powrót do listy

Czat z terapeutką uzależnień!

wtorek, 10 lutego 2015
czat-z-terapeutka-uzaleznien
Małgorzata Anna Słowik: Proszę samemu pójść na terapię, widocznie Pani strategie już nie działają, albo może nigdy nie działały. Na terapii nauczy się Pani nowych.

Zdjęcie: TVN

Małgorzata Anna Słowik

Dzień dobry, czekamy na Wasze pytania.

Gość

Mój mąż pije codziennie przynajmniej jedno piwo.Mam o co się martwić?

Małgorzata Anna Słowik

mąż ma się o co martwić. Powinien sprawdzić, jaką funkcję spełnia to jedno piwo. Powinien zadać sobie pytanie, po co pije, a nie dlaczego. Powinien jedna sięgnąć porady specjalisty od uzależnień.

Gość

Jak pomóc osobie, u której zauważam drugi etap uzależnienia od alkoholu, czyli tzw. etap przyzwyczajenia?

Małgorzata Anna Słowik

w etapie takim Pani, jaki Pani obecnie zauważa, to rodzina powinna pójść do poradni i nauczyć się strategii pomocy. Polecam Pani wizytę w poradni uzależnień. Specjalista od uzależnień udzieli konkretnych porad.

Gość

Witam, jak mogę pomóc osobie uzależnionej od alkoholu która nie czuje się winna temu że pije i że po alkoholu robi krzywdę innym?

Małgorzata Anna Słowik

Pomoc należy zacząć od siebie. Trzeba pójść do poradni i porozmawiać z terapeutą, jakie strategie stosować wobec osoby pijącej.

Gość

Szanowna Pani, piję codziennie symboliczną ilość alkoholu, np. 1 piwo. Zaczęło mnie to jednak niepokoić. Co zrobić aby nie wpaść w ową konieczność picia, o której Pani wspominała?

Małgorzata Anna Słowik

niepokojące jest to, że pije Pan codziennie. Może być to picie szkodliwe. Proponuję zasięgnąć porady w poradni uzależnień, aby ustalić ewentualnie tzw. program redukcji szkód.

Gość

Witam, jak mogę pomuc osobie, która każdego wieczora sięga po wódkę 0,7 czy jest to już uzależnienie ?Pozdrawiam

Małgorzata Anna Słowik

osoba jest w fazie chronicznej uzależnienia, tzn. jest na wzroście tolerancji, co oznacza, że mechanizmy działają tak silnie, że sama sobie nie poradzi. Polecam Pani wizytę w poradni uzależnień, aby nauczyła się Pani postępować z mężem, bo również Pani sama sobie z tym nie poradzi.

Gość

W jaki sposób zmusić się do przestania spożywania alkoholu, kiedy zdajemy sobie sprawę, że to już jest uzależnienie. Chcę przestać, ale jest trudno...to jest właśnie mój reset. Czy to kwestia, by powiedzieć sobie, że od teraz nie piję w ogóle? Już nic do końca życia?

Małgorzata Anna Słowik

W tej sytuacji polecam jak najszybszą wizytę w najbliższej poradni uzależnień. Natychmiast!

Gość

Witam, mam 32 i od kilku lat, myślę że 5 lat, piję codziennie alkohol.Wiem że potrzebuję pomocy ale zależy mi bardzo na anonimowości, stąd moje pytanie; czy udając sie do poradni uzależnień muszę podać swoje dane?

Małgorzata Anna Słowik

W poradni należy podać dane, ale można skorzystać z anonimowych mityngów AA, albo z terapii prywatnej. prywatne gabinety nie mają obowiązku zbierać danych.

Gość

Witam. Co dokładnie oznacza "zgłosić się do poradni"? Trzeba pójść na spotkanie AA? Czy co zrobic? Czy to wygląda jak wizyta u lekarza? Czy od razu trafia się do grupy i trzeba o sobie opowiadać?

Małgorzata Anna Słowik

Zgłosić się do poradni oznacza przyjście na wizytę do psychologa, albo w poradni uzależnień, albo do prywatnej poradni, albo na mityng AA. Wizyty w poradniach wyglądają jak wizyty u lekarza, Program terapii ustala się indywidualnie z terapeutów.

Gość

kiedy żona powinna mężowi naduzywajacemu alkohol powiedzieć stop?

Małgorzata Anna Słowik

Droga Pani, niech Pani spróbuje powiedzieć osobie, która ma biegunkę "STOP!". Jest to, jak Pani wie, niemożliwe. Należy pójść samemu do poradni i dowiedzieć się, jak postępować w takiej sytuacji ze swoim mężem.

Gość

Witam, mój chłopak kiedy jest ze mną nie pije w ogóle ale jak się pokłócimy potrafi pić przez trzy dni pod rząd. Obiecywał poprawę a ja mu wybaczałam.Taki schemat następuje za każdym razem. Czy jest on alkoholikiem?

Małgorzata Anna Słowik

tak, jest. Polecam Pani wizytę u psychologa, aby Pani sama nauczyła się z nim postępować, ponieważ cykl będzie się powtarzał.

Gość

Mam 27 lat, kilka razy w tygodniu piję, ale nigdy nie sama. Często spotykam się ze znajomymi, tym spotkaniem zawsze towarzyszy alkohol. Czasami to lampka wina, czasami kilka drinków. Boję się, że się uzależnię. Mogę nie pić, robię sobie przerwy na adwent, wielki post i nie mam ciągu, ale boję się, że się uzależnię. Jak mogę poradzić sobie z tym lekiem? Czy powinnam czuć taki niepokój? (w mojej rodzinie nikt nie borykał się z problemem alkoholowym, zatem skąd u mnie takie lęki?)

Małgorzata Anna Słowik

Jak powiedziałam w programie, alkohol zawsze jest strategią. Myślę, że z Panią jest tak: pije Pani, bo się Pani boi, a ponieważ się pani boi, to Pani pije. W związku z czym polecam, aby wyjść z tego zaklętego kręgu, proszę sięgnąć po poradę u terapeuty uzależnień, bo być może będzie Pani potrzebne skonstruowanie programu redukcji szkód, jak również praca nad racjonalnym radzeniem sobie z lękiem, a nie za pomocą alkoholu.

Gość

witam.mój mąż dziennie pije piwa nie chce się leczyc choć kilka razy zapisałam do na terapie a on niechce tam isc a ma problem z piciem i paleniem

Małgorzata Anna Słowik

Już czas, żeby Pani sama wybrała się do poradni i nauczyła się w sposób konstruktywny postępować z mężem.

Gość

Jesli moi rodzice pija co weekend to mam uwazac iz sa uzaleznieni?

Małgorzata Anna Słowik

Najlepiej będzie sama pójdzie do poradni uzależnień i porozmawia o tym z terapeutą, który z pewnością powie, na jakim etapie są rodzice i jak Pani ma sobie z tym radzić.

Gość

Witam serdecznie, mam pytanie. W tygodniu staram się nie pić, jeżeli już to incydentalnie 1 lub2 kileiszki wina wieczorem, natomiast w weekend pozwalam sobie na więcej. To znaczy butelka. Czy już mam problem?

Małgorzata Anna Słowik

być może jest już to picie szkodliwe. Polecam wizytę u terapeuty uzależnień. Dla mnie niepokojące jest, że pojawia się wyrażenie "staram się". Oznacza to, że już w jakiś sposób osoba próbuje kontrolować to co robi. W tym momencie wizyta jest konieczna.

Gość

Witam,ile srednio trwa terapia..mam tu na mysl terapie od hazardu

Małgorzata Anna Słowik

Terapia zwykle trwa ok. 2 lat, ale później rozwój osobisty to praca na całe życie.

Gość

Witam, mój chłopak ma 31 lat, zawsze po pracy pije 2/3 piwa. W weekend tak samo. Nigdy nie sięga po wódkę. Czy są powody do zmartwień?

Małgorzata Anna Słowik

tak, są powody do zmartwień. Polecam najpierw Pani wizytę u terapeuty uzależnień, aby nauczyć się postępować z chłopakiem. Ale osobiście, brałabym nogi za pas.

Gość

Witam, pije co tydzień regularnie, srednio od 0,3 - 0,5l wódki, nieraz tez piwo, czy jestem juz w drugim etapie? w ciągu tygodnia nie pije wogóle......

Małgorzata Anna Słowik

w tej sytuacji polecam natychmiast wizytę u terapeuty uzależnień, ponieważ nie jest ważna częstość, tylko regularność i ilość wypijanego alkoholu. Myślę, że jest Pan na drugim etapie. Na pewno!!

Gość

dzien dobry,własnie zdałam sobie sprawę że jestem na drugim etapie alkoholizmu oglądając poranny program proszę mi powiedziec jak sama mam to przerwac

Małgorzata Anna Słowik

Samej to będzie trudno, ale może Pani spróbować stosować inne strategie na rozładowanie napięcia, np. sport lub inne rzeczy, które lubi Pani robić. Jednak nie zaszkodzi, aby Pani sięgnęła po poradę specjalisty, którą gorąco polecam.

Gość

Co jeśli pije się co weekend w celu "rozluźnienia"? Nie ma sie wtedy umiaru, upija praktycznie do upojenia. Na codzień nie pije się wcale.

Małgorzata Anna Słowik

Jeśli pije się co weekend do nieprzytomności, to znaczy, że jest się uzależnionym. Polecam wizytę u terapeuty natychmiast!

Gość

Moja mama jest alkoholikiem, ale nie chce udać się na leczenie. Jak ja mogę Jej pomóc?

Małgorzata Anna Słowik

Posłużę się porównaniem: nie można komuś pomóc, kto ma biegunkę, sam musi sięgnąć po leki. Osoba obserwująca sama nic nie może zrobić. Natomiast jest jeden sposób: proszę samemu pójść terapeuty i porozmawiać o tym problemie, może nauczy się Pani w jakiś inny sposób rozmawiać z mamą lub stawiać granice. Generalna zasada jest taka, że trzeba zacząć od siebie.

Gość

co zrobić gdy ktoś jest alkoholikiem i nie chce nic z tym zrobić

Małgorzata Anna Słowik

zająć się sobą, pójść samemu do terapeuty uzależnień i zasięgnąć porady, jak można sobie z takim problemem poradzić.

Gość

co zrobić gdy tata nadużywa alkoholu ?

Małgorzata Anna Słowik

Pójść na terapię DDA (jest to terapia dla dorosłych dzieci alkoholików)! Natychmiast!

Gość

Witam, czy takie terapie działają? Mam 25 lat, wiem, że mam problem z alkoholem ale nie umiem się przełamać by iść w takie miejsce.

Małgorzata Anna Słowik

Wstyd w tej chorobie jest normą. Proszę tam pójść i powiedzieć, że się Pan wstydzi.

Gość

Witam, mój mąż codziennie wieczorem sięga po piwo i mówi że musi się wyluzować po pracy i nie widzi w tym problemu jest to więcej niż trzy piwa czasem nawet szesć nie wiem co robić bardzo się martwię. pozdrawiam

Małgorzata Anna Słowik

Mąż prawdopodobnie jest uzależniony. Proszę pójść do poradni na terapię współuzależnienia. Natychmiast!!

Gość

Mam problem i to wiem poniewaz nie mam umiaru w ilosci wypijanego alkoholu,nie pije codziennie ale raz dwa razy w tygodniu,czy powinnam pojsc do specjalisty

Małgorzata Anna Słowik

Natychmiast!!

Gość

Witam mój mąż codziennie wypija wieczorami kilka piw. Jak zwracam mu uwagę ze to za dużo to on mi tłumaczy że przecież się nie upija wiec o co mi chodzi .Czy to już jest problem.

Małgorzata Anna Słowik

Problem to jest na pewno. Polecam, aby Pani poszła na terapię współuzależnienia. Proszę zacząć od siebie, aby nauczyła się Pani postępować z mężem innymi strategiami niż do tej pory - bo obecne są nieskuteczne.

Gość

Witam, mam pewien problem. Moj obecny chlopak od kilku lat pije. Srednio co miesiac przez np 2 tyg pozniej ma chwile przerwy i znowu. Byl juz kilka razy w szpitalu, i na odwyku ale niestety nic to nie dalo. Kilka dni temu wyladowal w szpitalu, bo podczas tego gdy byl wypity zranil sie nozem w brzuch. Ja osobiscie mam juz dosc takiej sytuacji, ale on mnie blaga zebym z nim zostala .. Nie wiem co mam robic, obiecal ze pojdzie na terapie ale nie wiem czy dotrzyma slowa.

Małgorzata Anna Słowik

Według mnie sytuacja jest niebezpieczna, najlepiej dla Pani by było natychmiast zasięgnąć porady specjalisty w dziedzinie uzależnień - dla Pani terapia współuzależnienia. Koniecznie! Natychmiast!

Gość

Witam panią czy picie codziennego piwa uzależnia i czy jestem uzależniony

Małgorzata Anna Słowik

Codzienne piwo jest na pewno uzależniające. Polecam natychmiastową wizytę w poradni uzależnień!

Gość

Witam, mój chłopak ma ciągi alkoholowe po tydzień czasu można mu jakoś pomóc?

Małgorzata Anna Słowik

Po pierwsze, powinna zacząć Pani od siebie, proszę pójść natychmiast do poradni uzależnień na terapię współuzależnienia. Uczą tam, jak postępować z osobą pijącą w sposób adekwatny, ponieważ strategie osób żyjących z osobami uzależnionymi bardzo szybko się wyczerpują lub nie działają.

Gość

Witam, Mam pytanie, czy ktoś to pije regularnie 1 piwo wieczorem (i nigdy więcej) około 4 razy w tygodniu, czy to już stanowi problem czy jeszcze nie? Pozdrawiam

Małgorzata Anna Słowik

Wydaje się, że pije Pan zgodnie z wytycznymi WHO. Polecałabym jednak wizytę u terapeuty uzależnień, aby to sprawdzić.

Gość

Witam, mój chłopak jest alkoholikiem wydaje mi się ze to stadium II ponieważ pije codziennie 100 z mięta rano popołudniu i wieczorem. Zauważyłam tez ze jak jest pijany to jest agresywny raz uderzył mnie tak ze złamał mi nos lecz nie tylko dla mnie jest agresywny ale dla innych też. Jak mu pomóc? Ania Poznań

Małgorzata Anna Słowik

Bierz kobieto nogi za pas i zmykaj póki nie będzie za późno i natychmiast proszę się udać do poradni w celu podjęcia terapii współuzależnienia i terapii przeciw przemocy!!!

Gość

Mój chlopak ma ciagi alkoholowe pije po 7 dni a potem 7 dni jest w domu mozna mu jakos pomoc?

Małgorzata Anna Słowik

Pani chłopak jest uzależniony. Proszę pójść do poradni uzależnień na terapię współuzależnienia - tam nauczą Panią postępować z Pani chłopakiem. Drugie rozwiązanie - brać nogi za pas i szybko zmykać.

Gość

Witam jak przekonac meza do pojscia na terapie AA?

Małgorzata Anna Słowik

Po pierwsze, terapia to sposób leczenia refundowany przez NFZ w poradniach uzależnień, a AA to grupy samopomocowe, tzw. mityngi AA, gdzie nie ma z osobami uzależnionymi terapeuty, a tylko osoba prowadząca i pilnująca porządku spotkania. Mityngi AA pracują na programie 12 kroków. To celem wyjaśnienia. Pani natomiast polecam natychmiastową terapię współuzależnienia!

Gość

co zrobić gdy tata nadużywa alkoholu ?

Małgorzata Anna Słowik

Proszę natychmiast udać się na terapię DDA (terapia dla rodzin i dorosłych dzieci alkoholików).

Gość

Witam, właśnie oglądałam rozmowę z Panią i postanowiłam do Pani napisać. Mój mąż, tak jak to Pani opisała, resetuje się co wieczór wypijając piwo (do 3 na wieczór). Jeśli nie ma piwa, nalewa sobie kieliszek whisky lub wina. Kiedy mówię mu, że to już zaczyna być alkoholizm, on odpowiada, że nie pali, nie "szlaja się" nigdzie to chociaż wieczorkiem napije się piwa i to chyba nic zlego. Boję się, żeby nie popadł w alkoholizm, mamy małego synka a drugie dziecko w drodze. Jak go przekonać, jakie argumenty podawać, żeby on zaczął myślec o tym co robi i jak to się może skończyć? Pozdrawiam.

Małgorzata Anna Słowik

Proszę natychmiast - dla dobra dzieci - udać się na terapię współuzależnienia. Proszę nie czekać na pogłębienie się uzależniania u męża. Jeżeli ktoś ma biegunkę, to siłą woli jej nie powstrzyma.

Gość

witam pisze do Panstwa z pytaniem moj narzeczony juz od dluzszego czasu spożywa codziennie 4-6 piw dziennie on uwaza ze to nie problem bo lubi piwo ale dla mnie jest to juz alarmujace gdyz ten czas ktory poswieca na picie moglby poswiecic mnie i dziecku ktore wspolnie wychowujemy jak do niego dotrzec aby zauwazył ze to problem prosze o pomoc aby go od tego odciagnac

Małgorzata Anna Słowik

Proszę się udać na terapię współuzależnienia.

Gość

Witam. Mam 26 lat Nazywam się Tomasz. Mam Pytanie czy bezsenność i myślenie że nie mogę usnąć bo nie wypiłem nic dlatego tak się czuję to już można mówić o uzależnieniu od alkoholu ? Samo to że mam iść po jedno piwo ale biorę 3 piwa bo chce mieć na zaś to też można mówić że mogę być na cienkiej granicy Alkoholizmu ? Dziękuję za odpowiedź.

Małgorzata Anna Słowik

Proszę natychmiast udać się do terapeuty uzależnień, bo w Pana przypadku nie wiadomo, co było pierwsze - czy alkohol spowodował rozwój depresji, czy depresja rozwój alkoholizmu. Potrzeba Panu natychmiastowa porządna diagnoza i leczenie!

Gość

Witam, mój mąż pije często... zasiegnal 19/31 dni w styczniu i 7/9 dni w lutym po alkohol. Nie upija się, to kwesta 1 piwa, lampki szampana...Ale oczywiście martwię się o niego, jednak nie umiem mu wytłumaczyć ze wydaje mi się ma problem. Jego ojciec jest alkoholikiem co podwójnie mnie razi. Co mam zrobić żeby on zrozumiał ze ja nie robie mu na złość tylko chce mieć spokojne życie?

Małgorzata Anna Słowik

Natychmiast proszę pójść na terapię współuzależnienia.

Gość

Witam mój ojciec pije juz ponad 10 lat jak mu pomóc skoro sam nie chce iść do specjalisty

Małgorzata Anna Słowik

Proszę samemu pójść na terapię, widocznie Pani strategie już nie działają, albo może nigdy nie działały. Na terapii nauczy się Pani nowych.

Gość

Jeśli wyjazd z żoną do znajomych samochodem stanowi problem bo nie będe mógł wypić to czy to jest już jakiś symptom o kitórym warto myśleć na co dzień nie pije tylko podczas spotkań towarzyskich 2 do 3 razy na miesiąc w małych ilościach.

Małgorzata Anna Słowik

Zastanawiające w Pana przypadku jest wyrażenie: "Nie będą mógł wypić". Czy to już jakiś przymus picia? Na Pana miejscu natychmiast wybrałabym się do poradni uzależnień, aby sprawdzić, co jest na rzeczy.

Gość

mieszkam w domu z wujkiem mojego narzeczonego który jest alkoholikiem. Byliśmy w grupie uzaleznień ale chodził ten Pan tylko na wykłady. Nie wiemy co możemy zrobić, jak jemu pomoc ale on sam problemu nie widzi

Małgorzata Anna Słowik

Proszę samemu udać się na terapię współuzależnienia.

Gość

witam serdecznie, pochodzę z rodziny patologicznej,tzn, znam problem alkoholizmu od podszewki i ja osobiście nie mam z tym problemu,ale mam pytanie odnośnie mojego męża, ja nie mam nic przeciwko piciu od czasu do czasu, ale mój mąż jeśli nie wypije wieczorem piwa to jest znerwicowany, obraża się jak dziecko itd., no i oczywiście uważa,że nie ma problemu, a ja doskonale wiem,zę problem jest i nie wiem jak do niego dotrzeć

Małgorzata Anna Słowik

Proszę udać się na terapię DDA, natychmiast!

Gość

Jak pomoc uzaleznionej osobie ktora nawet nie chce slyszec o tym ze ma jakis problem? Czy jest jakis sposob na to zeby jej uswiadomic jej problem ze oszukuje sama siebie. Pozdrawiam Kasia

Małgorzata Anna Słowik

Samooszukiwanie jest objawem choroby. Choroba alkoholowa nazywa się nawet "chorobą zakłamania". Proszę zasięgnąć porady terapeuty, jak postępować z taką osobą. Polecam terapię współuzależnienia.

Gość

Witam, siostra jest uzależniona od alkoholu, odbyła już jedną nieskuteczną terapię, mieszka z rodzicami, których bardzo "męczy" jej nałóg w jaki sposób możemy pomóc siostrze i rodzicom?

Małgorzata Anna Słowik

Rodzice i siostra powinni natychmiast udać się na terapię współuzależnienia. Strategie ich postępowania są nieskuteczne, muszą się nauczyć nowych. Być może wtedy siostra zacznie ponosić konsekwencje swojego życia lub można w takim przypadku zgłosić siostrę do Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Taka komisja mieści się przy każdej gminie. Przy każdej gminie mieści się również punkt informacyjny, z którego pomocy skorzystać w tej sprawie.

Gość

Witam, Jak może pomóc rodzina osobie, która jest na drugim etapie. Piwo codziennie po powrocie do domu mimo późnej pory?

Małgorzata Anna Słowik

Terapia współuzależnienia jest konieczna w tym przypadku.

Gość

Mój teść zawsze jak odwiedza swoją mamę wieczorem sięga po alkohol(i to w bardzo dużych ilościach). Jak mu to wybić z głowy? a potrafi ja widzieć kilka razy w tygodniu

Małgorzata Anna Słowik

Polecam wizytę u psychologa, ponieważ alkohol jest strategią radzenia sobie z jakąś trudną sytuację. Teść może się uzależnić. Pani powinna iść na terapię współuzależnienia, a teść terapię uzależnień.

Gość

Witam czy silna depresja może być skutkiem odstawienia alkoholu (po pół roku)?

Małgorzata Anna Słowik

tak. potrzeba natychmiastowa pomoc specjalisty!! Może być terapeutą uzależnień.

Małgorzata Anna Słowik

Dziękuję za wszystkie pytania. Było ich bardzo dużo, dlatego nie udało mi się odpowiedzieć na wszystkie. Serdecznie pozdrawiam

34 Komentarzy

Dodaj komentarz do artykułu
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Gość876,

Jednego tylko w tych poradach nietozumiem. Za kazdym razem to osoba nie pijaca jest odsylana do terapeuty ... Chwila to kto wkonu ma sie leczyc alkoholik czy osoba nie pijaca

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0+
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0-
   • Zgłoś naruszenie
   Gość113,

   mój maz ma72 lata pije wieczorem 3 piwa jest agressywny,ja mam 62lata.Juz nieraz myslalam o rozwodzie. co mam robic Leczyc się niechce

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0+
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0-
     • Zgłoś naruszenie
     Gość472,

     Witam mam problem i to wiem byłam na dobrej drodze do przestania zaczęłam robic serię 12 kroków ale niestety na trzecim zaprzestałam gdyż mój sponsor mi powiedział ze jeśli nie pójdę na zamknięty miting to nie jestem wstanie robic kroków dalej . Problem w tym ze ja czuje straszny paraliż przed zamkniętym mitingiem i przyznaniem się... rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0+
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0-
       • Zgłoś naruszenie
       Gość134,

       nie potrafię zrezygnować ze swojego związku, chyba się uzależniłam od partnera. co robić?

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0+
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0-
         • Zgłoś naruszenie
         Gość928,

         witam, mój chłopak zachowuje się wobec mnie agresywnie po alkoholu, jakie kroki powinnam zrobić w tym kierunku, żeby się zmienił?

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0+
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0-
           • Zgłoś naruszenie
           Gość525,

           witam, mam taki problem mój mąż nie pił 5 lat i zaczął z powrotem pic, twierdzi że to przez jego mame , czasami wypije jedno i tyle a czasami to wódka leje się do rana , uważa że panuje nad wszystkim ale jak wraca to jest awantura bo kłóci się ze swoją mamą, nie wiem co mam robić żadne argumenty do niego nie docierają

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0+
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0-
             • Zgłoś naruszenie
             Gość621,

             Witam moj narzeczony pracuje w delegacji i tam pije codziennie z kolegami po 5 piw a czasem do tego wodke a jak wraca to robi to samo . Czy to jest normalne picie tak duzej porcji alkoholu codziennie ?

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0+
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0-
               • Zgłoś naruszenie
               Gość791,

               Co zrobić jeśli ukochany mąż piję 2 piwa do 4 dziennie. I potem staje się agresywny ?

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0+
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0-
                 • Zgłoś naruszenie
                 Gość999,

                 najlepsze są wesela bez alkoholu kończą się przed 24 bo goście już ziewają :D i topnieją

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0+
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0-
                   • Zgłoś naruszenie
                   Gość576,

                   porażka, wg tej pani już 1 piwo to zło, lepiej od razu idźcie na pustynie i odżywiajcie się boska energia bo wszystko szkodzi

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0+
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0-
                     • Zgłoś naruszenie
                     Gość321,

                     Ta Pani specjalistka tak naprawdę żadnej konkretnej odpowiedzi nie dała na żadne pytanie, wszystkich odsyła tylko do porani...Dno totalne....

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       0+
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0-
                       • Zgłoś naruszenie
                       Gość348,

                       co mam zrobić od nie dawna dowiedziałam się że mój mąż jak zaczyna pić to pije po tygodniu bardziej że mieszka za granicą i nigdy nie widziałam go w takim stanie .Kiedy mieszkaliśmy razem nigdy przy mnie nie pił .Nie wiem co mam zrobić boję się że wróci i będzie pił bardziej że stracił prace .

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         0+
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0-
                         • Zgłoś naruszenie
                         Gość338,

                         Witam, moj narzeczony pije codziennie , 2- 3 co wieczor w weekend jeszcze wiecej , nie wiem juz jak mam sobie z tym poradzic jestem strasznie nerwowa gdy pije , rozmowy placz nic nie pomaga , mowi ze sie zmieni ale jest coraz gorzej , nie mam juz sily , czy on sie zmieni , co mam robic

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           0+
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0-
                           • Zgłoś naruszenie
                           Gość971,

                           Witam moj chlopak pije codziennie od okolo 1,5 roku odkad urodzila sie nasza cureczka. Rozmowa placz nie pomagaja niewiem co mam robic jego obecnosc mnie przytlacza. Nienawidze alkocholu. Czuje sie bezsilna co mam robic

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             0+
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              0-
                             • Zgłoś naruszenie
                             Gość135,

                             Witam moj maz pije ostatnio co 2-3dni po kilka piw. Nigdy sie do tego Nie przyznaje ale czuc od .niego. uwaza ze jak wypije ''2piwa" To nic takiego sie Nie dzieje. Czy To juz czas na terapie?

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               0+
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                0-
                               • Zgłoś naruszenie
                               Gość882,

                               Witam . Moj partner 28 lat.. czasami nie pije caly tydzien a czasami moze codziennie po piwie badz 2 wypic w piateki bywa ze nawet 6 ! i zawsze mi odpowiada piatek dzien po tygodniu pracy z kumplami chyba moge sobie wypic i spotkac sie w gronie znajomych i piwo wypic ...

                               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                 0+
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                  0-
                                 • Zgłoś naruszenie
                                 Gość199,


                                 Ja walczyłam z alkoholizmem meża. Oczywiście uważał, że to żaden problem, to "tylko na rozluźnienie, bo praca taka stresująca". W moim przypadku prośby nie pomagały. Gdy w końcu zagroziłam, że więcej nie zobaczy ani mnie ani dzieci, zapisał sie na terapie. Był w ośrodku Wsparcie w Koszalinie, gdzie dobrze sie nim zajęli. Nie... rozwiń

                                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                   0+
                                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                    0-
                                   • Zgłoś naruszenie
                                   Gość438,

                                   Co za bezsensowna lektura, kobieta poleca tylko wizytę w poradni a może sama da jakieś porady? Bez sensu takie czaty.

                                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                     0+
                                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                      0-
                                     • Zgłoś naruszenie
                                     Gość998,

                                     Jestem tu po raz 1 wszedłem na taką stronkę po raz 1 ponieważ mam problem i nie wiem jak sobie z nim poradzić.
                                     mam 24 lata jestem z Gołdapi i jestem uzależniony od narkotyków chciał bym wrócić do normalnego znaleść prace i dziewczynę i normalnie funkcjonować ale nie wiem gdzie mam szukac pomocy
                                     prosze o jaką kol-wiek pomoc
                                     ... rozwiń

                                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                       0+
                                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                        0-
                                       • Zgłoś naruszenie
                                       Gość329,

                                       witam czy wszycie esperalu jest w tych czasach dobre

                                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                         0+
                                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                          0-
                                         • Zgłoś naruszenie
                                         Gość148,

                                         do poradni do detysty na terapie...! to wiemy wszyscy! Ale jakies kakrety???

                                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                           0+
                                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                            0-
                                           • Zgłoś naruszenie
                                           Gość456,

                                           ta pani wiele nie pomogla! jak ta pani detystka!

                                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                             0+
                                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                              0-
                                             • Zgłoś naruszenie
                                             Gość795,

                                             poszla moja kolezanka do detysty,a on: ten do robienia,ten do robienia ten do wymiany....! na koniec pyta: i co pani Kasiu co robimy? a moja kolezanka na to: ...no chyba sztuczna szczeke!

                                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                               0+
                                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                                0-
                                               • Zgłoś naruszenie
                                               Gość983,

                                               ....idz na terapię albo do poradni!!!!...ta pani nic innego nie potrafi powiedziec!

                                               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                                 0+
                                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                                  0-
                                                 • Zgłoś naruszenie
                                                 Gość226,

                                                 Polecam wysłuchanie ciekawej konferencji ks egzorcysty.Jest tam również o mechaniźmie uzależnień,a także o tym jak może uzależnienie minąć z dnia na dzień...(w części pierwszej konferencji jest przykład mężczyzny,którego alkoholizm dopadł po ćwiczeniach zawartych w książce Paulo Coelho "Pielgrzym" i o tym jak po egzorcyzmach ten... rozwiń

                                                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                                   0+
                                                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                                    0-
                                                   • Zgłoś naruszenie
                                                   Gość230,

                                                   wychodzi że wszyscy jesteśmy uzależnieni

                                                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                                     0+
                                                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                                      0-
                                                     • Zgłoś naruszenie
                                                     Pomoc | Zasady forum
                                                     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
                                                     tvnpix