Zgrany team survivalowców. Dla nich las jest drugim domem

Klaudia Jadwiszczyk i Krzysztof Lewicki to zimowi podróżnicy i instruktorzy survivalu. Są również pedagogami leśnymi i trenerami etyki outdoorowej. Połączyła ich wspólna pasja, pragnienie poznawania życia lasu i czerpania jak najwięcej cennych nauk, jakie daje im natura. Wraz ze swoim pupilem zagościli w Dzień Dobry TVN i opowiedzieli o przygodach.

Miłość do natury

Klaudia i Krzysztof kochają naturę i korzystają z niej w sposób umiejętny i praktyczny. Ich pasję można nazwać bushcraftem, survivalem czy ekologicznym stylem życia. Lubią chodzić boso, obserwować okolice, słuchają życia lasu, którego starają się być integralną częścią. Jako pierwsi, wraz ze swoim psem - alaskanem malamutem, na rowerze tandemie z przyczepką zdobyli Przylądek Północny w warunkach zimowych. To nie koniec dokonań pary.

Survivalowcy dotychczas jako jedyni przetrwali sześć miesięcy zimy, mieszkając w namiocie w Laponii. Bohaterem każdej wyprawy jest ich pies Kadlook. To tak naprawdę dzięki niemu para rozpoczęła podróże. Jak przyznała Klaudia, chcieli pokazać przyjacielowi jego ojczyznę. Tym sposobem wspólnie przebyli 8 tysięcy kilometrów, spędzili w drodze 293 dni, a taki styl życia przerodził się w pasję.

Ja się wychowałem na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Później było harcerstwo, związek strzelecki, a później były elementy chęci przygody i przyrody, i eksplorowania jej w podróżach. Stwierdziłem, że ten survival jest takim elementem, który pozwala ludziom poradzić sobie w trudnych sytuacjach

- powiedział Krzysztof.

Warsztaty dla dzieci

Klaudia i Krzysztof prowadzą regularnie zajęcia dla dzieci w przedszkolu, szkołach podstawowych i średnich, organizowali również szkolenia dla pedagogów i studentów, realizowali eventy dla firm, gdzie poprzez szereg zadań i wyzwań pracownicy uczyli się realnej współpracy w grupie, zaufania i komunikacji. Często powtarzają, że temat zajęć to tylko narzędzie, by pracować nad umiejętnościami znacznie bardziej wartościowymi. Warsztaty mają na celu wzbudzać ciekawość świata, zaufanie oraz pasję i wytrwałość.

My specjalizujemy się w warsztatach dla dzieci, ale z dorosłymi też mamy czasem do czynienia. Survival chcemy wykorzystywać jako narzędzie do pracy, tak aby uzyskiwać inne elementy, bardziej pod względem społecznym

– powiedziała Klaudia.

Krzysztof dodał również, że w momencie, w którym rozpoczynamy eksplorować las, bardzo ważne jest to, abyśmy nie zostawiali po sobie śladu. Z tego względu para na warsztatach uczy też etyki outdoorowej, czyli tzw. bhp zachowywania się w lesie.

Śmieci znajdujące się w lesie są przerażające. Stąd też nasza misja edukacji leśnej. Jeżeli my będziemy pracować z młodymi umysłami od samego początku, to też automatycznie wzbudzamy w nich szacunek do przyrody

– powiedziała Klaudia.

Na zajęciach dzieciaki dowiadują się również, w jaki sposób się odnaleźć, gdy się zgubią w terenie, jak zdobyć pożywienie, wodę oraz najpotrzebniejsze elementy do przetrwania, jak zbudować schronienia i dobrać idealne miejsce, jak zbudować podstawowe narzędzia obozowe, uchronić się od zwierząt, tych wielkich, ale również tych najbardziej doskwierających jak komary i inne insekty. Dzieci uczą się także posługiwania nożem i siekierą.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Marcin Maciejczak - idol młodego pokolenia. Na scenie Dzień Dobry TVN z piosenką "Marzenie"

Kolejny dowód miłości Czarka Pazury. "Jak człowiek kocha, to wiąże - koniec z końcem"

Elitarne szkoły, w których "tresuje" się brytyjską elitę. "Pobito mnie kijem już pierwszej nocy, bo za dużo płakałem"

Autor: Nastazja Bloch

podziel się:

Pozostałe wiadomości