Newsy

Zielone Świątki 2021. Kiedy wypada i na czym polega to święto?

zielone świątki

Aleksey Malchikov/Getty Images

Newsy

Zielone Świątki 2021. Kiedy wypada i na czym polega to święto?

zielone świątki

Aleksey Malchikov/Getty Images

W tradycji chrześcijańskiej Zielone Świątki to inna nazwa święta Zesłania Ducha Świętego, które obchodzone jest 7 tygodni po Wielkanocy. Kiedy wypadają w 2021 r. i czy są dniem wolnym od pracy? Na czym polega do święto?

Kiedy są Zielone Świątki?

W 2021 r. Zielone Świątki wypadają w niedzielę 23 maja. To święto ruchome, które wpisywane jest do kalendarza świąt chrześcijańskich 49. dni po Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Zielone Świątki to dzień wolny od pracy. Zwykle wypada w niedzielę.

Zielone Świątki - co to za święto?

Zielone Świątki to nazwa potoczna. Święto Zesłania Ducha Świętego wywodzi się z  przedchrześcijańskich obrzędów wiosennych. Ówcześni ludzie celebrowali fakt zmiany pory roku na cieplejszą, w której przyroda budzi się do życia. 

Obecnie w kościele katolickim  Święto Zesłania Ducha Świętego jest uważane za najważniejsze po Wielkanocy i Bożym Ciele. Przyjmuje się, że obchodzona w 50 - tym dniu od Wielkanocy Niedziela Zesłania Ducha Świętego była początkiem Kościoła. Zgodnie z nauką kościoła katolickiego w tym dniu ludzkość jednoczy się w Duchu Świętym i odsuwa na bok wszelkie dzielące je różnice.

Zielone Świątki - zwyczaje dawniej i dziś

Zielone Świątki to ruchome święto, które wypada w maju lub czerwcu, czyli w momencie intensywnego rozkwitu przyrody. W związku z bujnie rozwijającą się roślinnością i świeżymi plonami, w czasach przedchrześcijańskich miały miejsce różne obchody, zróżnicowane w poszczególnych regionach. We wschodniej Polsce, zwłaszcza na Podlasiu były to Palinocki, a na południu Polski - Sobótki. 

Mimo różnych nazw i obrzędów łączył je jeden cel. Wszelkie mniej lub bardziej magiczne praktyki miały zapewnić ludziom obfite plony, a niekiedy też chronić gospodarstwa przed urokami. Domostwa przyozdabiano zielonymi gałązkami i kwiatami. 

W niektórych miejscach w Polsce, np. na Roztoczu, pojedyncze gospodarstwa, a niekiedy nawet całe wsie, praktykują ten zwyczaj do dziś. Inną zwyczajową praktyką było palenie ognisk, gromadzenie się przy nich, ucztowanie i tańczenie. Tańce wokół ognia są popularne do dziś, głównie wśród podhalańskich i zagórzańskich górali. Tam też odpala się od ognia rodzaj pochodni, z którą obchodzi się pola, aby odpędzić złe duchy i zapewnić zasianym roślinom spokojne wzrastanie.

Zobacz też:

Przesilenie wiosenne, zmęczenie i zniechęcenie - jak temu zaradzić? Astrolog o rytuale Marzanny

Michał Cessanis podziwia kwiaty w Zalipiu, wsi, która ma wyjątkową tradycję. "I nie chodzi o te zasadzone w ogródku"

Chrzest – zwyczaj czy potrzeba? Zobacz, co na ten temat myślą rodzice

Zobacz video: Zielone Świątki w kuchni Agnieszki Maciąg

Co sądzisz o tym artykule?
70
9
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0