powrót do listy

Czat z radcą prawnym w piątek od 9:00!

piątek, 15 grudnia 2017
czat-z-radca-prawnym-w-piatek-od-9-00
mec. Piotr Augustyniak  Foto: Kamil Piklikiewicz / East News
mec. Piotr Augustyniak: "Kryptowaluty w Polsce są nowym zjawiskiem również dla ustawodawcy i nie ma jednoznacznych regulacji w tym zakresie. Generalnie dochód z ich sprzedaży powinien być wykazany w PIT i powiększyć dochód z innych źródeł. Oznacza to konieczność zapłaty podatku wg. sali, czyli 18,32%."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

bburzynski92

Witam, pierwszy raz mam do czynienia z wynajmowaniem mieszkania, jestem najemcą kawalerki, czy istnieją jakieś ulgi podatkowe z tego tytułu?

mec. Piotr Augustyniak

Rozumiem, że wynajmuje Pan od kogoś mieszkanie?

Gość

dzien dobry prowadze firmę , na koniec roku 2017 zostaną mi na stanie towary o wartosci 400 tys, ( 2 szt) , jak uniknąc podatku duzego na kwiecien czy jak bedzie strata bo towar nie zostanie sprzedany to zapłacę spory podatek ?

mec. Piotr Augustyniak

Towar, który nie został sprzedany na koniec roku powinien zostać uwzględniony w remanencie i pomniejszyć koszty za ten rok o jego wartość. W przyszłym roku ponowne stanie się kosztem, czyli przejściowo, niestety, będzie istniała konieczność zapłaty podatku.

Gość

Jak rozliczać się ze sprzedaży kryptowalut?

mec. Piotr Augustyniak

Kryptowaluty w Polsce są nowym zjawiskiem również dla ustawodawcy i nie ma jednoznacznych regulacji w tym zakresie. Generalnie dochód z ich sprzedaży powinien być wykazany w PIT i powiększyć dochód z innych źródeł. Oznacza to konieczność zapłaty podatku wg. sali, czyli 18,32%.

Gość

Czy od nowego roku zmienia sie cos w naliczaniu podatku przy przepisywaniu majatku przez rodzicow na dzieci??

mec. Piotr Augustyniak

Ustawa o podatku od spadku i darowizn nie została jeszcze nowelizowana, ale w odróżnieniu od podatku dochodowym może być zmieniona w trakcie roku podatkowego. Istnieje pewne prawdopodobieństwo, ze prędzej, czy później, ze zwolnienie podatkowe między rodzicami a dziećmi zostanie zniesione, więc proponuję ewentualną transakcję zrobić jak najszybciej.

Gość

Dzień dobry Moja mama ma podwójne obywatelstwo (Polska Belgia) i otrzymuje emeryturę z Belgii oraz Polską .Teraz dostała wezwanie z US.w Polsce do rozliczenia za 2014-2015 r. Jak to zrobić aby rozliczała się w Belgii ponieważ tam mieszka

mec. Piotr Augustyniak

Przede wszystkim odsyłam do lektury o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Belgią. Dla określenia miejsca opodatkowania nie jest istotne obywatelstwo, a miejsce stałego zamieszkania. Jeśli mama na stałe mieszka w Belgii, to na pierwszy rzut oka nie wiedze podstaw do opodatkowana takiego dochodu w Polsce.

Gość

Witam ,czy zmieni się coś dla osób prowadzących jdg ryczałt bez VAT usługi budowlane

mec. Piotr Augustyniak

Nie spodziewamy się tutaj zmian.

Gość

Witam serdecznie:) Jestem pracownikiem etatowym i mam własną działalność gospodarczą, na razie nie mam żadnych dochodów z tytułu działalności( prowadzę sklep internetowy z art. handmade) a mam same koszty. chciałabym się rozliczać z podatku moim mężem na jednym picie czy jest to możliwe i jak mam rozliczyć tą moją działalność

mec. Piotr Augustyniak

Pytanie, czy z działalności gospodarczej ma Pani płacić liniowy, czy na zasadach ogólnych Jeśli na zasadach ogólnych, to możecie się Państwo rozliczyć wspólnie.

Gość

Witam. Jestem młodą mamą którą sprawy finasowe troche przerażają. W połowie lipca urodziłam synka. Mam prawo do zwrotu na dziecko? Z góry dziekuje

mec. Piotr Augustyniak

Tak, jeżeli Pani dochody roczne nie przekraczają 112 tyś. na oboje małżonków, to może Pani skorzystać z ulgi na dziecko proporcjonalnie za okres: od urodzenia do końca roku.

Gość

Witam. Jesli zmarl moj partner a Ojciec mojego dziecka to czy moge go rozliczyc? I podac konto dziecka do przelewu? Jak to zglosic?

mec. Piotr Augustyniak

Przede wszystkim należy przeprowadzić postępowanie spadkowe. Jeżeli nie byliście Państwo małżeństwem, to rozliczenie powinno być dokonane przez członka najbliższej rodziny, a ewentualna kwota zwrotu wchodzi w skład masy spadkowej.

Gość

Witam! Jestem samotna matka trójki dzieci w wieku 6 i 5 lat słyszałam kiedyś o rozliczaniu się z dziećmi...Czy coś takiego istnieje i czy miałoby zastosowanie w moim przypadku?

mec. Piotr Augustyniak

Tak, w takim przypadku może Pani skorzystać ze wspólnego rozliczenia z dziećmi. W uproszczeniu takie rozliczenie daje korzyść w sytuacji, gdy Pani dochody nie przekraczają pierwszego progu skali podatkowej (85 tyś. zł). Dochód osoby samotnie wychowującej dzieci dzieli się przez dwa i od tej kwoty oblicza się należny podatek mnożąc go później razy dwa.

Gość

Dzień dobry, od 7 misięcy mieszkam w Kuwejcie. Z racji obowiązującego tam prawa otrzymałam prawa rezydenta do lipca 2018 roku. Kuwejt jest krajem w którym nie płacę podatków. Czy muszę zapłacić podatek w Polsce jesli przebywam poza krajem dłużej niż 6 miesięcy?jesli tak to w jakk sposob powinnam sie rozliczyć ? Dziekuje za pomoc

mec. Piotr Augustyniak

Istotne jest zamiar stałego pobytu w Kuwejcie. Jeśli przebywa Pani tam czasowo, tylko do lipca 2018, to dochód uzyskany w Kuwejcie powinien zostać rozliczony w Polsce zgodnie z zasadami opisanymi w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Kuwejtem. Może się okazać, że nie zapłaci Pani w Polsce żadnego podatku, ale zależy to od kategorii uzyskiwanego przez Panią dochodu (umowa o pracę, działalność wykonywana osobiście).

Gość

Witam sprzedałam samochód przed upływem pól roku od zakupu czy i jaki zapłacę podatek?

mec. Piotr Augustyniak

Tak, dochód z tego tytułu będzie opodatkowany i należy go wykazać w zeznaniu podatkowym. Będzie opodatkowany na zasadach ogólnych.

Gość

Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć jakich mogę dokonać odliczeń w związku z wynajmem mieszkania za 2017 rok na zasadach ogólnych. Otrzymuję co miesiąc 2 przelewy osobno za najem osobno za media. Niestety mam wrażenie,że ta forma rozliczenia jest mniej korzystna dla mnie niż ryczałt 8,5%.Czytałam, że mogę odliczyć sobie koszty zakupu farby na odnowienie ścian, amortyzację zużycia sprzętu,ubezpieczenie, usługę remontową.Domniemam,że faktury za farby i usługę również powinnam w tym roku zebrać?Czy w związku z osobnym przelewem za media tez mogę dokonac odliczenia?Nadmienię,że mieszkanie jest na kredyt w banku.

mec. Piotr Augustyniak

Nie zawsze rozliczenie ryczałtowe będzie korzystniejsze, niż zasady ogólne- którym Pani podlega. Powinna Pani zsumować przychody uzyskane od najemcy, a następnie odliczyć od nich udokumentowane koszty. Jako koszty może Pani potraktować nie tylo wydatki na remont, czy prowizję pośrednika, ale również odsetki od kredytu na zakup mieszkania zapłacone w 2017 roku oraz jego amortyzację wg. stawki 2,5% rocznie. Może się zatem okazać, że tak zsumowane koszty przekroczą przychody i w ogóle nie zapłaci Pani podatku.

Gość

Witam, w 2015 roku odziedziczyłam po dziadku prawo do dzierżawy ziemii pod garaż od miasta wraz z nakładem (wybudowanym przez dziadka garażem). W bieżącym roku sprzedałam ten nakład i umowa dzierżawy została przeniesiona na nabywcę. Jaki powinnam zapłacić w związku z tym podatek?

mec. Piotr Augustyniak

Taki dochód będzie opodatkowany 19% podatkiem. Niestety ze względu na to, że przedmiot transakcji był odziedziczony nie wystąpią tutaj koszty uzyskania przychodu.

Gość

Witam.5 lat temu otrzymałam mieszkanie w postaci darowizny.Nie wiedziałam,że jest konieczność zgłoszenia tego do urzędu.Czy mogę teraz coś z tym zrobić?

mec. Piotr Augustyniak

Umowa darowizna nieruchomości musiała być zawarta w formie aktu notarialnego, a zatem obowiązkiem notariusza było przekazanie US odpisu tego aktu, oznacza to, że takie zgłoszenie nastąpiło bez Pani udziału, więc wszystko powinno być w porządku. Inna sytuacja by była, gdyby przedmiotem darowizna nie była nieruchomość.

Gość

Dzień dobry. Maluję obrazy. Nie prowadzę działalności gospodarczej, ale od czasu do czasu zdarza mi sie coś sprzedać. Jak w takim wypadku wyglądają zobowiązania podatkowe i czy w ogóle są? Ela

mec. Piotr Augustyniak

Przede wszystkim należy zastanowić się, czy przez sam fakt sprzedaży obrazu nie prowadzi Pani działalności gospodarczej. Jeżeli sprzedaż obrazów jest dla Pani istotnym źródłem dochodów i poświęca jej Pani dużo czasu (malowanie, reklama), to obawiam się, że prowadzi Pani działalność gospodarczą. Jeśli nie, to tego rodzaju dochód powinien być również wykazany w zeznaniu rocznym i opodatkowany na zasadach ogólnych. Dochód ze sprzedaży obrazów wiąże się z przeniesieniem praw autorskich do obrazu, a zatem, możliwe jest zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodu. Warto, dla celów dowodowych, zawrzeć umowę na piśmie i wskazać, ze w ramach transakcji przenoszone są te prawa autorskie.

Gość

Dzień dobry Proszę o podpowiedż co należy zrobić, by dziecko chore na chorobę nowotworowa mogło byc beneficjentem 1%. Czy to udało by się ,,załatwić,, jeszcze przed końcem tego roku.

mec. Piotr Augustyniak

Powinna Pani zgłosić się do organizacji pożytku publicznego, która w ramach swojej działalności zajmuje się tego rodzaju pomocą i zawrzeć umowę na mocy której 1% przekazany przez darczyńców będzie trafiał (za pośrednictwem tej organizacji) do Pani dziecka. Osoby przekazujące 1% powinny zaznaczać w swoim pit, że przekazują te środki na rzecz konkretnego dziecka.

Gość

Dzień dobry, córka otrzymała stypendium na Politechnice do tej pory rozliczaliśmy się w wspólnie ze względu na możliwość odliczenia na dziecko, czy ja rozliczając się w 2018 muszę uwzględnić jej stypendium?

mec. Piotr Augustyniak

Wszystko zależy od charakteru stypendium. Jeśli jest to stypendium naukowe, to najprawdopodobniej będzie zwolnione z podatku, jednak może się okazać, że nie będziecie mogli już Państwo rozliczyć się wspólnie. Doradzam szczegółową analizę umowę stypendium i jego wpływu do wspólnego rozliczenia.

Gość

Dzien dobry, prowadze dzialalnosc handlowa. Czy jezeli sprzedaje samochody to zakup samochodow jako towaru i nie sprzedanie ich w tym roku moze byc uznany jako koszt ?

mec. Piotr Augustyniak

Niesprzedane na koniec roku samochody muszą być wykazane w remanencie i nie będą mogły stanowić kosztu uzyskania przychodu dla rozliczeń dochodu za 2017.

1 Komentarzy

Dodaj komentarz do artykułu
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Gość757,

nie dostałam odpowiedzi na moje pytanie

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0+
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0-
   • Zgłoś naruszenie
   Pomoc | Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
   tvnpix