Znaczki pocztowe – hobby dla najbogatszych?

Znaczki pocztowe
meshaphoto/Getty Images
Źródło: E+
Najcenniejsze znaczki pocztowe świata potrafią kosztować fortunę, a zaliczają się do nich również znaczki pocztowe polskie. Poznaj historię tego ciekawego zjawiska, jakim jest filatelistyka.

C: Stare znaczki pocztowe zbierają zarówno osoby należące do elity światowej finansjery, jak i szeregowi pracownicy. Jest to pasja, którą z powodzeniem mogą zajmować się przeróżni ludzie.

Poznaj krótką historię znaczka pocztowego

Pierwszy znaczek pocztowy świat poznał 6 maja 1840 roku w Wielkiej Brytanii. Był to już dziś klasyczny Penny Black, o nominale jednego pensa. Za jego pomysłodawcę uznaje się Rowlanda Hilla, pracownika brytyjskiej poczty. Na znaczku widniała podobizna królowej Wiktorii i, co ciekawe, przez 60 lat grafika ta nie uległa zmianie, mimo iż w międzyczasie powstało wiele różnych znaczków.

Do Polski znaczki dotarły 20 lat później i zrewolucjonizowały wiele dziedzin życia. Dzięki nim listy i karty zaczęły wreszcie trafiać do właściwych adresatów. Pierwsze znaczki pocztowe polskie przedstawiały herb Królestwa Polskiego i wprowadzono je do obiegu 1 stycznia 1860 roku.

Ile kosztowały najdroższe polskie znaczki pocztowe?

Wartość znaczka zależna jest od wielu czynników, ale najbardziej od jego unikalności. Jednym z najbardziej poszukiwanych znaczków pocztowych i zarazem jednym z najdroższych znaczków pocztowych z Polski jest 10 koron z 1919 roku (wydania krakowskiego). Mimo iż jego znalezienie dziś niemal graniczy z cudem, wciąż niektórzy filateliści mają nadzieję, że kiedyś go odnajdą. Co ciekawe, istnieje jedynie 440 kopii, a cena jednego egzemplarza waha się od 40 do 70 tysięcy złotych.

Zgadnij, ile kosztowały najdroższe znaczki pocztowe

Starym znaczkiem pocztowym , którego cena wciąż szokuje, jest Gujana Brytyjska. Został on wydany w 1856 roku, a o jego obecnym właścicielu wiadomo niewiele. Wspomniany znaczek sprzedano za 2 mln dolarów. Bez wątpienia jest to unikat wśród wszystkich znaczków pocztowych. Ceny kolekcjonerskie innych modeli tej klasy mogą także imponować. Warto tu wspomnieć o szwedzkiej trzyszylingówce sprzedanej za 2,3 mln dolarów. To prawdziwe białe kruki wśród znaczków pocztowych. Wycena ich obecnie byłaby pewnie jeszcze większa.

Znaczki pocztowe poszukiwane przez kolekcjonerów – co to za egzemplarze?

Do grona najbardziej poszukiwanych znaczków pocztowych świata , oprócz wspomnianej Gujany czy Black Penny, zaliczają się również:

  • Odwrócona Jenny,
    • Dwa pierwsze znaczki z Mauritiusu,
      • Franklin Z-Grill,
        • Hawajscy misjonarze.

          Pierwszy z wymienionych wartościowych znaczków pocztowych, czyli Odwrócona Jenny, jest wart milion dolarów. Przedstawia on Curtiss JN-4, amerykański samolot, który na tym znaczku jest odwrócony kołami do góry. Co ciekawe, ta pomyłka dodatkowo podniosła atrakcyjność znaczka.

          Kolejne z najbardziej poszukiwanych znaczków pocztowych , czyli Franklin Z-Grill i znaczki z Mauritiusu są równie cenne – Franklin z Grill jest wart 930 tysięcy dolarów, a egzemplarze z Mauritiusu po milion dolarów za sztukę. Ile kosztują znaczki pocztowe Hawajscy misjonarze? Ich cena wynosi 760 tysięcy dolarów za jeden znaczek.

          Gdzie można kupić znaczki pocztowe?

          Aby klaser na znaczki pocztowe został wypełniony wartościowymi egzemplarzami, trzeba najpierw poświęcić trochę czasu, aby je odnaleźć. W pierwszej kolejności warto zainteresować się ofertą Poczty Polskiej. Znaczki pocztowe przez nią sprzedawane wypuszczane są co roku i posiadają co najmniej kilka wzorów – sprzedażą zajmują się urzędy pocztowe.

          Cennym źródłem rzadkich znaczków pocztowych są giełdy i targowiska ze starociami. Zaletą tych miejsc jest możliwość znalezienia osobliwości w niskich cenach. Tamtejsi handlarze często wystawiają na sprzedaż całe klasery, wśród których może i znajdzie się nawet najdroższy znaczek pocztowy świata .

          Jednak po najcenniejsze znaczki pocztowe warto udać się do sklepu filatelistycznego, gdzie sprzedawane są egzemplarze dla kolekcjonerów. Ponadto jego pracownicy to znawcy tematu służący fachową radą. Wielu filatelistów od tego miejsca mogą nieco odstraszać nie najniższe ceny.

          Znaczki pocztowe beznominałowe - co to jest?

          One również są wartościowymi znaczkami pocztowymi , choć nie ma na nich wydrukowanej ceny. Dzięki temu można wysłać list, nawet gdy zmienią się koszty znaczków. Mimo iż nie mają tej wartości, co np. stare niemieckie znaczki pocztowe, to i tak można spotkać kolekcjonerów takich egzemplarzy.

          Polska nr1 – najcenniejsze polskie znaczki pocztowe

          O zdobyciu całej tej kolekcji marzył już niejeden filatelista. Wielu zagranicznych kolekcjonerów uznaje je za najbardziej poszukiwane znaczki pocztowe zagraniczne . Ich wartość wynosi milion dolarów – za tyle bowiem sprzedał je parę lat temu dom aukcyjny Warwick&Warwick. Kolekcja należała do filatelisty Włodzimierza Rachmanowa i od momentu jego śmierci nie opuściła sejfu.

          Dla niektórych zbieraczy do najcenniejszych znaczków pocztowych świata pochodzących z Polski zalicza się także „odwrotka bokserów”. Ten, pochodzący z PRL, egzemplarz jest efektem pomyłki i przedstawia dwóch walczących bokserów, którzy są odwróceni do góry nogami. Co ciekawe, jeszcze w PRL wartość jednego znaczka wynosiła więcej niż przeciętne roczne wynagrodzenie.

          Zobacz też:

          Od recenzenta pachnideł do twórcy spersonalizowanych zapachów. Jak samemu zrobić perfumy?

          Ireneusz Paduch i jego 800 kaktusów: "One kochają słońce"

          Galeria Starych Zabawek – tam niejeden dorosły z sentymentu uronił łzę

          Zobacz wideo: Kolekcjoner owadów egzotycznych

          Źródło zdjęcia głównego: E+

          podziel się:

          Pozostałe wiadomości