Aloes i żel aloesowy - działanie, właściwości i zastosowanie w kosmetyce i lecznictwie

Żel z aloesu - roślina leży pocięta na desce, a w miseczce znajduje się jej miąższ.
Fot. Thang Tat Nguyen / Getty Images
Aloes to roślina służąca jako naturalny środek leczniczy. Jej właściwości wynikają z działania składników obecnych w wyciągu z rośliny, na bazie którego powstaje że Stosowany jest on również jako kosmetyk, który skutecznie radzi sobie z trądzikiem i łupieżem.

Żel aloesowy to specyfik o wszechstronnym zastosowaniu. Można go kupić niemal w każdej aptece i drogerii. Nawilża, przyspiesza gojenie się ran, a nawet jest w stanie zahamować wypadanie włosów.

Aloes – co to jest?

Aloes i jego właściwości znane są nie od dziś w wielu zakątkach świata. Stosowany od pokoleń żel aloesowy pozyskiwany jest z aloesu zwyczajnego lub drzewiastego. Jednak z dwóch wymienionych najbardziej popularny jest aloes zwyczajny. Zaliczany jest on do sukulentów, będących roślinami przystosowanymi do życia z ograniczoną dostępnością do źródła wody. Aloes pochodzi z Ameryki Południowej. Naturalnymi warunkami bytowania tej rośliny są suche i ciepłe tereny pustynne, co nie zmienia faktu, że dziś jest ona lubiana i uprawiana na całym świecie. W strefie umiarkowanych szerokości geograficznych, w której leży Polska, aloes może być uprawiany jedynie w pomieszczeniach - jako roślina doniczkowa.

Z czego wynikają właściwości żelu aloesowego?

Wyjątkowe właściwości aloesu odkryte zostały przez starożytnych Egipcjan, którzy używali go do opatrywania oparzeń i niewielkich ran. Stosowali go również do balsamowania zwłok, dzięki czemu zyskał on miano „rośliny nieśmiertelności”. Poza tym dostrzeżono pozytywny wpływ rośliny na urodę. Podania sugerują, że sama Królowa Nefretete kazała przygotowywać dla siebie kąpiele w aloesie, które miały pomóc jej zachować piękną skórę.

Obecnie aloes wykorzystywany jest w produkcji kosmetyków mających pozytywny wpływ na zdrowie i urodę. Do stosowania wewnętrznego wykorzystuje się sok z aloesu, który jest źródłem aminokwasów, witamin i minerałów . Na rynku znaleźć można także maść aloesową, krem na bazie aloesu i balsam aloesowy. Dzięki wygodnej konsystencji dużą popularnością cieszy się również żel z aloesu, posiadający w składzie wyciągi i ekstrakty z aloesu, które z reguły stanowią co najmniej 90% produktu. Wytwarzany jest z miąższu aloesu zawierającego między innymi:

· witaminy: A, E, C, oraz z grupy B;

· składniki mineralne, takie jak potas, wapń, magnez, fosfor, miedź;

· kwasy organiczne, np. kwas bursztynowy;

· aminokwasy - cystyna, alanina, prolina, seryna, kwas glutaminowy, hydroksyprolina i tyrozyna;

· enzymy – amylazę, lipazę;

· nienasycone kwasy tłuszczowe - linolowy, linolenowy, kaprylowy, palmitynowy, stearynowy;

· saponiny.

Zobacz film: Aloesowe dobrodziejstwa. Źródło: Dzień Dobry TVN

Żel aloesowy – zastosowanie lecznicze

Lecznicze działanie aloesu to zasługa znajdujących się w nim składników działających regenerująco, przeciwzapalnie, przeciwbólowo, bakteriobójcze, antygrzybiczo. Otrzymywany z aloesu sok obniża poziom cukru, wspomaga leczenie alergii oraz poprawia odporność. Ułatwia oczyszczanie organizmu z toksyn. Sok z aloesu polecany jest między innymi na trądzik. Tymczasem żel z aloesu, tak samo jak maść aloesowa, wspomaga leczenie egzemy oraz jest skuteczny w łagodzeniu objawów łuszczycy - będącej poważnym schorzeniem z powodu, którego cierpi znaczna część społeczeństwa. Działa kojąco na miejsca ugryzienia owadów. Ponadto aloes to doskonały sposób na rany i oparzenia, przyspiesza ich gojenie się. W związku z tym, że w składzie aloesu znaleźć można substancje przeciwbólowe (np. lupeol - naturalny kwas salicylowy) oraz przeciwzapalne (np. kampesterol), nadaje się on do leczenia reumatyzmu. Żel aloesowy łagodzi także ból i świąd towarzyszący półpaścowi, jest źródłem ukojenia przy łagodniejszych odmrożeniach oraz daje sobie radę z alergiami skórnymi.

Żel aloesowy w pielęgnacji urody

Zastosowanie aloesu w kosmetyce jest bardzo szerokie. Polecany jest do pielęgnacji niemal każdego rodzaju skóry. Doskonale sprawdza się w przypadku osób posiadających cerę wrażliwą. Wykazuje działanie nawilżające, co sprawia, że można go stosować na skórę suchą. Niemniej skuteczny jest w stosunku do cery trądzikowej ze zmianami łojotokowymi. Bez problemu radzi sobie z rozszerzonymi porami.

Żel aloesowy posiada także właściwości rozjaśniające skórę, dlatego stosowany jest przez osoby pragnące wybielić blizny, rozstępy, wszelkiego rodzaju przebarwienia. Po nałożeniu daje uczucie przyjemnego chłodu i tym samym przynosi ulgę po opalaniu. Nadaje się do łagodzenia podrażnień po depilacji. Aloes zmiękcza skórę, przez co jest w stanie poradzić sobie także z twardymi i spękanymi piętami.

Żel aloesowy nadaje się do pielęgnacji włosów. Zalecany jest w pierwszej kolejności osobom, których problemem jest nadmierne wypadanie włosów. Aloes wzmacnia cebulki i skutecznie stymuluje porost włosów. W związku z tym, że ma on właściwości nawilżające, doskonale pielęgnuje przesuszone włosy. Przywraca on odpowiednie pH skóry głowy i tym samym wspomaga leczenie łupieżu. Wystarczy jego niewielka ilość, aby dogłębnie nawilżyć delikatną skórę głowy. Stosowanie go sprawia, że wysuszona skóra przestaje być problemem. Warto dodać, że taka kuracja nie obciąża włosów, nie skleja ich. Żel aloesowy to naturalny sposób na piękne i lśniące włosy.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości