Życzenia dla Zosi – poważne, oryginalne i śmieszne

Życzenia dla Zosi
Fot.Getty Images/CoffeeAndMilk
Zofia to imię często nadawane w Polsce. Oznacza mądrość i ma wiele zdrobnień, chociaż najczęściej Zofię zdrobniale nazywa się Zosią lub Zosieńką. Zosia może obchodzić imieniny aż kilka razy w roku. Najczęściej jednak Zofie obchodzą swoje święto 15 maja i jest to tzw. „Zimna Zośka”.

Zofia to imię, które od wielu lat zajmuje czołowe miejsca w rankingach najpopularniejszych imion nadawanych w Polsce. Życzenia imieninowe dla Zosi możemy składać 30 kwietnia, 15 maja, 2 września, 18 września, 23 września, 30 września i 18 grudnia. Bez względu na to, kiedy solenizantka obchodzi swoje imieniny, warto złożyć jej z tej okazji najwspanialsze życzenia.

Imieniny Zofii – nie tylko raz w roku

Imieniny Zofii przypadają kilka razy do roku. Nie oznacza to jednak, że osoba nosząca to imię, obchodzi imieniny wielokrotnie w ciągu jednego roku. Przyjęło się, że obchodzi się imieniny, które wypadają jako pierwsze po urodzinach. Jeżeli zatem Zosia urodziła się na początku maja, najprawdopodobniej życzenia dla Zosi będą składane przez jej najbliższych 15 maja. Jeżeli natomiast urodziła się w lipcu, życzenia będzie odbierała we wrześniu. Taka jest ogólna reguła. Należy jednak pamiętać o tym, że nie zawsze jest przestrzegana. Niektórzy rodzice przenoszą imieniny swojego dziecka na inny termin. Powodem jest zbyt mała odległość między urodzinami i imieninami (rodzice nie chcą, aby dziecko było pokrzywdzone, obchodząc tylko jedno święto w ciągu roku) lub chęć dopasowania patronki danego dnia, np. 15 maja obchodzone jest wspomnienie św. Zofii, męczennicy rzymskiej, wtedy też wspomina się bł. Zofię Czeską.

Jak już zostało wspomniane, Zofia to popularne imię. Być może dlatego wiersze o Zosi są bardzo popularne. Jednym z najbardziej znanych jest „Zosia-Samosia” Juliana Tuwima. Wierszyk o Zosi napisała też Maria Konopnicka – „Zosia i jej mopsy”. Imię to nosi wiele bohaterek literackich. Zosia jest również bohaterką różnych piosenek: „Zocha, zocha” (piosenka ludowa), czy „Zosia i Ułani” z Kabaretu Starszych Panów.

Życzenia imieninowe dla Zosi – przykłady

Jakie życzenia złożyć Zofii? Forma i sposób składania życzeń powinna zależeć od wieku Zofii, a także od relacji panujących pomiędzy składającym a przyjmującym życzenia. Życzenia imieninowe dla cioci Zosi, dla mamy o tym imieniu, babci, czy przełożonej powinny być życzeniami poważnymi. Dopasowanymi do statusu oraz do wieku solenizanta.

„W dniu imienin pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia. Jak najmniej trosk, dużo zdrowia i radości nawet z najdrobniejszych rzeczy, a przede wszystkim uśmiechu i pogody ducha”.

Jeżeli życzenia składane są osobie bliskiej, można dodać coś, co jest ważne dla Zosi, a o czym wiemy – powrotu do zdrowia, szybkiego załatwienia ważnej sprawy. Jeżeli natomiast życzenia dla Zosi składane są przełożonej, należy poprzestać na oficjalnej formie.

Życzenia dla przyjaciółki, siostry, a nawet mamy, z którą ma się dobry kontakt, mogą być wesołe i rymowane:

„Jak masz na imię – dobrze wiem,

więc dziś życzenia złożyć Ci chcę.

Mnóstwo radości, słodkiej miłości,

pełnego szczęścia i wiecznej młodości”

“Dzisiaj Zosi imieninki,

Życzę zatem

zawsze słodkiej minki,

prócz tego, byś miała szczęście

i by los Ci sprzyjał,

na przykrości, żebyś nie narzekała

i byś zawsze tak ładnie wyglądała!”

O czym pamiętać, składając życzenia?

Zarówno życzenia urodzinowe dla Zosi, jak i imieninowe, powinny być szczere. Należy o tym zawsze pamiętać. Nie trzeba także mówić zbyt dużo, gdyż można tym zanudzić solenizanta lub go onieśmielić. Jeżeli składający życzenia jest blisko z solenizantem, może pozwolić sobie na życzenia bardziej osobiste i nawiązujące do wspomnień. A w jakiej formie przekazywać życzenia? Oczywiście najlepiej, gdyby życzenia złożone były osobiście. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Pięknym gestem jest wysłanie solenizantce kartki pocztowej, należy jednak o tym pamiętać przynajmniej tydzień przed terminem imienin, tak aby mogła dojść na czas. Niestety kartki wysyłane są coraz rzadziej. Częściej solenizant odbiera telefony z życzeniami oraz smsy i e-maile. Wszystkie formy składania życzeń są dozwolone, jeżeli jednak to możliwe, najlepiej zrobić to osobiście. Czy do życzeń należy dołączać prezenty? Nie jest to konieczne. Same życzenia i pamięć o drugiej osobie są wystarczające. Prezent jest wyłącznie dodatkiem, który oczywiście sprawia przyjemność i zawsze można go dołączyć, jednak nigdy nie powinien być ważniejszy niż same szczere życzenia.

Zobacz też:

Życzenia dla babci – jak je oryginalnie złożyć?

Czy „spadająca gwiazda” spełnia życzenia?

Papierowe gody – pomysły na prezenty oraz życzenia

Co mówi o tobie twoje imię? Alternatywna interpretacja Michała Ogórka i prof. Bralczyka. Zobacz archiwalne wideo:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości