Aranżacje wnętrz

Aranżacja salonu. Jak urządzić salon, by dobrze wykorzystać ściany, oświetlenie i okna?

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
Fot: Jacek Kadaj / gettyimages.com

Salon jest pomieszczeniem reprezentacyjnym, w którym spędzamy dużo czasu. Stąd aranżacja salonu wiąże się z dużym wyzwaniem. Przed nami wachlarz rozwiązań i trudny wybór. Szukasz pomysłu na aranżację salonu? Sprawdź, jak urządzić salon, żeby zachwycał i zapraszał do wejścia!

Salon może być wnętrzem, które zachęca do spędzenia w nim czasu albo wprost przeciwnie, może odpychać przez nadmiar dodatków lub złe połączenie elementów. Jak urządzić salon , by był idealnie wykończony, pełnił funkcję pomieszczenia reprezentacyjnego i pokoju dziennego? Tworzona od podstaw aranżacja salonu może być fantastyczną przygodą, ale jak to zrobić, żeby finał był taki, jaki planowaliśmy? Może warto pokusić się o aranżację salonu z kuchnią?

Aranżacja salonu w odniesieniu do pełnionych funkcji

Przede wszystkim musimy pamiętać, że salon i jego aranżacja muszą być perfekcyjnie przemyślane. Salon jest pomieszczeniem, który spełnia wiele funkcji, więc trzeba wziąć pod uwagę jego aspekty wizualne i użyteczność. Inne możliwości daje przestronne wnętrze w domku jednorodzinnym, a inaczej będzie wyglądała aranżacja salonu w bloku , kiedy pomieszczenie to pełni rolę jadalni, pokoju, w którym odpoczywamy i oglądamy telewizję, przyjmujemy gości i śpimy.

O pełnionych przez salon funkcjach pamiętajmy też przy wyborze stylu aranżacyjnego. Jeżeli powierzchnia jest mała, a całe życie domowe rozgrywa się w jednym pokoju, aranżacja salonu nie powinna być zrobiona wedle zasad stylu cechującego się licznymi ozdobami, co ma miejsce m.in. przy stylu angielskim. Już na wejściu odnosiłoby się wrażenie, że panuje chaos i całość byłaby przytłaczająca. Urządzając salon , od razu pomyślimy też o meblach. Ich ilość powinna być proporcjonalna do wielkości, nie może być ich za mało ani za dużo. Poza tym muszą pasować do stylistyki, ścian i podłóg. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Aranżacja salonu – ściany

Dobrze wykonane aranżacje wnętrz dotyczą nie tylko mebli, ale wszystkiego, co znajduje się w salonie. Planując remont, warto wykorzystać potencjał, jaki drzemie w ścianach. Mogą być nie tylko w dowolnym kolorze, ale także spełniać rolę jednej z głównych ozdób wnętrza. Salon w aranżacjach nowoczesnych często posiada jedną ścianę z cegłami lub fototapetą z tym motywem. Osoby nieco bardziej odważne decydują się na pomalowanie cegieł na czarno. Aranżacja ściany w salonie może pójść w nieco bardziej industrialną stronę i być wykonana z betonu. Rozwiązanie to sprawdzi się we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych.

Jeśli chcemy jednak, by wnętrze było ciepłe, możemy wziąć pod uwagę aranżację salonu z tapicerowaną ścianą. Popularne są też barwne spieki kwarcowe. Bojąc się tak odważnych rozwiązań, można sięgnąć do znanych od lat fototapet, obrazów i ramek ze zdjęciami. Najważniejsze, by ściany nie pozostawały puste. Nie wolno przy tym zapominać, że aranżacja małego salonu wymaga, by dekoracji nie było zbyt wiele, co obejmuje również podejście do dekorowania ściany.

Aranżacja salonu – oświetlenie

Nawet dopracowana w najdrobniejszych szczegółach aranżacja salonu nie będzie miała swojego wyjątkowego charakteru, jeśli nie pomyślimy o oświetleniu. Zastanawiając się nad salonem i tym, jak go urządzić, o oświetleniu należy myśleć jeszcze przed remontem. Jedna punktowa lampa na środku sufitu jest czymś, co dawno powinno pójść w odstawkę. Oświetlenie salonu ma ogromny wpływ na aranżację. Powinno uwzględniać trzy typu źródeł światła: główne, dodatkowe i dekoracyjne. Wszystkie trzy mogą być zastosowane i w małym, i w dużym salonie.

Światłem głównym rzeczywiście może być lampa sufitowa. Jednak nowoczesne aranżacje salonu pokazują, że lampa powinna pojawić się też nad stołem. Do tego dochodzą lampy ścienne i stojące. Nie zapominajmy, że ściana w salonie wchodzi w skład aranżacji , więc też powinna być oświetlona dodatkowym źródłem światła. To samo dotyczy obrazów czy innych elementów wnętrza, które chcielibyśmy wyeksponować. Warto uwzględnić aranżację salonu z kominkiem. Aby wprowadzić piękne oświetlenie, nie jest potrzebny duży metraż, bo i kawalerka może być elegancka i stylowa.

Znaczenie okna dla aranżacji salonu

Na ogólną prezencję wnętrza wpływa każdy metr przestrzeni. Im lepiej to wykorzystamy, tym pomieszczenie będzie piękniejsze. Aranżacja okien w salonie jest tak samo ważna, jak dobór mebli czy lamp. Podobnie jak w poprzednich przypadkach, mamy tutaj szerokie możliwości. Możemy, choć nie musimy, ograniczyć się do tradycyjnych firanek i zasłon. Ale trzeba uwzględnić, że koronkowe firany nie są modne, więc sprawdzą się głównie w salonie klasycznym. Aranżacje nowoczesne wymagają czegoś innego. Ciekawie będą się prezentowały rolety rzymskie lub żaluzje. Chętnie wybierane są też rolety na dzień i na noc. Okno to także parapet, zatem doniczka z kwiatkiem, figurka bądź inna dekoracja dobrze komponująca się ze stylem urządzania salonu są jak najbardziej wskazane.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości