powrót do listy

Czat z psychoterapeutką

środa, 14 października 2015
czat-z-psychoterapeutka
~gość: Czy przy depresji zdarza się znęcanie psychiczne na innymi osobami ?

Fot. Tomasz Urbanek  / East News

Magdalena Chorzewska

Dzień dobry, zapraszam do zadawania pytań, dziś podejmujemy temat depresji w jej dziecięcych i młodzieżowych odmianach.

Gość

pomoc psychiatry polega tylko na wypisaniu leków o jakiej pomocy i terapii mowi się w Polsce? to fikcja

Magdalena Chorzewska

Psychiatrzy często kończą szkolenia z zakresu psychoterapii, farmakoterapia jest w przypadku depresji dziecięcej stosowana pomocniczo.

Gość

Jakie są pierwsze objawy depresji? I gdy już się pojawią czy da się je samodzielnie zniwelować?

Magdalena Chorzewska

Objawy bywają różne, jednak gdy dziecko nagle się zmienia, jest pobudzone albo się wycofuje, jest smutne, nie ma apetytu, nie wychodzi z domu, apatyczne, płaczliwe - to są symptomy i trzeba być czujnym. Samemu nie da się ich zniwelować, trzeba szukać pomocy, ale trzeba być przy dziecku.

Gość

Dzien dobry. Czy istnieja jakies statystyki ze na depresje czesciej zapadaja dzieci bedace jedynakami?

Magdalena Chorzewska

Nie znam takich badań, ale pewne jest, że częściej zapadają na depresję dziewczęta.

Gość

co ogranicza ryzyko depresji w przypadku depresji dziedzicznej?

Magdalena Chorzewska

Dobra relacja z dzieckiem, odpowiednie zaspokajanie potrzeb emocjonalnych, rozumienie dziecka, akceptacja, nauka rozwiazywania problemów i uważność w stosunku do dziecka - trzeba być czujnym na zmiany u dziecka.

Gość

Czy przy depresji zdarza sie znęcanie psychiczne na innymi osobami ?

Magdalena Chorzewska

Zdarza się, przy depresji jest większe rozdrażnienie i co za tym idzie - wybuchy agresji.

Gość

Jak poradzić sobie ze stresem w szkole?

Magdalena Chorzewska

Ze stresem w szkole można poradzić sobie poprzez rozmowę z dorosłym, szukanie pomocy i wsparcia kiedy pojawiają trudności, poradzenie się kogoś mądrzejszego, rozmowa z babcią dziadkiem, psychologiem szkolnym. Nie rozwiązane problemy same nie znikną.

Gość

dzień dobry czy można rozpoznać samemu u siebie objawy depresji ?

Magdalena Chorzewska

Można, depresja jest chorobą tzw. endogenną, czyli sami zdajemy sobie sprawę z tego, że czujemy się gorzej.

Gość

Witam. Chciałabym się dowiedzieć jak można sobie poradzić z depresją? Co prawda nie mam jej stwierdzonej, ale od około roku mam naprawdę zły okres, a on się tak ciągnie. Chciałabym w końcu normalnie funkcjonować i nie martwić się już o pewne rzeczy.

Magdalena Chorzewska

Proszę się zgłosić do poradni zdrowia psychicznego, psychiatry lub prywatnego gabinetu psychologa, psychoterapeuty, psychiatry lub do lekarza pierwszego kontaktu.

Gość

od kogo zacząć od terapeuty, czy od psychiatry?

Magdalena Chorzewska

Jeśli stan jest bardzo poważny, a objawy zaburzają codzienne funkcjonowanie proponuję udać się do psychiatry. W innych przypadkach zalecam najpierw wizytę u psychoterapeuty.

Gość

Jak mam odróżnić depresję od niegrzecznego zachowania i łatwego podawania się przez dziecko i powiedzenia nie umiem jestem głupia ??:-*

Magdalena Chorzewska

Depresji towarzyszy też szereg innych zachowań: apatia, smutek, niechęć do zabawy z rówieśnikami. Proponuję w jakich sytuacjach dziecko wpada w złość i czy ta złość jest adekwatna do sytuacji i jeśli jest Pan zaniepokojony proponuję udać się do psychologa dziecięcego.

Gość

Co zrobić jeżeli nie potrafię się zmusić do rozmowy z kimś o mojej depresji?

Magdalena Chorzewska

Poszukać osoby za pośrednictwem której możemy poszukać pomocy, ewentualnie można napisać - są psychologowie, którzy stosują taką praktykę.

Gość

witam , jeśli córka mówi o samobójstwie a ma 10 lat to czy pomoże psycholog czy psychiatra?

Magdalena Chorzewska

Na początek proponuję skorzystać z konsultacji psychologicznej.

Gość

Mam 37 lat. Dwójkę dzieci, męża, wydaje się, że powinnam być szczęśliwa a nie jestem. Niską samoocenę miałam od dziecka. Byłam bardzo wrażliwa niestety obserwując teraz sytuację to moja mama nie dawała mi chyba dostatecznej czułości i wcale się nie dziwię mam tak samo teraz z moimi dziećmi. Ona cały dzień była sama tata jej nie wspierał. Dopóki miała mnie jedną bylo ok. Ale gdy pojawiła się siostra nie dawała rady. Krzykiem i czasami biciem uczyła dzieci bo sobie nie radzila. Ja popelniam te same błędy. Zawsze wszyscy oczekiwali ode mnie abym dawala przyklad mlodszym z rodziny. Poszłam na studia, z których nic nie mam bo kobiet nie przyjmuja w tym zawodzie.. Nie umie znaleźć miejsca dla siebie na tym swiecie. Coś w czym bylabym dobra. Myślałam, że będę dobrą matką. Pięć lat staralam sie o dziecko az sie udało. Ale w tym też sie nie sprawdziłam. Zaczynam coś i nie kończę bo wiem, ze i tak nie dkoncze tego. Mam chęci ale tylko chęci. Od razu widze porażkę. A rodzina nie ponaga. Mąż nue daje mi żadnych zadan bo wie , że i tak tego nie zrobie. Mój brak organizacji i to jak sie czuje, strach skłonił mnie do tego aby nie wracać do pracy. Pięć lat siedziałam z dziecmi. Odsunelam się od wszystkich znajomych. Jeszcze jestem uzależniona finansowo od męża. Wiem, ze mam problem juz zapisalam sie do psychiatry tylko boje się, że znowu raz pójdę i oleje temat jak zwykle. Jeszcze do tego mam hashimoto co potęguje depresję. Jak znaleźć miejsce w tym swiecie.

Magdalena Chorzewska

Proszę porozmawiać ze specjalistą, z psychologiem lub psychoterapeutą.

Gość

Witam. Ja od jakiegoś czasu zastanawiam się czy nie mam depresji. Czy można sobie poradzić jakoś farmakologicznie, zastanawiam się nad pójściem na terapię, ale nie mogę się odważyć.

Magdalena Chorzewska

Najtrudniejszy jest pierwszy krok, proszę dać sobie szansę i pójść przynajmniej na jedną rozmowę a potem zdecydować co dalej.

Gość

czy miłość u nastolatków ma wpływ na depresje ?

Magdalena Chorzewska

Jeśli nastolatek ma złamane serce to może to wpłynąć na pojawienie się depresji - tak samo jak u dorosłych.

Gość

Czy 2,5 latek moze cierpieć na depresje? Stroni od dzieci wydawałoby sie ze jest nieśmiały ale w domu "tryska energia"

Magdalena Chorzewska

Mam zbyt mało informacji o Pani dziecku, proszę skonsultować go z psychologiem z przedszkola lub poszukać pomocy z zewnątrz.

Gość

Witam. Mam 14 lat. Od dłuższego czasu obserwuję u siebie, że kiedy mam pójść do szkoły mam bóle brzucha, biegunkę, mam lodowate dłonie, nie mam ochoty, żeby zjeść śniadanie. Chcę zaznaczyć, że jestem dobrym uczniem. Głód zaspakajam wieczorem. Proszę o poradę. Pozdrawiam.

Magdalena Chorzewska

Witaj Mati, czy rozmawiałeś z kimś o swoim problemie? Jeśli nie zachęcam, abyś porozmawiał z rodzicami lub inną osobą, która będzie mogła Ci pomóc.

Gość

Tak na prawdę Ci wszyscy psychiatrzy itp nic nie pomagają . Popadają coś . A jeśli powiemy im ze nie mamy już myśli samobójczych to uznają ze jesteśmy już wyleczeni ii koniec terapi . Szkoda ze dalej je mamy ^^ .

Magdalena Chorzewska

Same leki nie wystarczą Depresję leczy się głównie psychoterapią.

Gość

Czy podejście do życia u nastolatka jest objawione depresją w sytuacji gdy mowi o śmirci i że po co żyjemy uczymy sie skoro i tak wszystko prowadzi do piachu

Magdalena Chorzewska

Nie, to szukanie sensu życia i bardzie filozofia :)

Gość

czy osoba która ma złamane serce może chcieć popełnić samobójstwo ?

Magdalena Chorzewska

Tak, zdarza się.

Gość

Czy mieszkanie z osoba z depresja ma na nas jakiś wpływ? (Nie chce sie leczyć ,rozmowy na temat jakiegoś specjalisty doprowadza ją do szału)

Magdalena Chorzewska

Pewnie, że ma. Nastroje innych osób wpływają na nasz nastrój.

Gość

Dzień dobry, od dwóch miesięcy korzystam z pomocy psychiatry. Udałam się po pomoc, gdyż sytuacja w pracy (mobbing) stała się już nie do zniesienia. Lekarz zdiagnozował u mnie zespół PTSD. Przepisał mi lekki antydepresant, jednak mój stan psychiczny niewiele się poprawił. Nadal czuję lęk przed ludźmi, nie wychodzę z domu, nie mam siły podnosić się z łóżka, drobne czynności domowe (zmywanie, ugotowanie obiadu itd) sprawiają mi ogromną trudność. Przestałam również dbać o swój wygląd. Poprawił mi się jedynie odrobinę apetyt, bo przez ostatni rok schudłam 17 kg. Lekarz chyba uważa, że symuluję, kiedy opowiadam mu jak się czuję. Czy powinnam zmienić lekarza czy jednak zaufać jego diagnozie i poczekać na dalszy rozwój leczenia?

Magdalena Chorzewska

Proponuję udać się do psychoterapeuty i w ten sposób zacząć rozwiązywać swoje problemy. Leki działają jedynie na objaw, leczenie depresji jest procesem i zajmuje pewien okres czasu - u każdego jest inny.

milena_posila

Czy mimo ze mam 40lat,nigdy nie bylam dowartosciowana.Czy jest to wina mojego ojca ktory zawsze mowil mi ze jestem do niczego.Teraz mam rodzinę,ale jednak mąz mow ze zachowuje sie tak iz nigdy nie mam swojego zdania.Czy to irawda ze rodzice taka mnie wychowali iz nie nadaje sie do niczego.Jak ja mam sobie z tym radzic,skoro mam 40lat,i nigdy w siebie nie wierzylam,i q tamrych czasach tez sie cielam.

Magdalena Chorzewska

Pomoże Pani pomoc psychologa lub psychoterapeuty, który wskaże inny punkt widzenia.

Gość

Witam' moja 14letnia córka okalecza się' nie chce się uczyć' zaczyna wagarować. Bez jej wiedzy przejrzałam jej Fb, jestem przerażona jej słownictwem, irelacjami z rówieśnikami. Zakochuje się w każdym chłopcu który ją podrywa. Chodziłam z niã dp psychologa ponad pół roku, ale nie buło żadnych efektów' . Co mam robić?

Magdalena Chorzewska

Jeśli terapia nie daje rezultatów proponuję skonsultować córkę z innym psychologiem.

Gość

Ale oni nic nie robią . I tak zostajemy z tym sami . Dorośli uważają ze mają większe problemy od nas i uznają ze nie wiemy co mówimy ze to tylko głupie gadanie . Przecież nastolatkowie jeszcze nic o życiu nie wiedzą . Gdyby rodzice wiedzieli co przeszliśmy może by zmienili zdanie . I nie mówili "przesadzasz" ...

Magdalena Chorzewska

Rozumiem, że spotykasz się z brakiem zrozumienia, zastanów się kto z Twojego otoczenia (wśród osób dorosłych) rozumie Cię najbardziej i porozmawiaj z tą osobą

Gość

Witam :). Niepokoją mnie sytuacje dotyczące mojego 4,5 l dziecka . Jest przedszkolakiem trzeci rok. Czasami kiedy zwracam dziecku uwagę za jego nieodpowiednie wg mnie zachowanie on sam siebie uderza zazwyczaj w głowę tak jakby chciał sam sobie wymierzyć w ten sposób karę . Nie wiem jak takie zachowanie powinnam traktować, jak reagować - zawsze wszelkie uwagi staram się przekazywać z poszanowaniem jego osoby

Magdalena Chorzewska

Proszę porozmawiać z opiekunkami z przedszkola, a także jeśli jest taka możliwość, poprosić o obserwację przez psychologa przedszkolnego. Jeśli czuje się Pani zaniepokojona zachęcam po sięgnięcie opinii specjalisty.

Gość

Mam 16 lat dla mnie nie mam sensu życia wszyscy oczekuja zbyt duzo ode mnie, a ja chce czasem zamknąć się i zniknąć ... wiele razy prubowałam popelnić samobójstwo lecz mnie uratowali. Ale ja jestem po prostu inna wole śmierć matka chce bym szła daleko na studia jak reszta rodzenstwa a ja chce zajmować sie drobnumi rzeczami jak fotografia ale muj sens życia spada bo ludzie mna pomiatają

Magdalena Chorzewska

Nie zawsze będziesz miała 16 lat, kiedyś sama będziesz decydowała o swoim życiu, a jeśli uda Ci się popełnić samobójstwo to odbierzesz sobie szansę spełnienia swoich marzeń.

Gość

Witam. Mam 17 lat. Jak powiedzieć moim rodzicom, że jestem lesbijką? Oni tego nie akceptują. Mam dziewczynę już od pół roku. Chciałabym żeby rodzice zaakceptowali mnie taką jaka jestem. Boję się, że kiedy zdecyduję się im o tym powiedzieć, oni mnie od siebie odseparują. Nie mam się do kogo zwrócić, dlatego piszę do Pani.

Magdalena Chorzewska

Nie ma gwarancji, że rodzice zaakceptują Twoją orientację, dlatego, jeśli jest Ci tak bardzo trudno, poproś rodziców o zapisanie Cię do psychologa, a później zdecydujesz co dalej.

Gość

Witam,mam 15 letnią córkę z którą jest trudny kontakt. Próbując rozmawiać z córką pytam co słychać jak minął dzień odpowiada dobrze na wszystko jest odpowiedź dobrze. Czasami się rozwinie opowie co w szkole ale rzadko. Bardzo mnie to niepokoi, gdyż siedzi zamknięta w pokoju nie chce wychodzić do znajomych jak twierdzi nie chce się wpraszać, cały wolny czas spędza przy komputerze . Zdarza jej się bardzo często, że nie chce chodzić do szkoły a to brzuch ją boli bądź głowa.Często się zastanawiam czy nie jest to objaw depresji. Bardzo proszę o radę co mam zrobić by zaczęła wychodzić z domu spotykała się ze znajomymi,czy częściej się uśmiechała. pozdrawiam Ewa

Magdalena Chorzewska

Zalecam przede wszystkim cierpliwość i apelują aby Pani na nią nie naciskała, ale żeby przy niej była. Jeśli córka poczuje akceptację może łatwiej będzie się jej otworzyć i porozmawiać o swoich problemach. Tu najlepsza będzie metoda małych kroków.

Gość

Witam. Chciałabym spytać czy normalne jest aby uczennica pierwszej klasy gimnazjum ciela sobie ręce jak twierdzi w formie buntu bo poklocila się ojczymem?

Magdalena Chorzewska

Samookaleczanie nie mieści się w granicach żadnej normy.

Gość

Dzien dobry . mam pytanko. Codziennie zastanawiam sie nad sensem zyciav , wstawaniem, czynnosciami dnia codziennego. Wstanie rano do pracy to koszmar , ugotowanie obiadfu, umycie sie itd . czy to jest depresja? Taki stan juz u mnie trwa bardzo dlugo 5 lat .

Magdalena Chorzewska

Może być to depresja lub dystymia - czyli stan przewlekłego nieszczęścia, niezadowolenia. Proponuję konsultację psychologiczną.

klaudia_magdar

Mam o sobie źle zdanie. Jestem matka dwójki dzieci wszystkiego obsesyjnie zazdroszczę siostrze. Co robić?

Magdalena Chorzewska

Życie z taką zazdrością jest bardzo trudne. Proszę porozmawiać z kimś z zewnątrz (przyjaciółką, psychologiem) kto da Pani inny punkt widzenia.

Gość

Mój syn rozpoczął studia w Warszawie i nie może odnaleźć się w nowym środowisku. Gdzie może szukać pomocy ?

Magdalena Chorzewska

Syn może poszukać pomocy w poradni zdrowia psychicznego lub w każdej innej placówce, gdzie będzie mógł porozmawiać odpłatnie lub bezpłatnie. Psycholog przyjmuje też w zakresie NFZ.

Gość

Witam, moja córka jest ostatnio przygaszona, ma mało energii, generalnie jest bardziej smutna, myślę że nie jest ot jeszcze depresja, ale być może są to pierwsze objawy obniżonego nastroju, co powinnam zrobić, żeby miała więcej enrgii i radości

Magdalena Chorzewska

Jeśli jest Pani zaniepokojona proszę porozmawiać z córką o swoich obawach i dowiedzieć się, czy może w jej życiu wydarzyło się coś co może powodować te stany.

Gość

Mam tak około 14 lat , wspaniałych przyjaciół i chłopaka lecz mimo tego nie czuję szczęścia. Czasem jest tak, że myślę iż jestem do niczego nie wiem dlaczego. Czy to depresja?

Magdalena Chorzewska

Takie stany, w Twoim wieku, są normalne. Jeśli czujesz c=się nieszczęśliwa porozmawiaj z kimś bliskim, a jeżeli nie poczujesz zmian przez dłuży okres czasu to wówczas poproś o możliwość skorzystania z usług specjalisty, np.: psychologa.

Gość

Dzień dobry ! Mam pytanie.. Mam 17 lat i często czuje, że nie spełniam oczekiwań innych.. Wydaje mi się że powinnam być najlepsza we wszystkim.. Nie tylko oceny ale dosłownie wszystko.. Mam już tego dosyć ale boję się, że rozczaruje innych, a nie chce tego zrobić :( Często czuję się po prostu głupia, brzydka i nie fajna. Choć wiem że to nie prawda bo uczę się, daję z siebie naprawdę dużo ale nie daje czasem rady.. Co powinnam zrobić żeby nie czuć że nie spełniam oczekiwań innych (rozczarowuje ich) a także jak polubić/zaakceptować siebie ?

Magdalena Chorzewska

Aniu, robiąc w życiu wszystko dla innych przestajemy robić coś dla siebie i nigdy nie czujemy satysfakcji uzależniając swoją wartość od opinii innych ludzi. Zastanów się co dla Ciebie jest ważne i kieruj się swoimi potrzebami, nie jest to łatwe, ale warto próbować.

Gość

depresja nawraca, bierze się lekarstwa jak wtedy zajść w ciaze? mam wybierac depresja czy bycie mama?

Magdalena Chorzewska

Kobiety cierpiące na depresję i zaburzenia lękowe zachodzą w ciążę i są w niej pod stałą opieką lekarza specjalisty. Życzę powodzenia, wszystko jest możliwe.

Gość

Jestem nastolatka, poltorej roku temu rozstalam sie z chlopakiem i od tej pory nie potrafie zwiazac sie z nikim innym, zamykam sie na nowe znajomosci. Do tej pory czasem zaluje ze nam nie wyszlo. Czy to moze byc po prostu nieprzetrawiona sytuacja, czy zakrawa to juz o depresje?

Magdalena Chorzewska

Myślę, że ta relacja była dla Ciebie znacząca i stąd to myślenie i cierpienie. Po półtora roku emocje już opadły, więc o wiele łatwiej jest pogodzić się ze stratą, lepiej zrozumiesz czego potrzebujesz i otworzysz się na nowe relacje.

Gość

witam pani Magdo moim zdaniem miałam depresję czy możliwe że sama sobie z nią poradziłam i pomocą bliskiej osoby?czy zawsze potrzebny jest psychiatra?

Magdalena Chorzewska

Możliwe, że sobie Pani sama poradziła ponieważ nieleczona farmakologicznie albo farmakologicznie o łagodnym nasileniu mija samoistnie między 6 a 9 miesięcy.

Gość

Witam, poszukuję dobrego,sprawdzonego psychologa dla młodzieży w Gdańsku. Moja córka ma 16 lat i prosiła abym z nią pojechała .. czy może Pani kogoś polecić?

Magdalena Chorzewska

Niestety nie posiadam wiedzy na temat sprawdzonych psychologów w Gdańsku, ale szukając pomocy proszę kierować się certyfikatami terapeutów, a także opinią środowiska.

klaudia_magdar

Źle się czuje myślę ze jestem nikim i mam zły charakter jak sobie pomoc? A może naprawdę nic we mnie nie ma dobrego?

Magdalena Chorzewska

Droga Klaudio, jeżeli masz obniżony nastrój i towarzyszą Ci negatywne emocje bardzo prawdopodobne jest, że masz zniekształcony obraz własnej osoby. Poproś rodziców o umożliwienie rozmowy z psychologiem.

Gość

Dzień dobry, chciałam zapytać się czy z depresji da się w stu procentach wyleczyć? Nie korzystałam nigdy z wizyty u psychologa/psychiatry jednak uważam że miałam do czynienia z depresją u siebie, starałam się z niej wyjść samodzielnie i chyba mi się udało jednak obawiam się, że ona powróci... Nie chcę już do tego wrócić

Magdalena Chorzewska

Jeśli obawia się Pani nawrotu proszę się zgłosić do psychologa. Nie ma 100% gwarancji z wyleczenia się, ponieważ ogromny wpływ na pojawienie się choroby mają sytuacje życiowe, a z=co za tym idzie - pojawiający się stres.

ANIA DIXI

Dzień dobry. Mam 5 latka, który bardzo szybko się denerwuje, Przykładowo na prośbę umyj ząbki jest odpowiedź bla bla bla lub nie będę tego robił i to odpowiada krzykiem - jak w takiej sytuacji postępować

Magdalena Chorzewska

Wprowadzanie reguł i uczenie 5-latka codziennych czynności związanych z higieną wymaga czasu i cierpliwości, proszę pomyśleć co najbardziej motywuje syna. Powodzenia.

mollecy

Dzień dobry. Jak rozpoznać, że depresja już zniknęła, że jest już się zdrowym?

Magdalena Chorzewska

Proszę przypomnieć sobie najgorszy moment z choroby, a później przypomnieć sobie na ile stan dzisiejszy jest odmienny od tego najgorszego i prowadzić taką obserwację prze z min. 2 tygodnie. Warto mieć punkt odniesienia, i zdawać sobie sprawę jaka jest różnica w skali 1-10.

Gość

Witam. Babcia popełniła samobójstwo, brat mamy także. Ja mam 18 lat. W wieku 13 lat miałam depresje i od tego czasu walczę z nerwicą lękową. Jak duże jest prawdopodobieństwo,że sama odbiorę sobie życie...

Magdalena Chorzewska

Paulino, Twoje życie zależy od Ciebie i Ty masz na nie największy wpływ. Jeśli czujesz, że sobie nie radzisz proszę poszukaj pomocy u psychologa w szkole lub w poradni zdrowia psychicznego.

Magdalena Chorzewska

Dziękuję za liczne pytania, jeśli ktoś będzie potrzebował konsultacji - jestem do dyspozycji www.magdalenachorzewska.pl

7 Komentarzy

Dodaj komentarz do artykułu
publikuj
Właśnie pojawiły się nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Gość829,

Depresja to poważna, podstępna choroba dlatego proszę aby zapraszac psychologa który nie odpowiada ogólnikami i jest bardziej kompetentny.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0+
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0-
   • Zgłoś naruszenie
   Gość379,

   Rodzicom dzieci z depresją polecam lekturę dwóch artykułów.Po ich przeczytaniu niektórzy będą bliżej trafnej diagnozy depresji u swoich pociech.

   "Igraszki z diabłem
   "
   Aleksandra Pietryga

   Do księży egzorcystów i sióstr w Rybnie systematycznie zgłaszają się rodzice małych dzieci z prośbą o modlitwę. O zdrowie?... rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0+
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0-
     • Zgłoś naruszenie
     Gość316,

     i drugi

     "Rozwijajmy się, zamiast rywalizować"

     „Szybko, łatwo i skutecznie” nie zawsze znaczy dobrze - o zagrożeniach duchowych i potrzebie umiaru w szkole mówi Ewa Fus-Kubacka, nauczyciel, socjoterapeutka, związana ze wspólnotą neokatechumenalną

     MAŁGORZATA CICHOŃ: - Dlaczego zaczęłaś zajmować się zagrożeniami... rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0+
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0-
       • Zgłoś naruszenie
       Gość831,

       Z depresją ciężko się żyje, to ciągła walka, nawroty itd. Gdy kończy się dzieciństwo zaczyna się piekło. Jeden musi żyć bez nogi, inny na wózku, jeszcze inny z cukrzycą, a depresanci muszą się codziennie zmuszać by żyć i by się nie zabić. Do końca swoich dni.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0+
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0-
         • Zgłoś naruszenie
         Gość767,

         Wysłuchajcie konferencji ks egzorcysty Waldemara Grzyba.Jest wiele o depresji dzieci i jej przyczynach.Nagranie konferencji można znaleźć na stronie egzorcyzmy katolik.Gorąco polecam.

         "Spotkanie z ks. Waldemarem Grzybem, egzorcystą, odbyło się w Poznaniu 26 lutego 2011 r. Zostało zorganizowane i zarejestrowane przez wspólnotę Jerozolima."... rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0+
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0-
           • Zgłoś naruszenie
           Gość290,

           Polecam wywiad z ks egzorcystą Edmundem Szaniawskim(również o depresji) pt:"Demon wyjawił swe imię. Wywiad z licheńskim egzorcystą, ks. Edmundem Szaniawskim MIC."

           oto fragment

           "O jakich udręczeniach ksiądz myśli?

           Dotyczą one sfery duchowej, emocjonalnej, a także somatycznej. W wielu przypadkach występuje rozpacz,... rozwiń

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0+
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0-
             • Zgłoś naruszenie
             Gość750,

             Temat zawsze aktualny i bardzo potrzebny

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0+
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0-
               • Zgłoś naruszenie
               Pomoc | Zasady forum
               Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
               tvnpix