Zwierzęta w samolocie. Jak podróżować z pupilem na pokładzie?

Niektóre linie lotnicze umożliwiają podróżowanie z pupilem. Zabranie na pokład samolotu psa lub kota wymaga zgody przewoźnika. O jej udzieleniu decydują m.in. gabaryty zwierzęcia. Jak przewieźć psa samolotem? Czy do samolotu można zabrać kota? Jak podróżować z papugą? W programie o podróżach z psem opowiedziała Iga Nowińska, agentka modelek.

Jeśli planujesz lot z pupilem, upewnij się na stronie przewoźnika, że masz taką możliwość. Co prawda wiele linii umożliwia podróż ze zwierzęciem, jednak pozwolenie to tyczy się jedynie psów przewodników. Ponadto regulowany jest również sposób przewozu zwierząt. W zależności od wielkości psa, kota czy zwierząt innych gatunków mogą być one przewożone na pokładzie (jako bagaż podręczny) lub w luku bagażowym. Dodatkowej weryfikacji podlega również to, czy rasa przewożonego zwierzęcia zaliczana jest do niebezpiecznych.

Pani Iga podróżuje z adoptowanym psem. Z Muchą była m.in. w USA. Dużym ułatwieniem w zagranicznych wycieczkach okazał się certyfikat Emotional Support Animal. Dzięki niemu pies może na przykład podczas lotu siedzieć na kolanach właściciela.

Emotional Support Animal to jest takie zwierzę, które można zabrać prawie wszędzie. Można pójść z nią do restauracji, sklepu i nie będzie wypraszana. Taki certyfikat wystawia psychiatra lub psycholog.

- przyznał gość programu.

Przewóz zwierząt samolotem – jak się przygotować?

Przewóz zwierząt na terenie Unii Europejskiej regulowany jest przez jednolite przepisy, które dodatkowo mogą być uzupełniane przez wewnętrzne prawo państwa, do którego się udajemy. Dlatego przed podróżą należy zapoznać się z przepisami danego państwa odnośnie wwozu na jego teren zwierząt. Przed planowanym lotem należy przeczytać regulamin danej linii, aby poznać szczegółowe warunki przewozu pupila. Każda z linii ma własną listę wymogów i ograniczeń w kwestii podróży zwierząt. Innym regulacjom podlega odprawa i wymagane dokumenty. Dodatkowo za lot zwierzęcia należy również uiścić opłatę.

Formalności przed podróżą:

  • Zwierzę musi posiadać paszport, który może być sprawdzony podczas odprawy. Dokument wystawiany jest przez uprawnionego do wydawania paszportu lekarza weterynarii. W paszporcie prócz informacji dotyczących rasy, wagi i maści zwierzęcia, zawarte są również daty szczepień.
    • Zwierzęta przed planowaną podróżą muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Informacja ta powinna znaleźć się w paszporcie. Niektóre z krajów wymagają dodatkowo szczepienia przeciwko tasiemcom.
      • Koty, psy i fretki muszą mieć wszczepiony mikroczip. Numer czipu powinien być wpisany do paszportu. Posiadanie przez pupila mikroczipu jest warunkiem wprowadzenia zwierzęcia na pokład samolotu.
        • Psy powinny mieć ponadto założoną smycz i kaganiec.

          Zwierzęta w samolocie

          Małe zwierzęta (do 8 kg) mogą być przewożone na pokładzie samolotu w specjalnym transporterze. Pojemnik musi zapewnić zwierzęciu maksymalny komfort poruszania się i swobodną zmianę pozycji. Zwierze powinno mieć w nim możliwość wstania, obracania się i położenia się z wyprostowanymi nogami. Transporter musi być dobrze zamknięty, by wykluczyć możliwość wydostania się na zewnątrz. Przez czas trwania lotu pupil musi pozostać w pojemniku. Niedozwolone jest również stawianie transportera na fotelu pasażerskim. Szczegółowe warunki przewozu zwierząt (np. konkretnych wymiarów pojemnika) zawarte są na stronie linii lotniczych. Najczęściej podróżującymi zwierzętami są psy, koty, króliki, fretki, ptaki domowe. Każda z linii lotniczych reguluje warunki przewozu danego zwierzęcia i każdorazowo wymagana jest zgoda przewoźnika. Wynika to z bezpieczeństwa zarówno samego zwierzęcia, jak i pozostałych pasażerów.

          Samotnie podróżujące kobiety. Źródło: Dzień Dobry TVN

          Przewóz zwierząt w luku bagażowym

          Przewóz pupila w luku bagażowym musi spełniać wymogi ustalone przez IATA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego) Live Animals Regulations. To zbiór przepisów określających m.in. techniczne dane pojemników, w których przewożone będą zwierzęta. Podróż pupila w luku bagażowym musi być komfortowa i bezpieczna, dlatego transporter powinien spełniać określone normy. Rodzaj pojemnika poddawany jest zawsze dokładnej kontroli przez służby lotniska i w przypadku niespełnienia wymogów IATA może nie zostać dopuszczony do podróży.

          • Transporter powinien być odpowiednio duży i zapewnić zwierzęciu swobodę ruchów.
            • Wymaga się ponadto chłonnej wyściółki, pojemnika z wodą i jedzeniem.
              • Pojemnik powinien być wykonany z włókna szklanego, metalu, siatki metalowej, litego drewna, sklejki lub tworzywa sztucznego.
                • Nie dopuszcza się transporterów na kółkach i wykonanych z siatki drucianej.
                  • Do transportera w widocznym miejscu powinna być dołączona informacja o sposobie obchodzenia się ze zwierzęciem i jego możliwych reakcjach na osoby obce.

                    Pies na pokładzie samolotu

                    Przewóz psów samolotem dozwolony jest większość linii lotniczych pod warunkiem, że pupil jest przewodnikiem osoby niewidomej, niedowidzącej lub niepełnosprawnej. Pies przewodnik może podróżować bezpłatnie i może pozostawać na pokładzie samolotu. Nie musi również przebywać w transporterze, za to może swobodnie przebywać przy swoim właścicielu. Pies przewodnik, jak wszystkie przewożone zwierzęta, powinien posiadać niezbędne dokumenty i zawartą w nich informację o przebytych badaniach.

                    Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                    podziel się:

                    Pozostałe wiadomości