Ogród

Jakie rośliny wybrać na żywopłot?

Para w ogrodzie przycina żywopłot

Fot.Photo_Concepts/Getty Images

Ogród

Jakie rośliny wybrać na żywopłot?

Para w ogrodzie przycina żywopłot

Fot.Photo_Concepts/Getty Images

Dobrze zaplanowany żywopłot ochroni nas przed ciekawskimi spojrzeniami, osłoni przed wiatrem i ozdobi ogród. Gęsty żywopłot będzie również doskonałym schronieniem dla ptaków. Wybierając rośliny na żywopłot najczęściej stawiamy na gatunki szybko rosnące, niewymagające wiele pielęgnacji i ładnie wyglądające również zimą.

Żywopłot to jedno z najważniejszych miejsc w ogrodzie. Jest jednocześnie barierą ochronną i wizytówką naszego domu. Na etapie planowania stajemy często przed wieloma dylematami. Żywopłot iglasty czy liściasty? Niski czy wysoki? Kwitnący, zimozielony czy szybko rosnący?

Od tylu pytań może zakręcić się w głowie, jednak jeśli zdecydujemy się na odpowiednie rośliny, nie będziemy musieli wybierać pomiędzy estetyką i wygodą. Równie ważne co wybór gatunków jest przemyślane cięcie żywopłotu , które nada mu odpowiedni kształt i sprawi, że będzie lepiej rósł. Z czego zrobić żywopłot, aby odpowiadał naszym potrzebom?

Najlepsze rośliny na żywopłot iglasty

Z czego najlepiej zrobić żywopłot ? Z roślin iglastych możemy uformować żywopłot zimozielony i najczęściej szybko rosnący. Jeśli chcemy uzyskać żywopłot szybko rosnący , doskonałym wyborem będą też tuje (żywotniki), które możemy posadzić jako osobne krzewy lub uformować z nich zieloną ścianę za pomocą cięcia. Żywopłot z tui świetnie sprawdzi się również jako żywopłot na balkon - krzew nie ma bowiem dużych wymagań, lubi miejsca nasłonecznione i dobrze radzi sobie w pojemnikach. Decydując się na żywopłot z tui mamy do dyspozycji kilka odmian, z których najpopularniejsze to tuja brabant i tuja szmaragd. Żywopłot z obu odmian ma podobne wymagania, jeśli jednak zastanawiamy się, jaka tuja najlepiej nada się na nasz żywopłot, warto wziąć pod uwagę to, że odmiana brabant rośnie o wiele szybciej. Alternatywą dla tui może być mniej popularny jałowiec, który świetnie nadaje się na żywopłot w ogrodzie .

Co wybrać na całoroczny żywopłot, który dobrze zniesie przycinanie? Doskonałym wyborem będzie żywopłot z cisa , który co prawda rośnie powoli, możemy go jednak pięknie uformować, bo dobrze znosi nawet radykalne przycinanie. Cis świetnie nadaje się więc na żywopłot formowany, wąski a przy tym zielony przez cały rok.

Żywopłot świerkowy to dobra propozycja dla osób, które preferują iglaki na żywopłot i chcą, aby były szybko rosnące. Świerk sprawdzi się jako roślina wolnostojąca. Możemy z niego również uformować nieprzepuszczalną ścianę zieleni. Pielęgnacja żywopłotów świerkowych nie jest trudna, wystarczy je przycinać raz do roku. Nie mają też dużych wymagań glebowych i są odporne na przymrozki.

Jakie krzewy wybrać na żywopłot liściasty?

Rośliny liściaste to również dobry pomysł na żywopłot, bo choć nie dekorują ogrodu przez cały rok, możemy dzięki nim uzyskać kwitnący, kolorowy żywopłot, który będzie zmieniał się wraz z porami roku. Część roślin nie zrzuca liści na zimę, możemy więc uformować z nich żywopłot liściasty zimozielony. Jeśli chcemy utrzymać zielony żywopłot przez cały rok, wybierzmy bukszpan (idealnie nadający się na niski żywopłot zimozielony ), berberys ( żywopłot z berberysu dobrze znosi mrozy) lub ostrokrzew. Żywopłot z ostrokrzewu jest ponadto bardzo dekoracyjny i dobrze rośnie w cieniu.

Żywopłot z grabu to bezsprzecznie jedna z najciekawszych opcji na żywopłot liściasty. Grab nadaje się na żywopłot, ponieważ łatwo się formuje, tworzy zwartą ścianę zieleni i pięknie wygląda od wiosny do jesieni. Żywopłot z grabu zimą nie wygląda jednak zbyt estetycznie , ponieważ drzewo to nie zrzuca odbarwionych liści jesienią. Warto być przygotowanym na tę okoliczność decydując się na żywopłot z grabu. Zamiennikiem dla żywopłotu z grabu może być żywopłot bukowy , bardzo podobny w wyglądzie i pielęgnacji.

Jeśli chcemy, aby krzewy i rośliny żywopłotowe nie wymagały prawie żadnej pielęgnacji, powinniśmy zdecydować się na żywopłot z ligustru. Ligustr to idealna roślina na żywopłoty, bardzo zresztą rozpowszechniona w naszym kraju. Łatwo się formuje - poza mocnym przycinaniem nie wymaga prawie żadnej pielęgnacji. Jest również odporna na mróz i stanowi doskonałe schronienie dla ptaków. Niektóre gatunki ligustru są zimozielone.

Zobacz film: Funkcjonalne rozwiązania dla Twojego ogrodu. Źródło: Dzień Dobry TVN

Żywopłot kwitnący - krzewy ozdobne na żywopłot

Jeśli marzy nam się żółty lub czerwony żywopłot, powinniśmy zdecydować się na żywopłot z forsycji, tawuły lub dzikiej róży (Rosa rugosa). Żywopłot w ogrodzie nie musi być monotonny. Warto wybrać kwitnące krzewy, które uatrakcyjnią jego wygląd na wiosnę.

Jaki żywopłot wybrać, aby cieszyć się pięknymi kwiatami ? Żywopłot kwitnący cały rok to marzenie każdego ogrodnika. Niestety żadna roślina nie sprosta tym oczekiwaniom. Najdłużej będziemy cieszyli się kwiatami tawuły i dzikiej róży (nadającej się na żywopłot nieformowany ). Krótszy, lecz bardzo efektowny okres kwitnienia, mają forsycja i lilak.

Co sądzisz o tym artykule?
70
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0