Zmiana pracy – wszystko, co musisz wiedzieć, zanim odejdziesz od pracodawcy

Atrakcyjny młody biznesmen stoi na tle budynku.
Fot. Manuel Breva Colmeiro / Getty Images
Zmiana stanowiska pracy często wiąże się ze stresem i lękiem przed czymś nowym. Warto pokonać strach i dowiedzieć się, co dalej. Zobacz, jaki urlop przy zmianie pracy Ci przysługuje i jak zabrać się do zmian.

Zmiana pracy może odbyć się łagodnie. Gdy powody mamy przemyślane, a stres opanowany, trzeba tylko to zrobić. Pamiętajmy jeszcze o jednym – dobrym przygotowaniu. Warto wiedzieć, jak wygląda urlop po zmianie pracy, co się stanie, gdy mamy niewykorzystany urlop, jak interpretowana będzie na rozmowie kwalifikacyjnej częsta zmiana pracy.

Strach przed zmianą pracy

Z czym kojarzy się zmiana pracy? Stres i nowe otoczenie. Zmiana miejsca pracy może odbyć się łagodnie i bez nerwów. Nie musisz składać wypowiedzenia od razu. Pracuj i szukaj nowego pracodawcy. Będziesz bezpieczny finansowo i będziesz mieć czas na porównanie kilku ofert. To prawdopodobnie zmniejszy stres związany ze zmianą pracy. Powody zmiany pracy są różne, ale lepiej nie mówić o nich głośno w środowisku pracowniczym. Motywacja do zmiany pracy wtedy będzie większa. Przygotuj sobie CV, list motywacyjny i wypisz na kartce swoje wady i zalety. Pomoże to podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Na czas rozmów możesz wziąć urlop. Zmiana miejsca pracy odbędzie się wtedy bez stresu. Lęk przed zmianą pracy może być też spowodowany nowym środowiskiem. Nowi ludzie i nowe znajomości to szansa i okazja na zdobycie wartościowych relacji.

Zmiana miejsca pracy – jak podjąć decyzję?

Zmiana pracodawcy często jest nieunikniona, szczególnie kiedy występują takie symptomy jak rutyna, odczucie nudy, wstawanie rano z trudnością. Szczególnie ważny jest szacunek szefa do Ciebie. Jeśli na co dzień spotykasz się z agresją, lekceważeniem, czyli tzw. mobbingiem, czas na zmianę.

Pamiętaj, że częsta zmiana pracy może nie być winą samego pracodawcy. Zastanów się, co najbardziej Tobie odpowiada. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, wypisz na kartce powody tego, że częste zmiany pracy dotyczą Ciebie, a następnie, jak powinna wyglądać Twoja praca marzeń.

Trudem może okazać się zmiana pracy po 40. Wtedy trzeba pokazać pracodawcy, że najważniejsze jest to, co możesz wnieść do firmy, i że nadal jesteś gotowy do nauki.

Zmiana pracy a urlop

Jeśli czeka Cię zmiana pracy w ciągu roku, musisz wiedzieć o ważnych kwestiach. Jedną z nich jest urlop przy zmianie pracy. Jeśli dni wolne nie zostały wykorzystane przez pracownika, w kolejnej pracy stosuje się tzw. układ proporcjonalny. Urlop po zmianie pracy przysługuje w wymiarze proporcjonalnym do okresu, który pozostał do końca roku kalendarzowego. Jeśli nowe zatrudnienie będzie krótsze, tak samo trzeba zastosować wymiar proporcjonalny do całego okresu zatrudnienia. Czeka Cię zmiana pracy? Urlop pozostanie.

Wykorzystany urlop a zmiana pracy

Jeśli nie pozostały Ci żadne dni wolne lub masz wykorzystany urlop, i to w wyższym wymiarze niż proporcjonalnie do zatrudnienia, urlop po zmianie pracodawcy będzie pomniejszony.

Wiele osób zastanawia się także, czy wziąć urlop wypoczynkowy po zmianie pracy. Zastanówmy się, czy warto.

Zobacz film: Zmiana w przepisach - jak nie stracić pracy po urlopie macierzyńskim? Źródło: Dzień Dobry TVN

Zmiana pracodawcy a urlop – czy warto odpocząć?

Jeśli zastanawiasz się, co z urlopem przy zmianie pracy – czy wykorzystać dni wolne, czy wybrać ekwiwalent, lepiej postawić na odpoczynek. Jeśli nie masz jeszcze nowego pracodawcy, pozwoli to na przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz psychiczny relaks. Czy warto wziąć urlop po zmianie pracy, kiedy zaczynasz z dnia na dzień? Zadbaj o referencje z poprzedniej pracy i nie pal za sobą mostów.

Niewykorzystany urlop a zmiana pracy

Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda kwestia niewykorzystany urlop a zmiana pracy, mamy dobre wieści. Jeśli nie będzie możliwości wykorzystania urlopu, przysługuje za te dni ekwiwalent pieniężny. Kwota jest zależna od wynagrodzenia pracownika. Z reguły pracownicy wolą jednak zamiast takiej wypłaty dni wolne.

Zmiana pracy – wypowiedzenie na biurku

Stres związany ze zmianą pracy jest szczególnie duży, kiedy dostajemy wypowiedzenie. Wtedy warto rozważyć urlop przy zmianie pracodawcy. Lepiej odpocząć i nie robić gwałtownych ruchów. Wykorzystaj czas wolny i przygotuj się zarówno mentalnie, jak i formalnie (zadbaj o komplet dokumentów). Mowa tu oczywiście o CV, liście motywacyjnym i referencjach. Jeśli znasz przyczyny zmiany pracy i wiesz, dlaczego na Twoim biurku pojawiło się wypowiedzenie, przemyśl na spokojnie, czy popełniłeś jakieś błędy i czego unikać w przyszłości.

Jak przygotować list motywacyjny? Zmiana pracy

To pewne – czeka Cię zmiana pracy – czy warto przygotować od razu list motywacyjny? Oczywiście, że tak. Po pierwsze, zobaczysz ile tak naprawdę potrafisz, a po drugie – przygotujesz sobie wzór, który w każdej chwili odrobinę edytujesz i wyślesz do przyszłego pracodawcy. Najważniejsza jest treść i oryginalna grafika. Podkreśl zalety i zachęć do czytania, używając mniej pospolitych zwrotów, np. “Znam kilka powodów, dla których jestem idealnym kandydatem”.

Pamiętaj, że w nowej firmie mogą zapytać Cię o powód zmiany pracy. Nie wypowiadaj się negatywnie o dotychczasowym pracodawcy. Przyczyny zmiany pracy warto przedstawić tak, by przyszły pracodawca nie miał wątpliwości, że zatrudni lojalnego, godnego zaufania pracownika.

Zmiany w kodeksie pracy – urlop wypoczynkowy i nadgodziny

Nowy kodeks pracy 2019 przygotował wiele zmian dla osób, które czeka zmiana pracy. Co z urlopem? Niewykorzystane dni przepadną, dlatego żaden pracownik nie będzie mógł zostawiać “urlopu na zapas”. Nie jest to jednak potwierdzone, zmiany w urlopie dla pracowników nie zostały jeszcze bowiem wprowadzone.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości