Afryka

  Afryka

  "Europejczycy często boją się zarazić czymś w Afryce, a największe ryzyko to jest, zarazić się miłością do Afryki". W Dzień Dobry TVN gościliśmy dr Emilię Bylicką, specjalistę chorób wewnętrznych: "Ostatnie półtora roku pracowałam w podstawowej opiece zdrowotnej dla miejscowej ludności w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie znaczącą większość stanowili Pigmeje - grupa, która nie jest objęta żadną opieką ze strony państwa" i dr Katarzynę Cybulę, rezydentkę: "To było moje marzenie, żeby wyjechać, żeby pomagać ludziom, żeby operować i udało się, dzięki Emilce. Zawsze mówię, że Emilka jest moim spełniaczem marzeń". W jakich warunkach pracują i jak porozumiewają się z pacjentami?

  Jak to się stało, że część rodziny Maćka mieszka w Afryce i co skłoniło Karolinę i Michała, czyli siostrzenicę i siostrzeńca "Gleby" do przyjazdu do Polski? Jak wyglądało ich dzieciństwo w Namibii? Jak zareagowali gdy pierwszy raz w życiu zobaczyli śnieg?

  Iwona Kreczmańska i jej mąż zostali zaproszeni do jednej z wiosek masajski na celebrację pasowania na wojownika dorastającego chłopca. Okazało się, że mieszkańcy wioski żyją w bardzo trudnych warunkach. Czego im brakuje? Czy Masajowie lubią, kiedy przyjeżdżają do nich goście? O tym i pomocy, jakiej udzieliła tubylcom Pani Iwona opowiedziała w Dzień Dobry TVN. Do studia przyszła z Masajem Alexem Oleshao. Podoba mu się Polska?

  Maria Geremek, wnuczka Bronisława Geremka, już po raz drugi zabierze młodzież w podróż do Afryki. Tym razem będą towarzyszyły jej dzieci z SOS Wiosek Dziecięcych. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Marię Geremek, prezes fundacji "Make a change", i uczestniczkę poprzedniej wyprawy Małgorzatę Makocką.

  Radzimir Dębski poleciał do Nairobi, aby poprowadzić warsztaty z tamtejszymi dziećmi. Kompozytora zaprosiliśmy do Dzień Dobry TVN, aby opowiedział nam o swojej wyprawie. Skąd się wziął w Kenii? Jak się dogadywał z młodymi muzykami? Dlaczego "ciągle szczęnę miał na ziemi"? :)

  Katarzyna Kołodziejczyk jest studentką szóstego roku weterynarii, która od dwóch lat wyjeżdża do Afryki, aby zdobywać wiedzę na temat leczenia dzikich zwierząt. Z jakimi zwierzętami ma tam do czynienia? Teraz zamierza zabrać do Afryki grupę polskich studentów. O swojej pracy w Afryce i projekcie Kasia mówiła w Dzień Dobry TVN. Obok niej usiadła pielęgniarka dzikich zwierząt z Afryki Megan Sinclair. Jak dziewczyny się poznały?

  Zespół Foliba zabierze Was w podróż do Afryki. O ich muzyce Marcin Prokop mówi tak: "Łoją skórę naprawdę boleśnie, ale warto tego posłuchać, byle nie na kaca". Posłuchajcie energetycznej, afrykańskiej muzyki, która rozbrzmiewała dziś w studiu Dzień Dobry TVN. Podoba się Wam?

  Rodzice Martina Hejgera z Johannesburg byli Polakami. Syn postanowił wyjechać z RPA i osiedlić się w Polsce. Tu pracuje jako instruktor golfa. Z Martinem spotkał się nasz kulinarny podróżnik i smakosz Mikołaj Rey. Razem przygotowali kurczaka rodem z RPA. Czy wiecie, co oznacza skrót PZS?

  Mikołaj Rey spotkał się z mieszkającym w Polsce sudańskim poetą Nagmeldinem Karamallą. Przyjechał on do Polski na studia w 1988 roku i już został. Nagmeldin Karamalla-Gaiballa jest analitykiem politycznym, pracującym jako wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, ale pisze i publikuje też wiersze. Zobaczcie, jak wspomina swoje początki w Polsce i, jaką sudańską potrawę przygotował dla Mikołaja Reya.

  W jednym z najbiedniejszych krajów świata, gdzie najbardziej potrzebujący pozostawieni są sami sobie Polka wyciąga rękę do ludzi ulicy. Kim jest? Od ilu lat mieszka w Gwinei? Co dokładnie tam robi? Jak odbierają ją tubylcy?

  Młodzież z bogatych domów, której nic nie brakuje i ta biedniejsza, która na co dzień mierzy się z wieloma problemami spotkała się na afrykańskiej sawannie. Połączyła ich jedna osoba - wnuczka Bronisława Geremka - Maria. Co robili w Afryce? Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Marię Geremek oraz dwie uczestniczki wyprawy - Małgorzatę Makocką i Klaudię Zawadzką, aby powiedziały o swojej przygodzie na Czarnym Lądzie. Co je zachwyciło w Afryce? Co dał im ten wyjazd?

  W tym kraju tylko 40 proc. ludności potrafi czytać i pisać. W tej grupie przeważają mężczyźni. Dziewczynki w Gwinei mają bardzo ograniczoną możliwość edukacji, bo szybko wydawane są za mąż. Edukacja w Gwinei jest na niskim poziomie, także dlatego, że brakuje podręczników i specjalistów. Zobaczcie na czym polega projekt "Książki dla Gwinei" i jaką rolę odgrywa w niej miasto Wrocław.

  W Afryce dzieci posądzone o czary są porzucane, torturowane i prześladowane. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy dziennikarza Szymona Hołownię, który prowadząc fundacje: Kasisi i Dobra Fabryka miał do czynienia z małymi "czarownikami". Opowiedział nam ich wstrząsające historie. Jak można zapobiec tak okrutnemu traktowaniu tych dzieci?

  Na misji w Ugandzie spędził 15 lat. Miejscowi mówią do niego "Ty już jesteś nasz". W Dzień Dobry TVN misjonarz i franciszkanin Bogusław "Kalungi" Dąbrowski opowiedział o chwilach zwątpienia, budowie szkoły i książce pełnej niesamowitych afrykańskich historii. Jak wygląda codzienne życie na misji?

  Natalia Strokowska to była modelka i popularna w mediach społecznościowych weterynarz. Pracuje w jednej z londyńskich klinik weterynaryjnych. Spotkała się z nią dziennikarka Dzień Dobry TVN Anna Senkara. Dlaczego Natalia zrezygnowała z kariery modelki? Z czego robi doktorat? Czym różni się podejście Brytyjczyków do zwierząt od podejścia Polaków?

  Prezenterka, prezes fundacji i Święty Mikołaj w jednym... Omenaa Mensah opowiedziała w Dzień Dobry TVN o swoim ostatnim pobycie w Ghanie.

  Wnuczka Bronisława Geremka, Maria Geremek od dzieciństwa chciała zostać weterynarzem. "Duże zwierzęta" pokochała już w wieku 4 lat, gdy pierwszy raz wsiadła na konia. Jej marzenie się spełniło i dzięki ciężkiej pracy dziś zajmuje się zwierzętami. Nie są to jednak zwykle zwierzęta - Maria jeździ do Afryki, gdzie w rezerwacie pracuje z dużymi kotami. W Dzień Dobry TVN opowiedziała nam o niebezpieczeństwach, które spotkały ją na sawannie. Czy bijącą od niej dobroć wyniosła z domu?

  Marcin Kydryński już od 25 lat jeździ do Afryki, skąd przywozi niezapomniane historie i piękne zdjęcia. Wszystkie swoje dotychczasowe doświadczenia dziennikarz i podróżnik zebrał w jednej książce. Co go w Afryce najbardziej zaskoczyło, a co urzekło? Jak Afryka go zmieniła? Marcin Kydryńskich opowiedział o tym w studiu Dzień Dobry TVN.

  Kolejną osobą, która odpadła z Agenta jest trenerka fitnessu Sylwia Szostak. Zaprosiliśmy ją do Dzień Dobry TVN, by zapytać o wrażenia z pobytu w Afryce. Dowiedzieliśmy się również, dlaczego Sylwia postanowiła wziąć udział w Agencie i czego dowiedziała się o sobie podczas programu.

  Kasia Warnke i Piotr Stramowski wrócili ze swoich drugich wspólnych wakacji. O swoich wrażeniach z pobytu w Afryce powiedzieli dziennikarce Dzień Dobry TVN Agnieszce Jastrzębskiej. Dowiedzieliśmy się również, czy aktorka jest zazdrosna o swojego partnera.

  Trąd to choroba zakaźna, która atakuje między innymi skórę. W jaki sposób można się zarazić? Obecnie trąd rozwija się w krajach o klimacie tropikalnym. Jednym z takich miejsc jest Togo. Pojechał tam Szymon Hołownia, który odwiedził chorych w wiosce Akata Dzokpe. Jaka była jego pierwsza reakcja? Jak można pomóc ludziom cierpiącym na trąd? Szymon o swojej trudnej podróży opowiedział w Dzień Dobry TVN.

  Coraz częściej abonenci polskich telekomów otrzymują głuche telefony z krajów afrykańskich, których numery łudząco przypominają te z Polski. Oddzwonienie na taki numer może nas sporo kosztować, np. za minutę zapłacimy 50 zł. O mechanizmie tych wyłudzeń i możliwości reklamacji takiego połączenia rozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN dyrektorką Detalicznego Rynku Telekomunikacyjnego Urzędu Komunikacji Elektronicznej Renatą Piwowarską.

  Marzeniem Omeny Mensah jest wybudowanie szkoły w Afryce. Pomysł ten wsparły niektóre gwiazdy. Jakie? Sprawdziła to dziennikarka Dzień Dobry TVN Agnieszka Jastrzębska.

  Co łączy Omenę Mensah i Justynę Steczkowską z pięknymi, marokańskimi pejzażami oraz edukacją w Ghanie? Jak, zdaniem naszych gości, powinno wyglądać "mądre pomaganie"? Na co przeznaczone zostaną pieniądze, które uda się zebrać dzięki inicjatywie Omeny Mensah? Zobaczcie! Pomożecie?

  Gość Dzień Dobry TVN Marek Zmysłowski znalazł się na liście dziesięciu najbardziej wpływowych ludzi w afrykańskiej branży technologicznej. Jak znalazł się Afryce? Czym się tam zajmuje? Ile miał lat, kiedy zarobił swoje pierwsze pieniądze? Czy wszystkie jego przedsięwzięcia biznesowe kończyły się sukcesem? Czy prawo nigeryjskie sprzyja rozwojowi biznesu? Czy ma czas na zwiedzanie Nigerii?