Aranżacje wnętrz

Samodzielne ozdabiamy balkon. Jak krok po kroku zrobić poduszki na taras?

Aranżacje wnętrz


Pozytywnym efektem przymusowej kwarantanny i pracy w domu jest to, że odkrywamy w sobie nowe talenty i rozwijamy umiejętności. Do takich należy nauka szycia, do której zachęca Jan Leśniak, projektant i autor książek. Nam pokazał, jak w prosty sposób wykonać poduszki na taras, wykorzystując stare dżinsy. Do dzieła!

Podstawy szycia - jak zachęcić do szycia opornych?

Szycie to doskonała zabawa, zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych domowników. Dzięki takiej umiejętności nie tylko możemy stworzyć oryginalne kreacje, ale także zrobić nietypowe ozdoby do naszego domu. Nie ma nic lepszego jak świadomość, że własnoręcznie wykonało się piękne poduszki czy narzuty. Gdy większość czasu spędzamy w domu i mamy trochę mniej obowiązków, warto więc poćwiczyć szycie. Nie potrzeba żadnych zasad krawiectwa, wystarczy trochę cierpliwości i wprawy.

Jak nie zrazić się po pierwszych nieudanych próbach? Pierwsze podejście może być trudne i nieudane. Jeszcze nikt nie urodził się mistrzem krawiectwa, więc niepowodzenia są nieuniknione i trzeba się z tym pogodzić. Aby zminimalizować ilość nieudanych prób, warto na początek wybrać proste projekty i poszukać dobrych samouczków. Idealnym pomysłem na start są poduchy.

Szycie poduszki balkonowej

Gdy za oknem robi się coraz cieplej, przygotujmy taras czy balkon do sezonu. Lampki, stoli i poduszki. Te ostatnie można wykonać samodzielnie. Będą potrzebne stare dżinsy, gąbka tapicerska dostępna w wielu sklepach internetowych, zamek, grube nici i igły . Gotowi? Zaczynamy.

Instrukcja:

Zaczynamy od przygotowania formy, czyli ustalenia, jakiego rozmiaru ma być poduszka. Szablon rysujemy na papierze, pozostawiając dodatkowe zakładki na boki oraz szwy.

Takie wykroje musimy mieć dwa, żeby powstała poduszka. Z męskich spodni na obicie wystarczą nam dwie nogawki

– powiedział projektant Jan Leśniak.

Pocięte elementy materiału nakładamy jeden na drugi i zszywamy ze sobą, tak aby stworzyły krój wycięty z formy. Gdy posiadamy już dwie kwadratowe formy, bierzemy się za zamek.

Krawędź jedną z dłuższych podwijamy na długość 1,5 cm i tak podwiniętą przyszywamy do zamka. Jeden element po jednej stronie, drugi po drugiej

– tłumaczył nasz rozmówca.

Kiedy przyszyjemy zamki, składamy poduszkę na pół i zszywamy pozostałe trzy boki. Narożniki przeszywamy w poprzek. Następnie wkładamy do poszewki wyciętą do odpowiednich wymiarów gąbkę.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch

Pozostałe wiadomości