Aranżacje wnętrz

Farba kredowa – jak jej używać na różnych powierzchniach?

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
CaiaimageCaiaimage/Paul Bradbury/Getty Images

Wśród specyfików do malowania drewna i innych powierzchni często wymienia się farbę kredową. Jest mniej dostępna niż akrylowa, ale za to gwarantuje uzyskanie ciekawego wykończenia. Czym się wyróżnia i jak sprawdza się malowanie farbą kredową mebli? Czy można zastosować ją jako farbę tablicową lub magnetyczną?

Farba kredowa biała doskonale nadaje się do renowacji mebli, a także uzyskania efektu postarzenia. Wiele osób stosuje ją do malowania boazerii, a nawet ścian. Nic dziwnego – wyróżnia się charakterystycznym matowym wykończeniem, które przypadnie do gustu wielbicielom stylizowanych mebli i dodatków w stylu shabby chic .

Farba kredowa do ścian – tablicowa i magnetyczna

Zdarza się, że osoby, które wpisują w wyszukiwarce hasło „ czarna farba kredowa ” tak naprawdę mają na myśli farbę tablicową, czyli taką, po której można pisać kredą. Dlatego najpierw chcemy wyjaśnić nieporozumienia w nazewnictwie, wyjaśniając pokrótce różnice:

· farba kredowa ( czarna lub w innym kolorze) – to produkt o naturalnym składzie, wykonany na bazie kredy. Wyróżnia się dobrą przyczepnością i matowym wykończeniem, na którym widać pociągnięcia pędzla. Nadaje się przede wszystkim do renowacji mebli, a także by osiągnąć efekt postarzenia.

· farba tablicowa (zwana też kredową) – jest produktem na bazie akrylu, który charakteryzuje się matowym wykończeniem. Po uzyskanej powierzchni można rysować kredą i zmywać ją.

· farba magnetyczna – została oparta na akrylowej bazie i wzbogacona opiłkami metalu, dzięki którym powierzchnia wykazuje właściwości magnetyczne. Można pomalować ją dodatkową warstwą farby o wybranym kolorze.

· farba 2w1 tablicowo-magnetyczna – łączy dwie powyższe funkcje, tworząc powierzchnię, na której można rysować kredą lub przyczepiać magnesy. Farba kredowa magnetyczna to doskonałe rozwiązanie do kuchni lub przedpokoju. Dzięki niej można stworzyć miejsce, w którym domownicy będą zamieszczali swoje notatki, listy zakupów, a także przyczepiali magnesami zdjęcia czy rysunki. Farba kredowa na ścianę sprawdzi się także w pokojach dziecięcych i pozwoli maluchom na nieograniczoną ekspresję artystyczną.

Farba kredowa do drewna – sposób na stylowe meble

Ten typ krycia powierzchni kolorem wygląda dość specyficznie, dlatego nie każdemu przypadnie do gustu. Przede wszystkim widoczne są pociągnięcia pędzlem, zacieki i przetarcia. Efekt przywodzi na myśl stosowane niegdyś farby wapienne. Warstwa jest widocznie grubsza i bardziej nierównomierna niż w przypadku produktów akrylowych. Meble malowane farbą kredową zyskują więc rustykalny, prowansalski klimat. Będą też pasować do stylu shabby chic . Emulsja jest chętnie stosowana przez osoby, które nie lubią spędzać godzin na zdzieraniu kolejnych warstw lakieru. Farba kredowa do mebli z płyty czy mebli fornirowanych to doskonały pomysł, ponieważ wystarczy delikatne przetarcie powierzchni papierem ściernym, by przygotować ją na przyjęcie koloru.

Jedną z jej wad jest natomiast ograniczona dostępność. Po podjęciu decyzji, że w renowacji mebli główną rolę będzie odgrywać f arba kredowa , „gdzie kupić” będzie zapewne kolejną kwestią do rozwiązania. Popularne markety budowlane lub niewielkie sklepiki z artykułami malarskimi raczej nie posiadają jej w ofercie. Lepiej celować w firmy, które sprzedają materiały dedykowane rękodzielnikom – dla nich towarem pierwszej potrzeby jest właśnie farba kredowa do mebli. Gdzie kupić ten niecodzienny produkt? Przede wszystkim warto przeszukać sieć – wiele sklepów internetowych zajmuje się jego sprzedażą.

Malowanie mebli farbą kredową – krok po kroku

Skoro znane są typy omawianego produktu i jego właściwości, czas na opis, jak malować meble farbą kredową. Cały proces nie jest specjalnie trudny. Wybraną powierzchnię warto umyć i osuszyć, a następnie delikatnie przetrzeć papierem ściernym. Potem za pomocą pędzla nanieść warstwę emulsji. Meble pomalowane farbą kredową będą posiadały widoczne pociągnięcia pędzlem, które nadadzą im charakteru. Możliwe jest także postarzanie mebli farbą kredową. Aby tego dokonać, należy nawoskować wybrane elementy mebli, pomalować farbą, a kiedy wyschnie – przetrzeć papierem ściernym. Proces powtarza się kilka razy, aż do uzyskania oczekiwanego rezultatu.

Farba kredowa do boazerii

Są miejsca, które lata temu chętnie wykładało się drewnianą boazerią – przedpokoje, kuchnie, niekiedy również sypialnie. Kiedyś był to ostatni krzyk mody, dziś przestarzały trend, który szpeci, zamiast zdobić. Na szczęście boazerię da się przemalować, a farba kredowa w kuchni wyłożonej staromodnym materiałem to świetny pomysł. Przemalowanie wnętrza na jasny, jednolity kolor wprowadzi harmonię i rozświetli pomieszczenie. Jaki kolor wybrać, by osiągnąć pożądany efekt? Farba kredowa szara , biała lub pastelowa to najlepszy wybór w przypadku renowacji boazerii. Nawiązując do stylu skandynawskiego lub prowansalskiego, pozwoli osiągnąć efekt nowoczesnego wnętrza. Powierzchni nie trzeba szlifować – wystarczy umyć wodą z płynem do mycia naczyń i osuszyć. Następnie przy pomocy pędzla pomalować farbą kredową rowki, a wałkiem powierzchnię listewek. Po wyschnięciu pierwszej warstwy proces powtórzyć.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Caiaimage

Pozostałe wiadomości