Toruń - muzeum piernika, planetarium i dom Kopernika

Pierniki
Fot. Agnieszka Morawska / EyeEm/Getty Images
Muzeum piernika to największa i najsmaczniejsza atrakcja Torunia. Miejsce poświęcone korzennym smakołykom z pewnością przypadnie do gustu i małym, i dużym łasuchom. Skąd te piernikowe szaleństwo i jakie inne atrakcje turystyczne proponuje nam Toruń?

Małe, duże, oblane czekoladą, w kształcie serca, gwiazdki lub misia, z nadzieniem lub bez… ile gustów, tyle ich wersji! Korzenne smakołyki zyskały wielu wielbicieli na całym świecie. W Toruniu tradycja ich wypiekania sięga aż średniowiecza, a we współczesności doczekały się one specjalnej ekspozycji. Żywe Muzeum Piernika to nie tylko możliwość poznania historii tych brązowych słodkości, ale i samodzielnego ich ulepienia.

Żywe Muzeum Piernika, czyli co ma piernik do Torunia

Co ma piernik do wiatraka od lat nie stwierdzono. Co ma zaś piernik do Torunia, wie prawie każdy. Małe korzenne wypieki stały się prawdziwym cukierniczym symbolem miasta. Tradycja ich wypiekania sięga czasów średniowiecza, kiedy zajmowały się tym cechy rzemieślnicze. W XVIII wieku powstała pierwsza przemysłowa manufaktura, zajmująca się produkcją pierniczków. Do dziś w mieście można podziwiać pozostałości po tamtych czasach - stare piece i kominy. Dzięki Muzeum Piernika w Toruniu każdy może odkryć historię tradycyjnych wypieków oraz, dzięki specjalnym warsztatom, samemu poznać pracę cukierniczą w praktyce. Odwiedziny Muzeum Piernika Toruńskiego to przygoda dla małych i dużych. W mieście znaleźć można dwa tego typu obiekty:

· Żywe Muzeum Piernika, ul. Rabiańska - kuratorzy muzeum zrezygnowali z tradycyjnych gablot i eksponatów. Na wystawie podziwiać można oryginalne maszyny z fabryk produkujących pierniki oraz wziąć udział w specjalnych warsztatach ze zdobienia smakołyków. Żywe Muzeum Piernika w Toruniu znajduje się nieopodal Starego Miasta i pomnika Mikołaja Kopernika.

· Muzeum Piernika, ul. Strumykowa - drugie toruńskie muzeum piernika proponuje nam największą wystawę drewnianych form do wypiekania pierników oraz podróż po dziejach korzennych wypieków. Zbiór ma świetną lokalizację, ponieważ znajduje się w starej XIX-wiecznej fabryce, zajmującej się niegdyś wypiekiem pierników. Bardzo ciekawą częścią ekspozycji jest dział przedstawiający losy manufaktury w czasach PRL-u.

Każde z muzeum piernika (Toruń) jest inne i przedstawia historię toruńskich słodkości z innej perspektywy, dlatego warto wybrać się do jednego i drugiego. Są to atrakcje dosyć oblegane przez turystów odwiedzających Toruń przez cały rok, więc wcześniejsza rezerwacja biletów przez internet wydaje się być dobrym pomysłem. W obydwu muzeach każdy, bez względu na wiek, znajdzie coś dla siebie - od historycznych ekspozycji po zabawę w cukiernika.

Toruń - czy muzeum piernika to jedyna atrakcja?

Zdecydowanie nie! Miejsc do zwiedzenia w magicznym Toruniu jest znacznie więcej. Obok muzeów piernika w mieście znajdziemy między innymi przepiękną starówkę, dom Mikołaja Kopernika , planetarium oraz Zamek Krzyżacki. Toruń, w przeciwieństwie do innych większych polskich miast, nie ucierpiał bardzo podczas II wojny światowej. Dzięki temu do dziś podziwiać możemy stare gotyckie budowle, obiekty sakralne oraz piękne ceglane kamienice. Warte odwiedzenia są również zielone tereny nadwiślańskie, które dodają miasteczku jeszcze większego uroku.

Główne atrakcje turystyczne Torunia:

Dom Kopernika - Toruń nie słynie jedynie z pierników. W kartach historii zapisał się również jako miejsce urodzenia wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika. Na starówce po dzień dzisiejszy podziwiać można dwie XV-wieczne kamienice w stylu gotyckim, które niegdyś należały do rodziny Koperników. Dom Kopernika to dziś muzeum poświęcone polskiemu astronomowi z interaktywną ekspozycją opowiadającą o rozwoju astronomii na przełomie lat i codziennym życiu mieszczan w średniowiecznym Toruniu.

Planetarium - to miejsce, w którym poczujemy się “jak w niebie”. Siedząc wygodnie w fotelach, możemy podziwiać projekcje przedstawiające gwieździste niebo nocą. Niezwykłe animacje wyświetlane są na specjalnych kopułach nad głowami widzów, co daje wrażenie prawdziwej podróży w kosmos. Seanse w Planetarium przybliżają tajemnice wszechświata, uczą o gwiazdach i galaktykach oraz opisują najpopularniejsze gwiazdozbiory. Całość dopełnia opowieść narratora oraz specjalnie dobrana muzyka klasyczna.

Zamek Krzyżacki - toruński zamek to atrakcja nie tylko dla fanów historii. Pięknie położona budowla wzniesiona została prawdopodobnie na początku XIII wieku. Olbrzymi obiekt przenosi nas w czasy rycerzy, księżniczek i wypraw krzyżowych. Na zwiedzających czekają liczne inscenizacje i turnieje rycerskie, dzięki czemu jego odwiedzenie nigdy nie stanowi jedynie zwiedzania ruin zamkowych. Legenda głosi, że w zamku pojawił się niegdyś najprawdziwszy smok, stąd na zamkowym dziedzińcu podziwiać można smokowy pomnik.

Zobacz film: Jak powstają Toruńskie Pierniki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości