Dziecko

Zupa dla niemowlaka - dlaczego wybór pierwszej jest tak ważny? Czy zupa pomidorowa dla niemowlaka to dobry pomysł? Zupki dla dzieci - propozycje kulinarne

Dziecko

Zupa dla niemowlaka - dlaczego wybór pierwszej jest tak ważny? Czy zupa pomidorowa dla niemowlaka to dobry pomysł? Zupki dla dzieci - propozycje kulinarne

Rozszerzanie diety niemowlaka to kwestia bardzo istotna w odniesieniu do prawidłowej pracy tak młodych jelit. Po kilku miesiącach spożywania mleka przychodzi czas na wprowadzenie odpowiednich dań, które muszą charakteryzować się bezpieczeństwem. Powstaje więc pytanie: czy zupa dla niemowlaka to dobry pomysł na pierwszy posiłek?

Wprowadzanie nowych produktów to bardzo delikatna sprawa. Najprościej jest podać dziecku jednoskładnikowy posiłek w postaci papki. Jednak czy zupki dla niemowlaka to dobre rozwiązanie?

Zupa dla niemowlaka - czy to bezpieczne? Dlaczego akurat zupa?

Żywienie niemowląt to bardzo ważny element ich życia. Odpowiedni dobór składników diety decyduje o rozwoju układu pokarmowego i zapobiega powstawaniu nadwrażliwości na artykuły spożywcze. Po 4.-5. miesiącu życia dziecka do jego diety oprócz mleka należy wprowadzić również inne produkty, które warunkują jego prawidłowy rozwój.

Doskonale wiemy, że posiłki muszą mieć płynną konsystencję, gdyż dziecko nie ma zębów. Dlatego najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie rozpoczęcie rozszerzania diety od zupki dla dzieci na bazie warzyw.

Ważny jest również dobór odpowiedniego składnika bazowego zupki. W zależności od miesiąca życia, wprowadza się poszczególne produkty, które ograniczają wystąpienie objawów alergii. Za najbezpieczniejszą pierwszą zupkę uznaje się tę na bazie marchewki.

Pierwsza zupka dla niemowlaka - na bazie czego przygotować posiłek?

Przygotowanie pierwszej zupki dla niemowlaka nie jest tak trudne jak to się może wydawać. Należy pamiętać aby nowe produkty wprowadzać pojedynczo.

Specjaliści z zakresu żywienia jednoznacznie wskazują, iż pierwsza zupka dla niemowlaka powinna być oparta na bazie marchewki, ziemniaka czy dyni. Jest to bardzo ostrożne podejście, gdyż warzywa te obarczone są bardzo niskim potencjałem alergizującym.

Po kilku dniach wprowadzania pojedynczo poszczególnych składników warto również połączyć je w jedno i przygotować zupkę jarzynową, co zdecydowanie urozmaici posiłek, a tym samym dostarczy do młodego organizmu o wiele więcej składników odżywczych jednocześnie.

Bezpieczne zupki dla niemowlaka - propozycje kulinarne

Aktualnie przyjęty model żywienia dla niemowląt uwzględnia wprowadzenie poszczególnych produktów w odpowiednich miesiącach życia dziecka.

Schemat w uproszczeniu wygląda następująco:

Wiek dziecka

Nowe produkty

5. miesiąc

Marchew, ziemniak, dynia, pietruszka, kaszka kukurydziana

6. miesiąc

Brokuły, kalafior

7. miesiąc

Chude mięso - gotowane: kurczak, indyk, buraki

Uwzględniając powyższą tabelę, jako pierwsze, a zarazem bezpieczne zupki dla niemowlaka, można przyjąć te na bazie powyższych produktów. Wprowadzanie ich do diety w odpowiednim momencie jest szczególnie ważne, gdyż minimalizuje wystąpienie objawów ze strony układu pokarmowego.

Pierwsze zupki dla dzieci

· Zupa jarzynowa,

· Zupa ziemniaczana

· Zupa na bazie dyni,

· Zupa na bazie marchewki,

· Zupa z brokuła.

Przepisy na zupy dla dziecka

Zupa pomidorowa dla niemowlaka

Warto pamiętać, że pomidor to produkt, który wolno włączyć do diety dopiero po 10. miesiącu życia, dlatego tego posiłku nie możemy zaliczyć do pierwszych zupek niemowlaka.

Składniki:

· pół marchwi,

· pół pietruszki,

· ¼ selera,

· ¼ pora,

· mały pomidor,

· łyżeczka mąki,

· pół szklanki wody

Zupa z dyni dla niemowlaka

Tak bogaty przepis na zupę z dyni zawiera więcej niż tylko jeden produkt, dlatego wprowadzenie zupki w 5. czy 6. miesiącu życia dziecka może okazać się niezbyt dobrym pomysłem. Przepis ten zalecany jest dla dzieci powyżej 7. miesiąca życia.

Składniki:

· marchewka,

· pietruszka,

· biały kawałek pora,

· ziemniak,

· ćwierć małego selera,

· ok. 100 g dyni - obranej i bez pestek,

· pół łyżeczki posiekanego koperku,

· płaska łyżeczka masła.

Zupa ogórkowa dla niemowlaka

Zupa na bazie ogórka powinna być wprowadzona dopiero po 10. miesiącu życia.

Składniki:

· chude mięso np. kurczak,

· 1 mała marchewka,

· ½ pietruszki,

· mały kawałek selera,

· ½ pora,

· koperek,

· łyżeczka masła,

· ½ ziemniaka,

· 1 mały ogórek kwaszony,

· woda,

· szczypta pieprzu.

Zupa jarzynowa dla niemowlaka

Zupa jarzynowa to bardzo dobry pomysł na początkowe posiłki dla dziecka. Oczywiście pierwsza jej wersja będzie dość uboga, gdyż może zawierać wyłącznie marchewkę, ziemniaka czy dynię. Jednak z każdym dniem, sukcesywnie możemy wprowadzać nowe wyroby, o ile nie wywołują one nadwrażliwości na dany składnik.

Każdy nowy posiłek można urozmaicać o kawałek pietruszki, brokuła, kalafiora, pora, selera, buraka.


Zobacz film: Jak rozszerzać dietę dziecka? Źródło: Dzień dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
91
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0