Dom

Nie możesz skupić się na pracy w domu? Pora na nową aranżację!

Dom

Aktualizacja:
Projekt bez tytułu (3).jpg (4)

Praca w domu wydaje ci się spełnieniem marzeń? Często tak bywa, musisz jednak pamiętać, że aby była ona efektowna, trzeba zadbać o odpowiednie warunki otoczenia. Innej przestrzeni do skupienia się będzie potrzebował biznesmen, innej księgowa, a innej architekt poszukujący inspiracji. Jak zatem zaaranżować miejsce do pracy, aby wykonywanie zadań przebiegało pomyślnie? Eksperci sklepu Black Red White podpowiadają.

Prywatna przestrzeń sprzyja koncentracji

Niewątpliwie jakość wykonywanej przez ciebie pracy w dużej mierze zależy od warunków, w jakich te obowiązki wypełniasz. Dlatego niezmiernie ważne jest stworzenie takiej przestrzeni, gdzie nic nie będzie rozpraszać Twojej uwagi, co z kolei znacznie wpłynie na poprawę koncentracji. Idealnym rozwiązaniem jest urządzenie biura w miejscu oddalonym od domowego zgiełku np. na poddaszu lub w oddzielnym pokoju. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Gdy miejsce do pracy aranżujesz w sąsiedztwie „rodzinnej codzienności”, wówczas zadbaj o wyraźne zaznaczenie poszczególnych stref w domu. Przykładowo, w salonie bądź w sypialni, wykorzystać możesz do tego regał na książki, parawan lub kotarę, które osłonią biurko (Biurko Nepo Plus).

mat. prasowe

Jeśli skupienie się na pracy w domu przychodzi ci z trudem, postaraj się ulokować biurko najdalej jak to możliwe od miejsca, gdzie przebywa reszta domowników. Jeżeli wiesz, że będziesz przyjmować klientów, ustaw go blisko głównego wejścia.

Twoja wygoda i organizacja pracy to klucz do sukcesu!

Nigdy nie zapominaj o swojej wygodzie podczas kilkugodzinnej pracy. To podstawa! Odpowiednia szerokość blatu roboczego biurka (Biurko Denton), tj. 90 cm oraz regulowana wysokość fotela z zagłówkiem będą sprzyjały Twojemu komfortowi i dobremu samopoczuciu. Dzięki temu odciążysz również swój kręgosłup.

Szczególną uwagę zwróć również na towarzyszące ci przez niemal cały dzień kolory. Postaraj się unikać krzykliwych i jaskrawych barw, które bardzo rozpraszają uwagę. Najlepiej wybrać jasne i spokojne odcienie szarości. Oczywiście nie musisz od razu decydować się na skrajny ascetyzm. Swoje „biurowe” otoczenie zawsze warto udekorować kilkoma stylowymi dodatkami. Świetnie w tej roli sprawdzają się kwiaty w ozdobnych doniczkach, motywujące plakaty na ścianie, czy np. kolorowy dywanik.

mat. prasowe

Kolejnym kluczem do sukcesu w skupieniu się jest oczywiście dobre oświetlenie miejsca pracy. Biurko (Biurko Kaspian ) najlepiej ustawić prostopadle do okna, zapewnisz sobie w ten sposób maksymalny dostęp światła dziennego. Obowiązkowo zadbaj również o lampę sufitową oraz lampkę biurową (jeśli jesteś praworęczny ustaw ją po lewej stronie, jeśli leworęczny – po prawej).

Chaos w miejscu pracy zdecydowanie nie sprzyja koncentracji, dlatego bardzo ważna jest dobra organizacja tej przestrzeni. Zadbaj, aby każdy z przedmiotów: długopisy, zszywacz, markery, segregatory z dokumentami, listy itd., posiadały swoje stałe miejsce. Pomogą Ci w tym półki, mobilne komody z szufladami oraz regały. Nieoceniona może okazać się również tablica magnetyczna lub korkowa.

mat. prasowe

Warto też uniknąć mało estetycznej plątaniny kabli, które nie dosyć, że stanowią zagrożenie dla ciebie i pozostałych domowników, to jeszcze psują cały aranżacyjny efekt. Z przewodami uporasz się za pomocą gniazdek blatowych, przedłużaczy, dekoracyjnych pudełek/organizerów, maskownic oraz specjalnych klipsów.

Ergonomia miejsca pracy sprzyja zdrowiu

Jeżeli często pracujesz przed komputerem, zapewne zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest odpowiednie położenie monitora oraz jego kąt nachylenia. Nie tylko wpływają one na Twoją koncentrację, ale również na prawidłową postawę kręgosłupa. Bardzo przydatne zatem okażą się uchwyty i podstawki pozwalające na swobodne regulowanie wysokości sprzętu. Pamiętaj, że góra krawędzi monitora nie powinna znajdować się powyżej twoich oczu, a optymalna odległość ekranu od twarzy wynosi od 40 do maksymalnie 75 cm. Z kolei poprawna regulacja monitora umożliwia pochylenie ekranu o co najmniej 20 st. do tyłu i 5 st. do przodu.

mat. prasowe

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości