Znaki wodne – jak je zrobić i jak usunąć, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o znakach wodnych

Zbliżenie na banknot polski.
Fot. Diy13 / Getty Images
Jak zrobić znak wodny na zdjęciu? Czym jest cyfrowy znak wodny? Jak usunąć znak wodny ze zdjęcia? Znaki wodne to bardzo często stosowana metoda zabezpieczenia własnych materiałów. Przydatne są zwłaszcza w Internecie, w którym banalnie proste stało się kopiowanie i zapisywanie multimediów. W ten sposób twórcy chronią swoje prace przed ich niepożądanym użyciem.

Znaki wodne są często stosowane przez fotografów, agencje fotograficzne i serwisy stockowe. Znak wodny skutecznie zniechęca od kopiowania cudzych zdjęć i wykorzystywania ich bez zgody autora. Pozwala też internautom dotrzeć do osoby, do której należą prawa autorskie dzieła.

Przygotowaliśmy kompendium wiedzy na temat znaków wodnych – tych na zdjęciach, w programie Microsoft Word, a nawet znaków wodnych na papierze czy banknotach. Pora nadrobić wiedzę, tak przydatną w świecie nowych mediów.

Jak zrobić znak wodny na zdjęciu?

Jak zrobić znak wodny? Jedną z możliwości jest wykorzystanie programu Adobe Photoshop. Tam też można opracować autorskiego logo, które później posłuży jako znak wodny. W tym celu po otworzeniu programu utwórz nowy dokument, klikając kolejno w ikony “plik” i “nowy plik”.

Ustaw wybrany rozmiar pliku i zaznacz “zawartość tła” jako przezroczystą. Pora stworzyć logo przy użyciu narzędzia "tekst”, czyli przycisku w pasku zadań po lewej stronie z literą “T” – można je uruchomić za pomocą przytrzymania na raz klawiszy “ctrl" + “T". Ściągnij ulubione fonty i poeksperymentuj. Wybierz czcionkę, która najlepiej podkreśli Twój styl i charakter twórczości. Możesz także rysować pędzlem, dodawać kształty i formy.

Aby logo wyglądało profesjonalnie i było dobrze widoczne na zdjęciach, najlepiej aby miało jednolitą kolorystykę . Klasyczne czarne lub białe loga używane są przez największe firmy na całym świecie. Minimalizm jest zazwyczaj kluczem do sukcesu. Możesz też sprawę oddać w ręce profesjonalnych grafików.

Zobacz film: Wybieramy zdjęcia. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wstawić znak wodny?

1. Jak wstawić znak wodny Photoshop

Jednym ze sposobów, aby dodać znak wodny w Photoshopie jest użycie narzędzia pędzel b6 i wybranie z listy naszego zapisanego logo. Zazwyczaj jest ono na końcu listy. Następnie należy znacznie zmniejszyć krycie pędzla – zgodnie z preferencjami. Przy tworzeniu znaku wodnego na zdjęciu krycie może mieć przykładowo 20 czy 40 procent. Teraz wystarczy już tylko użyć pędzla w dowolnym miejscu na zdjęciu. Dzięki tej metodzie można szybko dodać znak wodny do zdjęcia podczas jego obróbki oraz dowolnie zmieniać jego kolor.

2. Jak wstawić znak wodny – Lightroom

Aby dodać znak wodny w programie Lightroom, należy wykorzystać presety z logo podczas eksportu zdjęcia. W tym celu należy zaznaczyć opcję watermark w sekcji watermarking . W tym programie możliwe jest ustalenie stałego miejsca loga i wykorzystywanie go przy eksporcie grupy zdjęć. W ten sposób całe reportaże wyglądają spójnie i estetycznie, a logo pozostaje cały czas w jednym miejscu.

3. Znak wodny online

Operacje dodawania znaku wodnego możesz wykonywać za pomocą aplikacji zainstalowanych na Twoim komputerze, takich jak np. GIMP. Jednak znaki wodne można też dodawać online. W Internecie jest całkiem sporo programów służących do wstawiania znaków wodnych.

4. Znaki wodne – Word

Znaki wodne można dodawać również do dokumentów. Aby dodać znak wodny w programie Microsoft Word, otwórz dokument, w którym chcesz wstawić znak wodny. Następnie kliknij w belkę “układ strony”, znajdującą się w menu. W następnej kolejności w grupie “tło strony” wybierz “znak wodny”. W programie tym znajduje się kilka predefiniowanych znaków wodnych, których możesz użyć do zabezpieczenia dokumentu przed kopiowaniem. Masz też opcję wstawienia własnego tekstu czy obrazu dzięki wybraniu opcji “niestandardowy znak wodny”.

5. Jak ustawić znak wodny – Wordpress

Być może potrzebujesz znaków wodnych do wykorzystania na stronie czy blogu zbudowanych w oparciu o wordpressa. Warto wiedzieć, że istnieje kilka wtyczek do Wordpressa, które automatycznie dodają znak wodny do pobieranych zdjęć na bloga. Bardzo przydatna jest np. wtyczka "Easy watermark" która automatycznie dodaje znak wodny w momencie pobierania zdjęcia. Może to być zwykły tekst, obrazek, albo kombinacja obojga. W Ustawieniach wtyczki konfigurujemy, w jakiej części zdjęcia ma pojawiać się znak wodny. Alternatywą jest wtyczka o nazwie “Simple image watermark”.

6. Znak wodny na papierze – czym jest znak wodny na banknocie?

Pierwszy raz wykorzystano znak wodny jako zabezpieczenia banknotu w Szwecji w 1661 roku. Znaki wodne maszynowe stosowane są przy produkcji papierów wartościowych, banknotów, dokumentów czy nawet biletów. Metody nanoszenia znaków tego typu metodą maszynową objęte są jednak tajemnicą w obawie przed fałszerzami.

Jak usunąć znak wodny?

Jak usunąć znak wodny ze zdjęcia? Usuwanie znaków wodnych ze zdjęcia jest dość trudne, to wyzwanie nawet dla doświadczonych grafików. W Photoshopie najlepiej robić to za pomocą narzędzia "stempel", znajdującego się w menu zazwyczaj po lewej stronie. Warto wykorzystać narzędzie lupy – wielokrotnego powiększenia. Należy pamiętać, że usuwanie znaków wodnych ze zdjęć bez zgody ich autora jest łamaniem autorskich .

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości