Materiał promocyjny

Zupa to strzał w dziesiątkę!

Przy tak tęgich mrozach warto sięgnąć po coś rozgrzewającego. Zupa to strzał w dziesiątkę. Może być lekka, najlepiej kremowa z nutą imbiru i domieszką chili. Jeśli krem, to i ziarna, orzechy, świeżo siekane zioła oraz keks jogurtu.

Harira - prosto z Maroko

Składniki:

3 ząbki czosnku

1 małe chili

1 cm imbiru

łyżeczka rzymskiego kminu

2 łyżki oliwy

1 cebula

1 marchewka

1 pietruszka

1 l domowego wywaru warzywnego

1 słoik przecieru pomidorowego

filiżanka ugotowanej soczewicy i ciecierzycy - ew. z puszki

2 łyżki kolendry

ew. 2 łyżki harisy

cytryna

4 daktyle

Przygotowanie:

Ta gęsta i aromatyczna zupa pasuje idealnie do mroźnej aury za oknem. Często przygotowuje się ją na wywarze z jagnięciny. Opcja dla wegetarian również jest popularna i znacznie tańsza. Zupa jest prosta. Cebulę siekamy, a marchewkę i pietruszkę kroimy w kostkę. Imbir trzemy, chili i czosnek siekamy. Na oliwie przesmażamy kmin i ziarenka kolendry, dodajemy chili, imbir, czosnek i cebulę. Po chwili dorzucamy marchew i pietruszkę, całość zalewamy koncentratem i wywarem. Dodajemy soczewicę i ciecierzycę (wcześniej namoczona i ugotowaną). Po około 30 minutach gotowania doprawiamy solą i pieprzem, ew. harisą. Podajemy z plasterkami cytryny, daktylami i kolendrą. Pycha:)

Delikatny krem z porów

Składniki:

2 pory

1/2 cebuli

3 cm imbiru

1 l dobrego wywaru warzywnego

1 ząbek czosnku

1/4 selera

4 łyżki śmietany 18%

3 łyżki oliwy

2 babcine ogórki kiszone

1 ziemniak

Przygotowanie:

Specjalistką do spraw zupy porowej jest moja siostra - Ula. Aksamitna kremowa konsystencja i aromat imbiru - coś pięknego. Ta zupa ma jeszcze jedną zaletę - robi się ją w 20 minut. Pora myjemy i drobno siekamy, ziemniaka i selera obieramy i kroimy w drobna kostkę, a cebulę w pióra. Imbir i czosnek trzemy na tarce na małych okach. Zaczynamy od zeszklenia porów na oliwie... no może odrobinie masła. Dodajemy seler i ziemniaki. Dusimy chwil parę i podlewamy wywarem. Składniki gotujemy do miękkości. Na sam koniec używamy blendera, przecedzamy zupę przez sito i dodajemy śmietany. Serwujemy z keksem jogurtu i ogórkiem kiszonym pokrojonym w kostkę.

Rybna - taka jak lubię

Składniki:

1 l bulionu rybnego

3 łyżki koncentratu pomidorowego

2 filety z pstrąga

5 pieczarek

1/2 pęczka natki pietruszki

Przygotowanie:

Na pierwszy ogień wrzucamy pierwsze składniki potrzebne do wywaru do wielkiego gara, chyba że mamy już gotowy bulion. Potrzebne składniki do wywaru rybnego to:1 kg głów i szkieletów z ryb, jedna mała cebula, pół kopru włoskiego, 2 marchewki, 1/2 selera, 3 pieczarki, 2 listki laurowe, 1 ziele angielskie, łyżeczka kminu i kopru włoskiego, trochę chili, imbiru, czosnku, ew. trawy cytrynowej, szklanka białego wina. Warzywa i zioła możemy wcześniej pokroić i chwile przesmażyć. Następnie w garze lądować będą główki - bez oczu i skrzeli i szkielety. Na koniec szklanka wina. Wszystko zalewamy wodą do wysokości warzyw i gotujemy około godziny. Następnie przecedzamy przez gęste sito i jeszcze raz zagotowujemy. Na tym etapie dodajemy do rybnego bulionu rybnego posiekane pieczarki, koncentrat pomidorowy, filety pstrąga i natkę pietruszki. Po około 10 minutach zupa jest niemal gotowa. Pieprz sól i cytryna i na stół. Uwielbiam.

Autor: Katarzyna Chrzanowska-Kozioł

Źródło: Dzień Dobry TVN

Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości