Gorące tematy

Ziębice. Jedna z najstarszych na świecie kapsuł czasu została otwarta. „W każdym takim przypadku jest dreszczyk emocji”

"Jednak z najstarszych na świecie kapsuł czasu", reporterka: Marta Buchla

Gorące tematy

Ziębice. Jedna z najstarszych na świecie kapsuł czasu została otwarta. „W każdym takim przypadku jest dreszczyk emocji”

"Jednak z najstarszych na świecie kapsuł czasu", reporterka: Marta Buchla

W kościele w Ziębicach odkryta została kapsuła czasu pochodząca z końca XVIII wieku. Niezwykłe znalezisko komisyjnie otwarto i znaleziono w nim materiały, które mówią wiele o dawnych czasach dolnośląskiego miasta. 

Kapsuła czasu w Ziębicach

Ziębice na Dolnym Śląsku – to tutaj urodzili się m.in. Edyta Górniak i słynny operator filmowy Janusz Kamiński. Teraz miasto zasłynęło z niezwykłego odkrycia. Podczas remontu byłego kościoła ewangelickiego znaleziono kapsułę pochodzącą z 1797 roku. Została ona komisyjnie otwarta, a w jej środku był list z przeszłości świadczący o dawnych czasach miasta.

Nasi przodkowie zostawili chyba to, co jest typowe dla kapsuł czasu w ogóle z tego okresu, więc zarówno dokument świadczący o budowie, mamy tam także dokumenty mówiące o dziejach seminarium szkolnego. Wymienieni są uczniowie

- powiedział Janusz Gołaszewski, dyrektor Archiwum Państwowego we Wrocławiu.

Mamy poszczególne historie ludzkie, zawiniątki, które każdy chciał zostawić, ale tylko wybrani mogli tutaj się dołożyć

- dodał Marek Kowalski z Wojewódzkie Urzędu Ochrony Zabytków, Delegatura w Wałbrzychu.

Elementy kapsuły z Ziębic

W przesyłce z przeszłości obok dokumentów znalazły się również monety będące niegdyś w obrocie. Jak przypomniał Marek Kowalski, stanowią one ważny element historii.

Monety zwykle zostawiano dla datowania konkretnego wydarzenia. (…) W przypadku gdyby dokument papierowy się nie zachował, to moneta się zachowa. To takich wytrych, wariant bezpieczeństwa

- wyjaśnił.

Dokładną wartość znaleziska z Ziębic będzie można określić dopiero po jakimś czasie – nawet po kilku miesiącach. Najpierw jego elementy muszą m.in. zostać poddane zabiegom konserwatorskim. Dzięki kapsule będzie można dowiedzieć się wiele o tych okolicach i mieszkańcach, którzy pojawiali się w dokumentach z imienia i nazwiska i tworzyli historię Ziębic, a niekoniecznie są obecnie znani.

Zobacz także

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Co sądzisz o tym artykule?
49
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0