Newsy

ZUS od poniedziałku ponownie otwarty. Co będzie można załatwić w urzędzie?  

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

x-news

Newsy

ZUS od poniedziałku ponownie otwarty. Co będzie można załatwić w urzędzie?  

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

x-news

4 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych przywraca obsługę klientów w swoich oddziałach. Otwarcie sal odbędzie się zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Przez panującą pandemię koronawirusa zaleca się jednak, aby placówki ZUS-u odwiedzać tylko w niezbędnych sprawach. 

Od 8:00 do 18:00 będą otwarte w najbliższy poniedziałek placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 4 maja urząd przywraca obsługę klientów. ZUS jako jeden z pierwszych urzędów podjął decyzję, aby ponownie otworzyć swoje sale. 

W placówkach Zakładu nadal pozostaną skrzynki, do których można samodzielnie składać dokumenty, wnioski lub pisma.

U naszych pracowników będzie można m.in. uzyskać informacje jak złożyć wnioski, dokumenty, a także w jaki sposób założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych

- wskazuje prezes ZUS-u prof. Gertruda Uścińska.

ZUS ponownie otwarty dla klientów 

ZUS jako jeden z pierwszych urzędów podjął decyzję, aby ponownie otworzyć sale obsługi klientów. Wiemy, jak bardzo jest to ważne dla osób, które szukają wszelkich informacji np. na temat rent i emerytur lub o tym, w jaki sposób założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Otwarcie naszych sal odbędzie się zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa

-  czytamy w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

Ze względu na bezpieczeństwo ZUS prosi, aby odwiedzać placówki tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne. Takie osoby powinny posiadać środki ochrony osłaniające nos i usta (do czasu obowiązywania wytycznych rządowych).

Obsługa w placówkach ZUS będzie realizowana przy zachowaniu zasady odpowiedniego odstępu między klientami oczekującymi na obsługę (minimum 1,5 metra). Klienci będą wpuszczani pojedynczo, w zależności od dostępności stanowiska, na którym możliwe jest załatwienie danej sprawy.

Przy stanowisku będzie mogła przebywać tylko jedna osoba. Osoby towarzyszące (za wyjątkiem osób towarzyszących osobom z niepełnosprawnością, tłumaczy języka migowego, pełnomocników lub rodzica z dzieckiem) nie będą mogły podejść do stanowiska razem z osobą obsługiwaną.

Elektroniczny dostęp do ZUS

Szefowa ZUS zachęca do zakładania profili na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) i korzystania z usług elektronicznych.

Konto na portalu PUE ZUS można założyć bez wychodzenia z domu, czyli przez Internet - za pomocą profilu zaufanego lub bankowości elektronicznej. Można je założyć również, korzystając z pomocy pracownika ZUS na salach obsługi klientów

– wskazuje prof. Gertruda Uścińska.

PUE ZUS - do czego służy 

Na PUE można samodzielnie pobrać potwierdzenia z danymi zgromadzonymi w ZUS oraz przekazać elektronicznie wnioski o wydanie stosownych zaświadczeń. Za pomocą PUE można także złożyć wnioski o pomoc z tzw. tarczy antykryzysowej.

Zobacz też:

Od 6 maja możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli. Premier przedstawił drugi etap luzowania obostrzeń 

Kolejne luzowanie obostrzeń związanych z pandemią. Czego będą dotyczyć zmiany?

Minister zdrowia ostro o osobach, które nie noszą masek: "To jest objaw egoizmu"

ZUS i tarcza antykryzysowa

Wsparcie z ZUS i rozszerzenie Tarczy Antykryzysowej. Wiele nowych rozwiązań dla firm oraz pracowników. Zobacz wideo:

"Region. Rozszerzenie Tarczy Antykryzysowej. Wiele nowych rozwiązań dla firm oraz pracowników", źródło: x-news

Źródło: PAP |
Co sądzisz o tym artykule?
71
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0