Przygotuj drugie śniadanie razem z dzieckiem, ale nie nudne kanapki! Przepis Lary Gessler

Dzieci spędzają w szkole dużą część dnia, więc drugie śniadanie, które zabierają ze sobą do szkoły, powinno obfitować w wartościowe składniki i mikroelementy. Dodatkowo musi być na tyle smaczne, aby nasze pociechy nie rezygnowały z niego na rzecz niezdrowych przekąsek, które można kupić w szkolnych sklepikach. Lara Gessler proponuje alternatywę dla nudnych kanapek. Co powiecie na makaron z pesto?

Śniadanie jest uznawane za najważniejszy posiłek dnia. Teoretycznie powinno dostarczyć nam sporej dawki energii na kilka pierwszych godzin w szkole lub pracy. W praktyce nie tylko pierwsze, ale także drugie śniadanie musi być zdrowe i odżywcze, a tym samym składać się z wartościowych składników. Liczy się także szybkość jego przygotowania i dostępność pojemników, w których zostanie zabrane do szkoły.

  • Co włożyć dziecku do śniadaniówki, żeby chętnie zjadło?
    • Czy szkolny obiad nie wystarczy?
      • Jakie jedzenie zapewni odpowiedni bilans energetyczny?
        Co dzieci mają w szkolnych śniadaniówkach?

        Drugie śniadanie do szkoły – zdrowe i szybkie przepisy

        Klasyką drugich śniadań są kanapki, często z jasnego, pszennego chleba. Niestety, nie jest to dobry wybór, bowiem zwykły pszenny chleb posiada bardzo wysoki indeks glikemiczny, przyczyniający się do szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi. Dodatkowo pszenny chleb nie gwarantuje długiego uczucia sytości i często zawiera w swoim składzie szkodliwe substancje i konserwanty. Jeśli koniecznie chcemy przygotować dziecku śniadanie do szkoły w postaci kanapki, wybierajmy zdrowe chleby – na przykład żytnie lub czystoziarniste. Zawierają one znacznie więcej błonnika i wartościowych substancji. Dodatkowo zapewniają uczucie sytości na dłużej. Pamiętajmy jednak o sprawdzeniu składu – jeśli dana substancja brzmi tajemniczo, lepiej poszukać innego chleba.

        Kiedy wybraliśmy już odpowiednie pieczywo, pojawia się pytanie – co na kanapki? Zrezygnujmy z popularnych serków topionych i tłustych żółtych plastrów. Na pewno nie są to zdrowe produkty. Nasze śniadania powinny obfitować przede wszystkim w warzywa.

        Dzieci mogą zabrać ze sobą do szkoły na przykład pastę jajeczną, którą z łatwością przygotujemy dzień wcześniej i rano po prostu nałożymy na chleb.

        Do jej przygotowania potrzebujemy:

        • 4 jajek ugotowanych na twardo,
          • łyżki jogurtu naturalnego,
            • koperku, szczypiorku,
              • soli i pieprzu do smaku.

                Jajka kroimy na kostkę, dodajemy łyżkę jogurtu i pozostałe składniki, mieszając do uzyskania jednolitej konsystencji. Pastą smarujemy chleb lub przekładamy do pojemnika. Dodatkowo można uzupełnić ją suszonymi pomidorami lub kiszonym ogórkiem.

                Innym pomysłem na zdrowe drugie śniadanie , które można zabrać do szkoły , są kulki mocy. Potrzebujemy orzechów, nasion, namoczonych daktyli lub fig, płatków owsianych oraz wiórek kokosowych. Kulki, choć niepozorne, dostarczają prawdziwego kopa energetycznego, a dodatkowo są bardzo smaczne. Kilka sztuk z powodzeniem zastąpi tradycyjne drugie śniadanie. Pierwszym krokiem do ich przygotowania jest zmielenie 250 g orzechów i nasion. Mogą być to orzechy nerkowca, włoskie, migdały, słonecznik, nasiona chia itp. Następnie w odrębnych pojemnikach mielimy płatki owsiane oraz namoczone suszone owoce. Całość składników mieszamy ze sobą i energicznie ugniatamy, aż do osiągnięcia jednolitej masy. Do lepienia kulek mocy można zaangażować dzieci. Po uformowaniu przekąsek wkładamy je do lodówki na kwadrans, a następnie obtaczamy w wiórkach kokosowych. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie większej liczby kulek i zamrożenie ich. Wtedy zdrowe drugie śniadanie będzie na wyciągnięcie ręki, a dzieci zabiorą je do szkoły w dowolnym momencie.

                Kolejne pomysły na zdrowe śniadania do szkoły

                Posiłek nie zawsze musi być w postaci stałej, równie odżywcze i smaczne potrafią być różnego rodzaju koktajle lub smoothies. Są one niezwykle szybkie i proste w przygotowaniu. Dostarczają organizmowi najpotrzebniejszych mikroelementów i energii. Dodatkowo możemy modyfikować ich smak za pomocą dowolnie wybranych składników. Pomimo tego, że dzieci uwielbiają wszystko co słodkie, przygotowywanie smoothie wyłącznie z samych owoców nie jest dobrym pomysłem, ponieważ otrzymamy prawdziwą bombę cukrową, a nie zdrowe śniadanie.

                Przepisy na smoothies zazwyczaj składają się z trzech elementów: warzyw, owoców i płynu w postaci wody mineralnej/kokosowej/mleka lub jogurtu. Warto sprawdzić, czy warzywa, których zjedzenie w całości sprawia dziecku problem (zwykle szpinak, jarmuż), są przyjmowane w wersji zmiksowanej. Po połączeniu ich ze słodkimi owocami smak pietruszki czy szpinaku staje się w zasadzie niewyczuwalny. Dzieci mogą zabrać do szkoły swoje drugie śniadanie na przykład w plastikowym bidonie. Poniżej warte sprawdzenia przepisy na pyszne i zdrowe smoothie.

                1. Do wykonania zielonego koktajlu potrzebujemy 2 garści szpinaku, natki pietruszki, banana i soku z wyciśniętej pomarańczy. Zalewamy je szklanką wody mineralnej lub kokosowej i blendujemy do osiągnięcia konsystencji jednolitego musu.

                2. Kolejne smoothie może powstać przy wykorzystaniu ugotowanej na mleku kaszy jaglanej. Wystarczy połączyć ją za pomocą blendera z bananem, szklanką mleka i masłem orzechowym, aby otrzymać pyszne i zdrowe drugie śniadanie.

                Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                podziel się:

                Pozostałe wiadomości