Dom

Najbardziej świąteczny dom w Polsce. Zdobią go setki światełek

Dom

Najbardziej świąteczny dom w Polsce. Zdobią go setki światełek

Obecnie coraz rzadziej na podwórkach czy w oknach spotyka się bożonarodzeniowe ozdoby, a szkoda - nawet gdy na zewnątrz nie ma śniegu, to właśnie one tworzą świąteczną atmosferę. O odpowiedni zimowy klimat dba jednak Bogdan Mamcarczyk z Chełmka koło Oświęcimia. Jego dom jest podobno najbardziej rozświetlonym budynkiem w Polsce.

Świąteczny dom w Chełmku

Od około 8 lat Bogdan Mamcarczyk przystraja świątecznie swój dom, położony 15 km koło Oświęcimia - w niespełna dziesięciotysięcznym Chełmku. Choć ten budynek znajduje się na obrzeżach, to widać go już z daleka podczas obserwacji panoramy niewielkiego miasta. Od czego to się zaczęło?

- Nie było jakiegoś takiego pomysłu, że to miało być już tak na "bardzo". Od dwóch, trzech lampek żeśmy zaczynali, jakichś tam światełek... No jak każdy. Sukcesywnie co roku gdzieś tam coś dochodziło - opowiadał Bogdan Mamcarczyk w Dzień Dobry TVN.

Do dziś zgromadził ozdoby z wielu krajów - Anglii, Norwegii, Niemiec czy Stanów Zjednoczonych. Jest w posiadaniu 67 postaci, ponad 100 sztuk gwiazdek oraz setek migających lampek.

- U nas to graniczy z cudem, żeby coś takiego dostać. (...) Kupujemy przez znajomych. Czasami gdzieś coś w Internecie uda się żonie mojej wyhaczyć, bo żona bardzo dużą robotę tutaj robi przy całym tym ubieraniu - dodał właściciel domu.

Oryginalne ozdoby

Rodzina Mamcarczyków postanowiła przystrajać dom po to, żeby było miło. Starają się bowiem iść przez życie dbając też o przestrzeń wokół.

- Lubimy święta, lubimy je spędzać rodzinnie, w gronie najbliższych tutaj znajomych czy rodziny, dzieci - powiedział Bogdan Mamcarczyk.

Jak zauważył właściciel domu, w obecnych czasach jest niezwykle mało podobnych ozdób na podwórkach domów. Ludziom jednak taki wystrój się podoba. Pan Bogdan zdradził, że zagwarantowanie takich widoków jest niezwykle pracochłonne.

- Jest przy tym trochę roboty, nie czarujmy się. Jakiś miesiąc, półtora wcześniej trzeba zacząć. No oczywiście jest to po troszku robione. To nie jest tak, że idziemy w jeden dzień od rana do wieczora i jest to wszystko poubierane, tylko czasami jeden komplet gdzieś tam założymy, czasami kilka... Zależy od pogody, chęci, zapału - wyjaśnił właściciel bajkowych ozdób.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Co sądzisz o tym artykule?
91
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0