Zawody przyszłości – najbardziej pożądane profesje

Dwóch mężczyzn siedzi w biurze
Fot. GettyImages / Luis Alvarez
Informatyk, grafik komputerowy, trener, kierowca, szwaczka czy analityk Big Data? Jakie z wymienionych zawodów będą opłacalne w przyszłości? Czytaj dalej i dowiedz się, na jaką profesję warto postawić, by w przyszłości dobrze zarabiać i być rozchwytywanym na rynku pracy.

Zawody przyszłości to nie tylko informatyka. I choć specjaliści z branży IT zajmują w długiej liście zawodów przyszłości strategiczne miejsca, to spora liczba przyszłościowych profesji jest od wielu lat znana większości z nas. Czemu warto postawić na zawody przyszłości? Zapewniają nie tylko wysokie zarobki, ale także możliwość przebierania w wielu ofertach.

Jakie zawody będą potrzebne w przyszłości?

Przyszłościowe zawody to nie efekt wróżenia z fusów. Już teraz analitycy rynku pracy są pewni, co do wielu branż, które w przyszłości będą się dynamicznie rozwijać. Zawody z przyszłością to bardzo często profesje związane z dynamicznie rozwijającymi się branżami. Analizując wiele zestawień najbardziej pożądanych zawodów w przyszłości, można wymienić kilka naprawdę obiecujących profesji.

Zawody przyszłościowe to m.in. specjaliści z branży IT. Już teraz zapotrzebowanie na specjalistów z pogranicza technologii informacyjnej jest olbrzymie. Wiele badań wskazuje, że popyt na osoby posiadające specjalistyczną wiedzę w tym zakresie, jeszcze długo nie będzie słabnąć. Warto wspomnieć, że chodzi tu nie tylko o informatyków czy programistów. Już teraz, wiele firm walczy o front end developerów, back end developerów, architektów IT czy programistów Java. Należy pamiętać, że wiele zawodów z branży IT jeszcze nie powstało.

Najbardziej pożądane zawody przyszłości

W gronie zawodów z przyszłością nie może zabraknąć analityka lub specjalisty big data. Prestiżowy Harvard Business Review określił profesję analityka big data „najseksowniejszym zawodem w XXI wieku”. Coraz więcej firm gromadzi coraz większą ilość danych. Analiza ogromnych zbiorów informacji to rzecz niełatwa nawet dla specjalistycznych i skomplikowanych programów. Bardzo często wiedza na temat odpowiedniego kontekstu wobec posiadanych dużych ilości danych stanowi ważny punkt rozwoju konkretnego biznesu.

Zapotrzebowanie na analityków big data będzie wzrastać z każdym rokiem, podobnie jak wynagrodzenia dla pracowników z tej branży. Wiele firm będzie chciało płacić naprawdę duże pieniądze specjalistom ze strategicznymi kompetencjami dla utrzymania i rozwoju biznesu. I choć jest to młoda dziedzina, to już teraz istnieje sporo kursów oraz miejsc, w których można nabyć praktyczną wiedzę w tym zakresie.

Analizując zachodnie rynki pracy, można dojść do wniosku, że już wkrótce nastąpi boom na biotechnologów w naszym kraju. Od wielu lat biotechnolodzy są rozchwytywani w krajach Europy Zachodniej, gdzie znajdują zatrudnienie w zakładach ochrony środowiska czy farmaceutyce. Zakres obowiązków biotechnologów obejmuje m.in. opracowywanie technologii, które wykorzystują substancje organiczne w wielu gałęziach przemysłu.

Zawodem w przyszłości może być również profesja, która od wielu lat jest wszystkim dobrze znana. To logistyk, czyli specjalista niezbędny w branży transportowej, elektronice, energetyce, budownictwie czy motoryzacji. Logistycy to pracownicy, którzy znajdą zatrudnienie w niemal każdej firmie, która zajmuje się produkcją oraz sprzedażą. Odpowiedzialni za planowanie i nadzór nad wieloma procesami logistycy mogą być spokojni o przyszłość.

Zawody z przyszłością – co warto studiować?

Obranie kierunku zawodowego podejmuje się w większości przypadków na kilka lat przed wejściem na rynek pracy. Wiele osób, które chcą zdobyć informacje na temat zawodów w przyszłości, decyduje się na elitarne kierunki studiów, takie jak: medycyna, prawo czy finanse. Czy aby na pewno takie podejście jest słuszne?

Wielu ekspertów z rynku pracy jest przekonanych, że popyt na usługi medyczne w przyszłości będzie dynamicznie wzrastał. W związku z tym zawód lekarza powinien jeszcze przez wiele lat cieszyć się dużym szacunkiem i wzięciem. I choć zarobki lekarzy w naszym kraju mogą pozostawić wiele do życzenia, to na Zachodzie profesja ta jest jedną z najbardziej lukratywnych. Można być również spokojnym o pracę, ponieważ wskaźnik bezrobocia wśród lekarzy należy do bardzo niskich.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku studiów z branży IT. Obecnie nie trzeba posiadać dyplomu prestiżowej uczelni, by zdobyć dobrze płatną pracę w tej profesji. W pracy specjalisty IT najważniejsza jest praktyczna wiedza, a także chęć do stałego samodoskonalenia się. Nie oznacza to jednak, że zdobywanie wiedzy na samym starcie kariery nie jest koniecznie. Już teraz na rynku można spotkać wiele pożytecznych kursów, które pozwalają zdobyć cenioną na rynku pracy wiedzę.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości