Zupa japońska – przepis. Rodzaje tradycyjnych zup japońskich

Japońska zupa
Fot. Yuga Kurita/Getty Images
Japońska zupa to danie, które występuje w wielu wersjach: rybnej, warzywnej lub z dodatkiem mięsa wieprzowego. Jest popularna na całym świecie i jedzona chętnie również w Polsce (też w formie błyskawicznych zupek japońskich). Japońskie zupy są gęste, aromatyczne, kolorowe, pełne smaku i zapachów. Jak przygotować tradycyjne japońskie zupy? Sprawdź, jakie są rodzaje zup japońskich.

Kuchnia japońska to bogactwo smaków, zapachów, ale też prawdziwa uczta dla oczu. Japończycy przywiązują ogromną wagę do sposobu podawania potraw, koloru naczyń, ich kształtu. Kuchnia bazuje głównie na produktach świeżych i to z nich otrzymywany jest smak dań. Zupy zajmują szczególne miejsce w kuchni japońskiej. Gęste, pełne warzyw, makaronów i mięsa, dzięki bogactwu dodatków, przypominają niemalże danie główne.

Zupa japońska – przepisy

Przygotowując zupę japońską , należy zwrócić szczególną uwagę na jakość produktów, bowiem to ich smak będzie wpływać na efekt. Co więcej, japońska kuchnia jest prosta, szybka, niskokaloryczna, ale sycąca.

Japońska zupa ramen – przepis i składniki:

· 1,5 kg kości wieprzowych z mięsem,

· 1 kg pałek z kurczaka lub korpusów,

· 2 duże cebule przekrojone w pół,

· 1 czosnek przekrojony w pół,

· 3 marchewki pokrojone w cząstki,

· 8 jajek,

· 1 korzeń imbiru pokrojony w plastry,

· 2 płaty wodorostów,

· 50 dag suszonych grzybów shitake,

· garść prasowanych glonów,

· 100 ml sosu sojowego,

· 60 ml sake,

· 250 g suszonego makaronu ramen,

· garść kiełków fasoli.

Dzień przed gotowaniem zupy ramen: namocz grzyby w ciepłej wodzie, kiedy zmiękną i napęcznieją, odciśnij je z nadmiaru wody i pokrój w paski. Następnie podsmaż je chwilę na oleju.

Przygotowanie zupy ramen:

Bulion: kości wieprzowe i drobiowe pałki zalej zimną wodą i gotuj na małym ogniu, doprowadź do wrzenia i odcedź. Przepłucz pod bieżącą wodą i ponownie zalej i wstaw na mały ogień. Dodaj cebulę, czosnek, imbir i marchew. Zalej wszystko wodą, tak, aby przykrywała składniki i gotuj około 5 godzin pod przykryciem. Gotowy bulion przecedź przez sitko i odstaw do ostudzenia. Z gotowanych kości oddziel mięso i pokrój je w cząstki.

Zupa: ostudzony bulion podziel na dwie części. Jedną z nich wlej do garnka, dodaj sos sojowy, sake i gotuj na małym ogniu. W międzyczasie ugotuj na twardo jajka i suszony makaron. Do gotującej się zupy powoli dodawaj pozostałą część bulionu, gotuj około 30 min. W naczyniach ułóż pokrojone jajka, ugotowany makaron, grzyby, glony, algi i mięso. Zalej składniki gorącą zupą. Tuż przed podaniem posyp zupę kiełkami fasoli.

Pamiętaj, że japońskie zupy są bardzo gęste . Bulion to jedynie dodatek, więc powinien stanowić 1/3 przygotowanego ramenu.

Japońska zupa miso – przepis:

· 150 g tofu pokrojonego w kostki,

· 150 g grzybów shitake pokrojone w paski,

· 4 marchewki pokrojone w słupki,

· różyczki z jednego średniego brokuła,

· 100 g kapusty pak choi pokrojonej w paski (oddziel liście od łodyg),

· 1,5 litra bulionu warzywnego,

· 50 g pasty miso.

Zagotuj bulion, następnie dodaj marchew, brokuły i łodygi kapusty – gotuj pod przykryciem 15 minut. Po upływie czasu, dodaj pokrojone w paski grzyby shitake i liście kapusty. Odmierz 3 łyżki z gotującego się bulionu i rozpuść w nich pastę. Dodaj powstałą masę do zupy. Gotuj wszystko jeszcze 5 minut. Pod koniec dodaj kostki tofu i podgotuj chwilę, aby tofu się podgrzało. Zupę podawaj od razu.

Podana propozycja to wersja dietetyczna zupy japońskiej. Bardzo często zupa japońska miso podawana jest także z łososiem.

Japońskie zupy z łososiem t o stały element kuchni azjatyckiej. Delikatna, ale tłusta ryba idealnie łączy się z warzywami, a jednośnie nadaje zupie treściwości.

Japońska zupa rybna – przepis:

· 6 filetów tuńczyka pokrojonego w drobne kawałki,

· 1 cm świeżego imbiru pokrojonego w talarki,

· 2 łyżki sosu sojowego,

· 1 cebulka szalotka posiekana w pióra,

· 100 ml bulionu rybnego,

· starta skórka z połowy cytryny,

· kilka łodyg świeżej pietruszki,

· sól do smaku,

· szczypta papryczki chilli lub ostrej papryki.

Pokrojone filety zalej wrzątkiem i odstaw na 20 minut. W garnku zagotuj bulion rybny i sos sojowy, następnie dodaj imbir, sól i chilli.

Na dnie miseczki ułóż kawałki wcześniej wymoczonej ryby, posyp szalotką, skórką cytryny, połóż łodygę pietruszki i zalej wszystko bulionem. Podawaj od razu.

Zupa japońska – wywar dashi

Podstawą wielu zup w kuchni japońskiej jest wywar dashi . Jest on do kupienia w postaci proszku, w supermarketach zaopatrzonych w składniki kuchni świata. Można jednak zrobić go samemu. Istnieją dwie wersje wywaru dashi: mięsna z dodatkiem ryby ( w Japonii jest to bonito, u nas można ją zastąpić np. tuńczykiem) lub wegetariańska zupa bez dodatku ryby, a jedynie oparta na bazowym produkcie – algach.

Przygotowanie bulionu jest proste i szybkie. Do jego wykonania wystarczą:

· 2 płaty wodorostów (alg) Kombu,

· 2 litry wody,

· 50 gram ryby (opcjonalnie).

Wodorosty pokrój w kawałki i włóż do garnka z wodą. Gotuj na małym ogniu, doprowadzając do wrzenia. Wyjmij algi, do wywaru dodaj rybę i zagotuj do jej miękkości. Gotowy bulion przecedź przez sito.

Zobacz film: Omlet w stylu japońskim. Źródło: Dzień Dobry TVN 

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości