Jak z biegiem lat zmieniał się męski styl? "Wszystko wraca, ponieważ ciężko wynaleźć coś nowego"

Jak zmieniał się kanon męskiej urody?
Moda męska, mimo że jeszcze niedawno marginalizowana na rzecz damskiej, rządzi się podobnymi prawami. Jak wyglądała jej przemiana? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN model Piotr Czajkowski, autor "Stylowego przewodnika współczesnego mężczyzny".

Moda męska kiedyś

Moda męska ma równie długą historię, co kobieca. Skromna występowała już w starożytności, by potem zmienić się na rycerską w średniowieczu, wytworną w renesansie czy strojną w baroku. W miarę, jak doskonaliła się sztuka krawiecka, męski ubiór przybierał doskonale proste, sztywne formy, przypominające zbroję, ale wykonane z tkanin .

- Moda męska się zmieniała, wydaje mi się, że od samego początku jakiegokolwiek stroju i mężczyzny i kobiety. Była najpierw bardzo estetyczna, potem przez pewnego rodzaju zmiany klimatyczne, zmiany kulturowe czy zwykłą pychę, stawała się coraz bardziej bufiasta, potem wracała do estetycznej - mówił w Dzień Dobry TVN Piotr Czajkowski.

W nieco bardziej współczesną stronę moda męska zaczęła zmierzać w latach 20. XVII wieku. Wówczas zaczęto odchodzić od geometrycznych linii na rzecz swobodniejszych i dłuższych ubiorów. 50 lat później można było zauważyć pierwsze zalążki współczesnego garnituru . Męski strój stawał się coraz bardziej obcisły w pasie, a spodnie noszono coraz węższe. Modne stały się też ozdobne guziki na kieszeniach z dekoracyjnymi klapami oraz na mankietach. Z surduta zrobiła się marynarka, z żabotu koszula itd.

- Nogawice (...) są pierwowzorem naszych dzisiejszych spodni, które były na początku krótkie, potem były długie, stały się spodniami, zostały zszyte w kroku - tłumaczył model.

Dynamiczne zmiany w XX wieku

Najbardziej dynamiczne zmiany w modzie męskiej przyniósł XX wiek. W jego początkowych latach zaczęto modyfikować stroje sportowe i ich elementy nosić na co dzień. Równocześnie - choć męskie ciała były w większości zakryte - kostiumy kąpielowe dla mężczyzn stawały się coraz bardziej skąpe.

W latach 20. garnitur stał się niemal uniwersalnym strojem dla mężczyzn. Istniały różne jego rodzaje, które już wtedy były dobierane do sylwetki. W latach 40. natomiast utrzymywała się tendencja do stosowania cieńszych, lżejszych tkanin, umożliwiających lepsze pokazanie sylwetki pod ubiorem. Wówczas za ikonę męskiego stylu uchodził Edward VIII . W następnym dziesięcioleciu mężczyźni wrócili do cywilnych ubrań i zapragnęli nosić te bardziej swobodne. Fani stylu teddy boys zaczęli zakładać ekstrawaganckie marynarki z kamizelkami, wąziutkie krawaty i spodnie z mankietami. Inni inspirowali się Marlonem Brando - który stał się symbolem buntu - i walczyli o skórzane kurtki.

W latach 60. XX wieku projektanci wykorzystywali wizerunki gwiazd jako źródła inspiracji podczas tworzenia kolekcji ubiorów . Największą sławę zdobył wtedy styl zespołu The Beatles, który został entuzjastycznie przyjęty przez mężczyzn po obu stronach Atlantyku. Powstawało coraz więcej butików, a młodzi ludzie wydawali coraz więcej pieniędzy na ubrania. Narodzili się skinheadzi, punki czy goci. Co potem?

- Moda lawiruje. Lata 70. - obciach, poliester, wszystko obcisłe, sztuczne, blisko ciała - mówił w naszym programie Piotr Czajkowski.

W następnym dziesięcioleciu działalności klubów przyciągających różne subkultury, wykształciły się nowe style. Zapoczątkowano kulturę tańca. W każdym miejscu zaczął obowiązywać inny wygląd. Zmieniła się także moda na modeli.

- Moda na modeli umięśnionych, w dobrej formie, też przyszła z czasem. Kiedyś mężczyzna umięśniony to był mężczyzna z niższych sfer społecznych , który pracował fizycznie, w związku z tym miał tężyznę - wyjaśniał model.

W latach 90. rozwijała się kultura rave, hip-hop i rap. Mężczyźni stawiali na luz. Inspirowali się także Kurtem Cobainem i grungem.

XXI wiek w modzie męskiej

Kolejna rewolucja przyszła po 2010 roku. Wówczas pojawili się hipsterzy.

- Wtedy weszła taka moda na długie brody, na owłosienie ciała - tego wcześniej nie było, mężczyźni byli depilowani - okularki, żel na włosach. (...) Ja to nazwałem w swoim "Stylowym przewodniku współczesnego mężczyzny", że salony barberskie, które wyrosły w tych latach 2010+, stały się takim (...) współczesnym garażem mężczyzny . Może czuć się jak facet, pójść zadbać o siebie, obciąć paznokcie, wytrymować brodę, zadbać o cerę itd., co wcześniej było krępujące - zaznaczył w naszym programie Piotr Czajkowski.

A co współczesny mężczyzna powinien mieć w swojej szafie?

- Dobrze skrojone spodnie przede wszystkim , tzn. takie, które są odpowiednio dobrane do twojej figury i tak, żebyś się dobrze w nich czuł, bo przede wszystkim stylowość też wynika z tego, jaki jesteś. Jedna osoba będzie wyglądała stylowo w jednej rzeczy, inna w drugiej. (...) Poza tym zawsze dobrej jakości buty, t-shirt i sweter . Wszystko dobrej jakości, co będzie powodowało, że będziemy się dobrze czuć, będzie nam komfortowo i będziemy wyglądali świetnie - dodał model.

Autor "Stylowego przewodnika współczesnego mężczyzny" podkreślił również, że trendy z dawnych lat cały czas powracają.

- Wszystko wraca, ponieważ ciężko wynaleźć coś nowego, moim zdaniem, w modzie. Praktycznie wszystko już było - podsumował nasz gość.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

podziel się:

Pozostałe wiadomości