieszyły nas swoim pięknem. Niestety może dojść do sytuacji, gdy zacznie się dziać z nimi coś złego. Jak zatem ratować takie duże kwiaty? Jeśli zauważymy, że liście niszczeją przez przesuszenie, możemy je np. przyciąć. Może jednak dojść do odwrotnej sytuacji.

Gorzej jest jednak, kiedy przelejemy rośliny i kiedy zaczną gnić korzenie. Wtedy już ta akcja ratunkowa jest trochę bardziej skomplikowana. My polecamy najlepiej po prostu wyjąć tę roślinę z doniczki, zobaczyć, w jakim stanie są korzenie. Jeżeli są brązowe, ziemia nieprzyjemnie pachnie, to najczęściej jest to oznaka właśnie przelania rośliny

- usłyszeliśmy.

Wówczas najlepiej jest wymienić ziemię w doniczce. Specjaliści zalecają też podlać roślinę sporą ilością mniej rozcieńczonego biohumusu. Substancja zadziała jak antybiotyk. Ważne: jeśli w jednym pomieszczeniu stworzyliśmy małą dżunglę i z jednym kwiatów dzieje się co niedobrego, to powinniśmy go odseparować od pozostałych. Możliwe że został on zaatakowany przez szkodnika, który przeniesie się na całą resztę.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości