Styl Życia

Złote Piaski, Bułgaria… ciągłe plażowanie czy aktywny wypoczynek? Miejsca, które warto tam zobaczyć

Styl Życia

Złote Piaski, Bułgaria… ciągłe plażowanie czy aktywny wypoczynek? Miejsca, które warto tam zobaczyć

Bułgaria (Złote Piaski i Słoneczny Brzeg) jest niezwykle popularnym miejscem, w którym wakacje spędzają nasi rodacy. Zachwyca nas miękki, złoty (a jakże!) piach, przejrzyste morze i wspaniała pogoda. Nie bez znaczenia są także stosunkowo niskie ceny. Dla wielu z nas wyjazd w to miejsce jest synonimem leniwego wypoczynku i imprez. O tym, co jeszcze warto, a nawet TRZEBA zobaczyć w Bułgarii opowiedziała nam Magdalena Genow, autorka książki: "Bułgaria - złoto i rakija"

Magdalena Genow:

  • Bułgaria jest nowoczesnym państwem. Te kurorty Słoneczny Brzeg i Złote Piaski mają świetną bazę noclegową i turystyczną. Nie ma parawanów - są parasole. 
  • Zdecydowanie polecam turystom, zwidzić też tę Bułgarię górską. Rylski Monaster to jest chyba najjważniejszy i najpiękniejszy zabytek w Bułgarii. Mistyczna, wspaniała atmosfera. Polecam zostać tam na nocleg. Świetny klimat. 

Zobacz też: Weekendowe wyprawy. Gdzie można się wybrać? Co trzeba zobaczyć? >>>  

Złote Piaski oferują nie tylko leniuchowanie na plaży i kąpiele w morzu, ale i mnóstwo atrakcji dla turystów lubiących aktywny wypoczynek.

Złote Piaski – plaża, czyli idealne miejsce na relaks

Złote Piaski nie są tak nazywane bez powodu. Według legendy , to właśnie w tym miejscu piraci zakopali zrabowane złoto, które zostało zamienione w piasek o wspaniałym kolorze. Plaża jest bardzo zaciszna, kameralna i mniej zatłoczona niż ta w Słonecznym Brzegu. Wypożyczyć można tutaj leżaki i parasole, które umilą plażowanie i wygrzewanie się na słońcu. W Złotych Piaskach temperatura w wakacyjnym okresie (czerwiec-wrzesień) sprzyja kąpielom zarówno słonecznym, jak i morskim. W ciągu dnia temperatura powietrza wynosi około 25℃, w nocy spada o kilku stopni. Deszcze są sporadyczne. Temperatura wody w tym czasie jest bardzo przyjemna – wynosi około 23℃.

Zobacz też: Awiofobia – jak pokonać lęk przed lataniem? >>> 

Bułgarskie Złote Piaski – atrakcje

Złote Piaski = atrakcje ! Zdziwieni? Jeżeli destynacją Twoich tegorocznych wakacji jest właśnie ten kurort, to sprawdź, co warto zobaczyć Złotych Piaskach !

Zabytkiem wartym odwiedzenia jest Monaster Aładża. Jest to znajdująca się w skale pozostałości dawnego klasztoru. Zakłada się, że został on wykuty już w IV wieku, jednakże aktualnie można podziwiać konstrukcję i wyposażenie pochodzące z XII wieku. Zwiedzać można dwupiętrowy kompleks, w skład którego wchodzą m.in. dwie cerkwie, kaplica, cele mnichów, jadalnia, kuchnia, a także krypta. Ściany cel pokrywają wyryte w skale przez mnichów wielobarwne freski. Przy okazji wizyty w Monasterze Aładża warto odwiedzić znajdujące się niedaleko muzeum, którego zbiory stanowią rozmaite ikony i dokumentacja związana z działalnością klasztoru. Otoczenie budynku również jest niezwykle ciekawe – stanowi je Park Narodowy Złote Piaski , w którym podczas długich spacerów podziwiać można najrozmaitsze gatunki bułgarskiej flory i fauny.

Jak na tak niewielki kurort, trzeba przyznać, że atrakcje w Złotych Piaskach są naprawdę niesamowite.

Zobacz też: Turystyka ezoteryczna w Polsce. Czy miejsca mocy naprawdę istnieją? >>> 

Co robić w Złotych Piaskach oprócz zwiedzania?

Złote Piaski w Bułgarii są świetnym miejscem nie tylko dla miłośników imprez w klubach. Zadowalają także fanów innego typu eventów np. koncertów i festiwali, których w okolicy odbywa się mnóstwo – zwłaszcza w okresie letnim.

Złote Piaski są świetnym miejsce dla osób kochających aktywny wypoczynek. Miejsce to gwarantuje mnóstwo form spędzania czasu. Spróbować można tu między innymi: wspinaczki, jazdy konnej, a także surfingu, windsurfingu czy kitesurfingu.

Na uwagę zasługuje także największy park wodny w Bułgarii, zlokalizowany w Złotych Piaskach, który gwarantuje godziny niesamowitej frajdy i wodnej zabawy dla całej rodziny.

Nurkowanie w Złotych Piaskach – to jedna z największych atrakcji kurortu! Wszystko dzięki bogatej florze i faunie oraz wielu wrakom zatopionym w wodach Morza Czarnego. Warto zaznaczyć, że wiele szkółek nurkowania oferuje zajęcia zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Osoby o każdym stopniu zaawansowania – od laików aż po zawodowców – mogą czerpać przyjemność z podziwiania podwodnego świata wokół Złotych Piasków. Nurkowanie możliwe jest zarówno z akwalungiem, jak i na wstrzymanym oddechu (tzw. freediving ).

Nie lada atrakcją są też spacery po kurorcie. Złote Piaski zachwycają bogatymi willami i przystaniami jachtowymi.

Zobacz też: Budapeszt – zwiedzanie stolicy Węgier >>> 

Złote Piaski – miasto Warna i Nessebar

Będąc w Bułgarii, warto wybrać się do Warny i Nessebar . Miasta te są niesamowitą atrakcją turystyczną i skrywają wiele tajemnic. Do obowiązkowych punktów wycieczki do Warny należą m.in. mauzoleum Władysława Warneńczyka oraz delfinarium i Płanczad Nezawimost. Nessebar to atrakcja sama w sobie miasto to jest jednym z najstarszych, żywych do dziś miast w Europie, przez co zostało wpisane na listę zabytków UNESCO.

Co warto kupić w Złotych Piaskach?

Burgas, Złote Piaski to miejsce, z którego można przywieźć mnóstwo niesamowitych pamiątek. Obowiązkową jest kosmetyk z olejkiem różanym. Wszystko dlatego, że Bułgaria znana jest z Doliny Róż, w której produkuje się ten popularny na całym świecie składnik. Na uwagę zasługuje też bułgarskie rzemiosło artystyczne: ceramiczne i drewniane tradycyjnie dekorowane wyroby. Ciekawym, choć kosztownym, prezentem z Bułgarii są ręcznie malowane ikony. Nie tylko piękne, ale i praktyczne będą futra i kożuchy przywożone z tamtego obszaru, mimo że nie kojarzą nam się z wakacyjnymi wojażami. Pijący alkohol powinni zaopatrzyć w Złotych Piaskach w kilka butelek białego lub czerwonego wina, a także rakii i mastiki (anyżówki).

Mamy nadzieję, że już wiesz, co warto kupić w bułgarskich Złotych Piaskach , życzymy więc udanych zakupów!

Co sądzisz o tym artykule?
102
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
11.07.2019
Sławek
w Bułgarii jest co robić, jeździmy tam od 2-3 lat i na prawdę są piękne regiony. W tym roku też lecimy, tym razem do innej części tego kraju z Itaką . Zobaczymy czy będzie równie fajnie jak w tamtym roku :D
23.06.2019
Emcia
Byłam w maju, nie polecam, brudno wszędzie, korupcja, na każdym straganie podróbki, oszukują. Zresztą jak tanie wycieczki to nie ma co kokosow sie spodziewac. Wiem jedno nigdy wiecej do Bulgarii.