Aranżacje wnętrz

Jak urządzić kuchnię w stylu nowoczesnym i retro? Na co zwracać uwagę tworząc aranżację kuchni?

Aranżacje wnętrz

Aktualizacja:
Fot. Melissa Goodwin / Getty Images

Potrzeba wiele wysiłku, by cieszyć się ciekawą aranżacją kuchni, która jednocześnie będzie gwarantowała wygodę użytkowania. Sprawdź, czym charakteryzuje się styl nowoczesny i retro, a łatwiej znajdziesz odpowiedź na pytanie: jak urządzić kuchnię?

W kuchni spędzamy sporo czasu. Nie bez powodu mówi się, że jest ona sercem domu. Aranżacje kuchni powinny być projektowane bardzo skrupulatnie, by spełniały wszystkie potrzeby domowników, a jednocześnie miały swój unikalny charakter. Jak urządzić kuchnię? Podobnie jak w każdym innym pomieszczeniu w domu, wybierając poszczególne elementy, musimy lawirować między wieloma stylami aranżacyjnymi. Mimo to, aranżacje kuchni często sprowadza się do wyboru spośród dwóch stylów - i tak urządzenie kuchni może być albo w stylu nowoczesnym albo retro. Dla kogo która opcja?

Projektanci wnętrz prześcigają się w tworzeniu unikatowych rozwiązań, które zachwycą każdego. Kuchnia i jej aranżacje są tak różnorodne, że jeśli potrafimy sprecyzować nasze oczekiwania, znajdziemy rozwiązania, które będą cieszyły oko, gwarantując przy tym ergonomię. Gust, co do aspektów wizualnych, nie jest jedynym wyznacznikiem. Planując nowe urządzenie kuchni , patrzy się też na jej metraż. Aranżacje małej kuchni będą inne niż aranżacje kuchni o dużej powierzchni.

Nowoczesne aranżacje kuchni

Jeżeli jesteśmy właścicielami przestronnej kuchni, styl nowoczesny będzie się w niej prezentował doskonale. Planując zmianę wystroju, warto wziąć pod uwagę usunięcie ściany i połączenie kuchni z jadalnią lub salonem. Aranżacja kuchni z salonem będzie wyjątkowo efektowna, ale nie jest to jej jedyna zaleta. W trakcie przygotowywania i serwowania posiłków można być jednocześnie z gośćmi, a nie izolować się za kuchennymi drzwiami.

Aranżacje kuchni nowoczesnych charakteryzują się tym, że blaty mebli są gładkie, najczęściej z płyty i w jednym kolorze. Samo pomieszczenie jest minimalistyczne i nie posiada zbyt wielu zdobień. Wymieniając zalety aranżacji nowoczesnych wnętrz, kuchnia wykończona w tym stylu będzie ergonomiczna i wygodna. Dla osób, które mają niewiele czasu na sprzątanie ważną rzeczą jest łatwość utrzymania czystości. Decydując się na ten styl, trzeba pamiętać, że im mniej pozostaje na blacie, tym lepiej, a wszystkie sprzęty również muszą mieć nowoczesny design.

Aranżacje kuchni w stylu skandynawskim

Styl skandynawski cieszy się od lat niesłabnącą popularnością. Aranżacje kuchni według jego zasad są idealne dla osób, dla których styl minimalistyczny jest zbyt chłodny i bezosobowy, a jednak nie lubią klasycznych rozwiązań i chcą uciec od urządzenia kuchni w stylu retro. Tutaj także mamy prostotę, ale też przestronność, jasność i ocieplające wnętrze drewno. Wybierając tę stylistykę, najczęściej mamy białą kuchnię , a aranżacja jest uzupełniona prostymi dekoracjami, również w jasnych kolorach. Drewno najczęściej pojawia się na podłodze i blatach. Jeśli weźmiemy pod uwagę połączenie dwóch pomieszczeń, aranżacja salonu z kuchnią będzie wyjątkowo jasna, co optycznie powiększy całą powierzchnię.

Aranżacja kuchni w stylu retro

Styl retro i vintage to coś, co przypadnie do gustu wielbicielom tradycyjnych i sprawdzonych rozwiązań bądź zdobień nawiązujących do przeszłości. Kuchnia klasyczna wiąże się z aranżacją rodem ze starych fotografii. Nie jest to jednak jednoznaczne z kupowaniem starych mebli. Salony z wyposażeniem wnętrz posiadają duży wybór produktów stylizowanych. Będą się one charakteryzowały wielością zdobień. Urządzenie kuchni retro będzie miało wyraźniejszy charakter, jeśli zdecydujemy się np. Na stary kredens. Warto również zainwestować w stylizowane sprzęty AGD. Mamy do wyboru naprawdę wiele ozdób, które mają nadać swojskiego i ciepłego klimatu, dlatego trzeba uważać w przypadku małych pomieszczeń - łatwo je wtedy zagracić.

Aranżacja kuchni – okna i ściany

Aranżacja kuchni z oknem wymaga, by okno potraktować jako przestrzeń, którą należy włączyć do wystroju. W zależności od tego, który styl wybierzemy, mogą się na oknie pojawić doniczki z ziołami, krótkie zazdroski, firanki, czy proste żaluzje. Oświetlenie kuchni także wchodzi w skład jej aranżacji. Powinno być zastosowane światło główne i dodatkowe, które oświetlać będzie przestrzeń roboczą przy blacie. Jeśli kuchnia jest z jadalnią, aranżacje powinny uwzględniać też oświetlenie stołu. Do tego warto wykorzystać ściany, na których mogą być płytki, cegły, fototapety bądź inne dekoracje nawiązujące do stylistyki. Nie koncentrując się jedynie na meblach, ale także na wszystkich wymienionych elementach, łatwo można uzyskać ciekawe aranżacje kuchni , które będą zachwycały.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości