Zielona ściana z roślin to prawdziwy hit wnętrzarski. Jak zrobić ją w domu?

Zielona ściana jak żywa
Ściany z roślin wpisują się w najgorętsze trendy. Wcześniej mogliśmy je podziwiać w biurowcach czy galeriach handlowych, obecnie większość z nas pracuje w domach, więc może warto odświeżyć mieszkanie i "zbudować" własną zieloną ścianę? Architekt Jonatan Kilczewski w Dzień Dobry TVN zademonstrował, jak to zrobić.

Ogrody wertykalne to wyjątkowa ozdoba, która zamieni zwykłą ścianę w prawdziwą dżunglę. Co więcej, sprawdzają się w dowolnym miejscu w mieszkaniu. W zależności od naszego budżetu i ochoty musimy jednak podjąć decyzję, czy wolimy prawdziwe, czy sztuczne rośliny. Jonatan Kilczewski w Dzień Dobry TVN opowiedział o trzech metodach.

Ściana z żywych roślin

Na dole takiej ściany zamontowany jest zbiornik z wodą, który należy uzupełniać co 2-3 tygodnie. Z tyłu ukryty jest system, który nawadnia rośliny. To najdroższe rozwiązanie, ale niesie za sobą najwięcej korzyści, m.in. oczyszcza powietrze w pomieszczeniu.

- To są roślinki, które hodowane są w wodzie. One nie potrzebują ziemi. Muszą więc mieć specjalne ukorzenie, żeby mogły na takiej ścianie rosnąć. Teoretycznie możemy to zrobić w warunkach domowych, ale lepiej jest kupić taką roślinę, która jest przygotowana do uprawy bezglebowej – tłumaczył architekt.

Chrobotek na ścianie

Alternatywą dla dość kosztownego ogrodu wertykalnego może być ten z chrobotka.

- To jest chrobotek, bardzo fajny w dotyku. On jest zaimpregnowany, kiedyś był żywy. To porost, który w Polsce jest pod ochroną, ale w Skandynawii mamy tego bardzo dużo, więc stamtąd do nas przyjeżdża. On ani grzybów, ani robaków czy kurzu nam nie przyciąga. Co więcej, on bardzo fajnie ściąga wilgoć z pomieszczenia . Jest barwiony, więc możemy dowolny kolor wziąć. Naturalnie jest szary, lekko biały, żółtawy – wyjaśnił Jonatan i dodał, że producenci zapewniają, że nawet do 10 lat będzie ładnie prezentował się we wnętrzu.

Ściana ze sztucznych roślin

Do słabo nasłonecznionych miejsc architekt polecił stworzyć pionowe ogrody ze sztucznych roślin. To również doskonała propozycja dla osób, które często wyjeżdżają, a chciałby mieć w domu piękną dżunglę.

- To bardzo fajnie wygląda. Wiem, że sztuczne rośliny kojarzą nam się z latami 90., kiedy to było nieco kiczowate, ale teraz naprawdę wygląda to bardzo ładnie. Przez to, że jest to lateks, jest antystatyczne, więc nie przyciąga kurzu. Można więc tylko sprężonym powietrzem przedmuchać - przekonywał.

Jak samodzielnie przygotować zieloną ścianę krok po kroku? Zobacz w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Przeganiamy zimową aurę. Florystka o tym, jak przygotować piękne bukiety z żółtych kwiatów

Boom na domki, na które nie trzeba mieć pozwolenia. Nie mogą być większe niż 35 m kw. "Nie odczuwa się tego ograniczenia"

"Odpicowane mieszkanie". Tu poczujemy się jak w pracowni artystycznej. "Ładne przedmioty są dla mnie ważne"

Autor: Dominika Czerniszewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości