Afryka

  Afryka

  Swoje Maroko pokazała nam Małgorzata Iwanicka-Adamska, która ostatnie 5 lat spędziła w Rabacie - stolicy Maroka. Co najbardziej ją tam zaskoczyło, za czym najbardziej będzie tęsknić kiedy już wróci do Polski?

  Z ambony Kościoła Ewangelickiego w Szczyrku można usłyszeć apel o przynoszenie biustonoszy i majtek! Dlaczego? Na czym polega "sekretna misja" księdza Jana? Zobaczcie!

  Za sobą mają już prawie 300 dni podróży. Zdwiedzili całą Amerykę Środkową i Południową, a na tym nie koniec! Teraz przyszedł czas na Afrykę. Z rodziną Łopacińskich z Torunia rozmawiała dziennikarka Urszula Chincz. Czy nie bali się panującej w Afryce eboli? Czy udało im się wejść na Kilimandżaro? Co robili w wiosce masajskiej?

  Na świecie żyje 130 milionów okaleczonych na skutek obrzezania kobiet. Szacuje się, że 6 tysięcy dziewcząt każdego dnia pada ofiarą tego rytuału. Czy podróżnik Tomek Michniewicz, którego gościliśmy w Dzień Dobry TVN, spotkał plemiona, które kultywowały obrzezanie? Jaka jest geneza tego rytuału? Czy jest szansa, aby tradycja obrzezania zniknęła? W jakim wieku dziewczynki są obrzezane?

  "Mam w kontrakcie zagwarantowane, że dostanę trzy krowy miesięcznie" - powiedział Jacek Magdziński, gdy dziennikarze spytali go o wartość jego kontraktu w Angoli. Czy były piłkarz Lecha Poznań dostał podwyżkę? Trzy krowy to ile dolarów? Ula Chincz rozmawiała Jackiem przez komunikator internetowy. Ile stopni jest w Angoli i jak wyglądał egzotyczny transfer?

  W Dzień Dobry TVN gościliśmy Arkadego Radosława Fiedlera (ojciec) i Arkadego Pawła Fiedlera (syn). Panowie są potomkami znanego pisarza i podróżnika Akradego Fiedlera. Podróże są również i ich pasją. Od zawsze? Jak celebrują rodzinne tradycje? Jak się żyje w muzeum?

  Ta podróż pokazała Anicie Werner prawdę. Dziennikarka odwiedziła Afrykę, ale nie tą ukazywaną w hollywoodzkich filmach. Okazuje się, że tam zwierzęta nie biegają na wolności. Stworzono tam "obozy koncentracyjne" dla dzikich zwierząt. W dziennikarce wyzwoliły się uczucia dotąd nieznane. Anita Werner w czasie podróży z Tomkiem Michniewiczem zobaczyła na własne oczy Czarny Ląd. Jak czarny jest Czarny Ląd? W studiu Dzień Dobry TVN, dziennikarka i podróżnik, opowiedzieli historie mrożące krew w żyłach.

  Celina Szwinta mogła podróżować po świecie, prezentować piękne ubrania znanych projektantów, dużo zarabiać. Kariera modelki stała przed nią otworem. Postanowiła jednak wywrócić swoje życie do góry nogami. Nadal jeździ po świecie, ale jej życie przepełnione jest miłością i wielkimi emocjami. Dlaczego rzuciła modeling na rzecz pracy położnej? Jak to się stało, że zaczęła odbierać porody w Azji i Afryce? Jak odnajduje się w tamtejszej rzeczywistości? Czym są porody lotosowe? Dlaczego propaguje porody naturalne? Celinę Szwintę i jej partnera Radka Młodzianowskiego gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Jak smakuje kuchnia afrykańska? Co wspólnego z nią ma kuchnia francuska? Nasz kulinarny podróżnik i smakosz Mikołaj Rey szukał afrykańskich smaków w Polsce. I takie znalazł... w Gdyni! Zobaczcie, jak powinno się przygotowywać kuskus i jaki błąd najczęściej popełniamy serwując kuskus na naszych stołach. Dlaczego niektórzy uważają, że kuskus jest makaronem, a nie kaszą?

  Z wykształcenia jest architektem, ale jego pasją jest taniec. Aby pogłębić swoją wiedzę i umiejętności taneczne Michał "Pan Krok" Gerlach, postanowił wyjechać do Afryki, która - według niego - jest kolebką tańca. Co tam robił? Jakie poznał style taneczne? Czy wykorzystał tę wiedzę?

  Rodzina Łopacińskich w czerwcu wyruszyła w podróż dookoła świata. W ciągu roku chcą odwiedzić Amerykę Południową, Afrykę, Azję i Australię. Udało nam się porozmawiać z Wojtkiem Łopacińskim przez skype'a. Gdzie w tej chwili się znajdują? Jak minęły im dwa miesiące wyprawy? Czy dzieci są już zmęczone?

  Omenaa Mensah spotkała krawca króla. Przyjechał do Polski, nie tylko, by pomierzyć Polaków! Jak doszło do tego, że został krawcem króla Ghany?

  Nową miłością Omeny Mensah jest... Afryka, z której niedawno wróciła. Była to jej pierwsza podróż na ten kontynent. Dlaczego uważa, że była to dla niej jedna z ważniejszych podróży w życiu? Kto ją powstrzymywał przed wyjazdem do Afryki? O tym rozmawiała z dziennikarką Dzień Dobry TVN Agnieszką Jastrzębską.

  Zakochała się w jego dłoniach. Jak się poznali niewidomy finalista "Mam Talent"- Paweł Ejzenberg i Joanna - teraz też Ejzenberg? Czym ujęła go Joanna? Jaki prezent dał Joannie? Jak wyglądało ich pierwsze spotkanie? W studiu Dzień Dobry TVN szczęśliwi zakochani opowiedzieli o swojej jeszcze bardziej szczęśliwej miłości.

  Algiera to dziesiąte co do wielkości Państwo świata i największe w Afryce. Zapuście się w głąb Czarnego Lądu! Tu można się spotkać z prawdziwą, miejscową sztuką.

  Aparat fotograficzny i telewizor za 10 groszy? To możliwe! Irek Bieleninik na stoku w Białce Tatrzańskiej wyjaśnił prezenterce pogody Omenie Mensah, co zrobić, by tak cenne przedmioty wylicytować za grosze.

  Anna Kulec–Karampotis uczy Afrykańczyków fryzjerstwa. Do wioski S.O.S. w RPA została zaproszona przez jedną z firm fryzjerskich. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy ją z jej podopiecznymi: Ntombikayise Charmaine Nkosi,Tebogo Enock Pole oraz Meagan-Ione Schiefer. Jakie mieli wyobrażenia na temat pracy w Polsce, zanim tu przybyli?

  To tu, w Republice Południowej Afryki, trzy Polski znalazły swoje drugi dom. A czy tęsknią do Polski? Co robią na Czarnym Lądzie?

  Reportaż naszej redakcyjnej koleżanki, dziennikarki Dzień Dobry TVN Hanny Jewsiewickiej, "Kobiety w Czadzie" - został nominowany do nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego. Ta nagroda przyznawana jest autorom rzetelnych, ciekawych i wyróżniających się materiałów dziennikarskich. Zwycięzcę poznamy już 5 grudnia.

  Gęsi tuczą się tuż przed odlotem do Afryki. Dlatego na św. Marcina i po św. Marcinie polecamy jeść gęś. W studiu Dzień Dobry TVN Mikołaj Rey zachwalał gęsinię, jej zalety i specyfikę. Polska jest przecież największym producentem gęsiny w Europie! Dlaczego w dziewiętnastym wieku podkuwano gęsi?

  Jaka jest rola ojca w afrykańskiej rodzinie? Kto jest bardziej surowy w domu - mama czy tata? Jakie jest podejście do kar fizycznych w nigeryjskiej rodzinie? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu Ofelii Grzelińskiej "Rodzina dookoła świata".

  Wszystkie dzieci Szymona są w Kasisi. Tam siostry zakonne prowadzą sierociniec opiekujac się "bejbikami". W studiu Dzień Dobry TVN Szymon opowiedział Marcinowi Prokopowi o wrażeniach z Afryki.

  Urodziła się w Afryce, tam też spędziła pierwsze lata swojego życia. Dlatego Ewa Malika Szyc-Juchnowicz, z tęsknoty do smaków dzieciństwa, przygotowała w kuchni Dzień Dobry TVN smaczne potrawy kuchni ziołowo-korzennej.

  Pomysł na wyprawę do Afryki samochodami terenowymi wziął się, jak mówią nasi goście, z ogromnej potrzeby podróżowania. Uczestnicy wypawy mieli cel - chcieli zobaczyć Afrykę nie ponosząc wyszokich kosztów i pomóc szkole i dzieciom z gambijskiej wioski. O swojej wyprawie po drogach i bezdrożach Afryki opowiedzieli w Dzień Dobry TVN: Bartosz Dobrowolski i Marcin Kołacz.

  Kiedy był malym chłopcem, babcia przepowiedziała mu że poślubi białą kobietę. Swoją przyszłą żonę poznał, gdy ta przyleciała do Afyki na warsztaty tańca. Co sobie pomyślał, gdy zobaczył Ale po raz pierwszy? Jak rodzina Andy'ego przyjeła jego białą żonę? Czy zostali kochankami przed ślubem? Jaka jest rola kobiety, a jaka mężczyzny w tradycyjnym gwinejskim związku? Czego nie wypada robić kobiecie w Afryce? Czy mąż może całować publicznie swoją żonę? Co Andy myśli o Polkach? Zobaczcie kolejny odcinek cyklu "Miłośc dookoła świata".

  Akcja "Okuliści dla Afryki" to inicjatywa w ramach, której udało się przebadać wzrok 1700 dzieci w Kamerunie. O swojej afrykańskiej przygodzie w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały optometrysta Agnieszka Lembowicz i okulista Iwona Filipecka.

  Oto ona. Poznajcie osobistą asystentkę króla Nigerii. Anna Klesse odpowiedziała na ogłoszenie "Asystentka VIP-a", które znalazła w Internecie i została zaproszona na rozmowę. O co pytano ją podczas rozmowy rekrutacyjnej? Dlaczego nigeryjski król wybrał na swoją asystentkę właśnie Polkę? Czy Anna ma swoją ochronę? Jak musi się ubierać na dworze króla? Czy król Nigerii ma swoje dziwactwa i co znajduje się za murami nigeryjskiego pałacu? Asystentka nigeryjskiego króla była gościem Dzień Dobry TVN.

  W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy wyjątkowych dentystów: Annę Tarajkowską i Konrada Rylskiego. Pani Anna w Indiach leczyła trędowatych, a Pan Konrad pomagał w Afryce. Dlaczego zdecydowali się na tak ryzykowany kontakt z chorymi? Jak zabezpieczają się przed zakażeniem?

  W Czadzie, jednym z najuboższych krajów świata, w którym co 7 minut umiera z głodu dziecko, dziewczynki marzą po cichu, bo najważniejsza jest rodzina. 14-letnie matki w Czadzie to norma. Kobiety nie są tak wyedukowane jak mężczyźni, są często bite i wykorzystywane seksualnie. Poziom analfabetyzmu wśród kobiet wynosi prawie 80 proc. Reporterka Dzień Dobry TVN Hanna Jewsiewicka pojechała do Czadu razem z UNICEF, by poznać tamtejsze kobiety i z bliska zobaczyć ich ciężkie, codzienne życie.