Gwiazdy

Zygmunt Kałużyński. "Łamał wszystkie zasady"

Gwiazdy

Zygmunt Kałużyński. "Łamał wszystkie zasady"

11 grudnia 2018 roku minęła setna rocznica urodzin Zygmunta Kałużyńskiego. W Dzień Dobry TVN o wybitnym krytyku filmowym opowiedział nam jego przyjaciel, z którym Zygmuntowi "dobrze się gadało" - Tomasz Raczek.

O Zygmuncie Kałużyńskim Tomasz Raczek opowiada również w reportażu Marka Zielińskiego - "Zygmunt Kałużyński - krytyk niesforny"


Tomasz Raczek:

Zygmunt Kałużyński był niezależny, na maksa niezależny. Pamiętajmy, że to był PRL, wszyscy byli grzeczni i każdy dyskutant zaczynał wypowiedź od 'zgadzam się z moim przedmówcą'. Dziś jest nie do wyobrażenia, żeby się zgadzać z przedmówcą. On się zachowywał tak, jak nikt wtedy się nie zachowywał. On łamał wszystkie zasady. On przerywał. On się nie zgadzał. On wstawał, wyjmował pasek ze spodni i chciał tym pasem przyłożyć swojemu przeciwnikowi w sporze.  Zygmunt Kałużyński był wybitnym, polskim krytykiem filmowym. Urodził się w Lublinie 11 grudnia 1918 roku, zmarł w Warszawie 30 września 2004 roku. 
Ogromną popularność przyniósł mu program "Perły z lamusa", w którym, wspólnie z Tomaszem Raczkiem, prezentował i omawiał wybitne dzieła światowego kina

Co sądzisz o tym artykule?
3
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0